Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku

Je to jen statistika, ale Škody si podle ní kupují hlavně vzdělaní starší lidé se zájmem o turistiku, mimo jiné. Jak je tomu u dalších značek?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku

20.2.2018 | Petr Miler

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku

/

Je to jen statistika, ale Škody si podle ní kupují hlavně vzdělaní starší lidé se zájmem o turistiku, mimo jiné. Jak je tomu u dalších značek?

Různé značky automobilů jsou nedílně spojeny s určitými předsudky o lidech, kteří je řídí. Bylo to tak vždy a všude a jen tak se to nezmění. Člověk v černém BMW je leckdy považován za piráta silnic, třebaže ho ten, kdo si ho tak zaškatulkuje, vidí jen vystupovat na parkovišti a o jeho řidičských návycích nic neví. Perleťově bílé SUV s hip hopem puštěným pořádně nahlas z otevřených oken také předává určitou zprávu. A stejně tak to dělá i Škoda Octavia TDI nebo Fabia s tříválcem.

Tyto předsudky jsou také velmi úzce spojeny s rozhodováním při výběru nového auta. Spousta lidí si koupí Octavii nebo Golf právě proto, že to je Octavie nebo Golf. A jiná spousta lidí si právě z těchto důvodů Octavii nebo Golf koupit nechce. A v malém červeném kabrioletu bude muž v očích někoho vypadat zženštěle, protože červená kabria jsou auta přece pro holky.

Jsou ale tyhle stereotypy pravdivé? Existuje webová aplikace britské společnosti YouGov, která se zabývá výzkumem trhu. Jeden z výzkumů této firmy byl zaměřen právě na to, jak charakterizovat řidiče jednotlivých značek aut a zda lze vysledovat určitý vzorec nebo spojitost. Mezi profily lidí, kteří se účastní výzkumů YouGovu, vytvořili typického majitele resp. řidiče auta určité značky.

Kromě aut tu ale najdete také spoustu dalších věcí a značek. Pojďme se ale podívat na to, jak si stojí automobilky, které jsou v současnosti v ČR nejúspěšnější. Tyto značky bodují i ve Velké Británii a třeba silnice tam na tom jsou dost podobně jako u nás. Zpracovali jsme statistiky 15 oblíbených značek u nás a k tomu přidali 5 dalších, které nás zaujaly.

Podívejte se na výsledky a zvažte, jak moc se v nastíněných typických charakteristikách vidíte či jak moc v nich vidíte lidi ze svého okolí. Je možné, že se statistika trefuje, ale je také možné, že ušila oblek průměrné velikosti, který by měl sedět všem, ale nesedí nikomu. Je to zkrátka jen statistika, která jmenuje ty a nejtypičtější charakteristiky a logicky nemůže sedět na každého. I tím je ale zajímavá.

Škoda

Průměrný zákazník škodovky je podle YouGov na politické škále orientován spíš k levici. Často je také zaměstnán ve školství či v armádě a má rád asijská jídla. Také má v oblibě psy, ale ne na talíři, nýbrž jako domácí zvířata. Baví ho také auta, čte motoristické magazíny a na internetu stráví 6 - 10 hodin týdně.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: obrana a armáda, školství, technika
Zájmy: turistika, cestování, auta, zahradničení, golf, ornitologie
Popisuje se jako: vzdělaný a přizpůsobivý, ale občas nepořádný a netrpělivý
Možné další auto: neuvedeno


Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 1 - Skoda Octavia III 2013 nova oficialni dalsi 001Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 2 - Skoda Octavia III 2013 nova oficialni dalsi 003Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 3 - Skoda Octavia III 2013 nova oficialni dalsi 005

Volkswagen

Typický zákazník Volkswagenu je člověk mladší než zákazník Škody, je mu od 40 do 59 let. Na politickém spektru je zhruba uprostřed a rád jezdí na kole, ale také hraje fotbal. A má rád jídla ze všech koutů Evropy od pizzy po boršč. Chová často rybičky a zajímá se např. o Francii.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: obchod, finance, stavebnictví
Zájmy: sport, cvičení, cyklistika, turistika, finance, obecná medicína, motorsport
Popisují se jako: efektivní, přímý a vzdělaný, ale někdy přecitlivělý
Možné další auto: Audi

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 4 - 2015 gcoty vw golf 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 5 - 2015 gcoty vw golf 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 6 - 2015 gcoty vw golf 03

Hyundai

Automobilku Hyundai volí často lidé pravicově orientovaní, kteří pracují v pojišťovnictví a baví je řízení, ornitologie a Španělsko. Také ale rádi tráví čas na zahradě se svým partnerem nebo se věnují rybičkám, nejčastějším zvířatům, které doma mají.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: pojišťovnictví, konzultantství, výroba
Zájmy: auta, řízení, cestování, kutilství, zahradničení, ornitologie, golf, psychologie
Popisují se jako: povzbudiví a důvěryhodní s analytickou myslí, ale někdy bezhlaví a netrpěliví
Možné další auto: Honda

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 7 - hyundai elantra gt 2014 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 8 - hyundai elantra gt 2014 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 9 - hyundai elantra gt 2014 03

Ford

Modrý ovál si vybere člověk, který je zaměstnán v účetnictví či ve výrobě a který má velmi rád svou rodinu, staví ji před kariéru. Také se rád pojistí pro všechny případy, je to dříč a má doma rybičky spíš než ptactvo. A příště si dost možná koupí BMW.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: výroba, účetnictví, technologie
Zájmy: auta, kutilství, zahradničení, rodina, osobní finance, golf, kriket
Popisují se jako: kompetentní, důvěryhodní dříči, ale někdy neorganizovaní
Možné další auto: BMW

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 10 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 04Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 11 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 06Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 12 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 09

Dacia

Zákazníci rumunské značky jsou velmi silně pravicově zaměření a často pracují v oboru práva, ale také v oblasti dobročinnosti nebo sociální péče. Nedívají se moc na televizi, jen do 5 hodin týdně, ani na internetu moc času netráví, mají fotoaparát Canon a jejich další auto by mohl být Renault.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: právo, dobročinnost, sociální péče
Zájmy: americký fotbal, box, Praha, turistika, čtení, bipolární afektivní porucha, McLaren
Popisují se jako: sebevědomí showmani, ale občas odtažití a nerozhodní
Možné další auto: Renault

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 13 - Dacia Duster 2014 facelift oficialni dalsi 12Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 14 - Dacia Duster 2014 facelift oficialni dalsi 13Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 15 - Dacia Duster 2014 facelift oficialni dalsi 18

Peugeot

Peugeot má prý mezi zákazníky lidi, kteří jsou spokojeni se svým životním standardem a kteří se rádi pojistí pro všechny případy. Rádi také večeří doma s rodinou, třeba asijská jídla, mají doma kočku a baví je fotografie nebo rallye.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: logistika, stavebnictví, technologie
Zájmy: fotografie, zahradničení, kutilství, cestování, kriket, rallye
Popisují se jako: spolehliví, kompetentní a vynalézaví, ale někdy panovační a nepříjemní
Možné další auto: Mercedes-Benz

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 16 - Peugeot 308 1.2 e-THP test 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 17 - Peugeot 308 1.2 e-THP test 03Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 18 - Peugeot 308 1.2 e-THP test 04

Kia

Tato korejská značka zaujme lidi, kteří pracují ve zdravotnictví a kteří jsou politicky orientovaní spíš pravicově. Oblečení si vybírají spíš podle pohodlí než podle aktuální módy a jejich rodina pro ně je dost důležitá. Mají rádi grilovaná kuřecí křídla a limetkový koláč. A umí být sobečtí.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: zdravotnictví, školství, sociální péče
Zájmy: kutilství, pletení, deskové hry, gymnastika, volejbal, náboženství, příroda, zvířata, Srí Lanka, veterinární medicína
Popisují se jako: dobrosrdeční a spolehliví, ale někdy sobečtí
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 19 - 2015 kia sorento 08Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 20 - 2015 kia sorento 12aCo o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 21 - 2015 kia sorento 12b

Renault

Auta značky Renault si údajně kupují častěji ženy, a to ve věku 40 - 59 let. Jsou lehce levicově zaměřené a často pracují ve školství či ve vládě. Rodina je pro ně velmi důležitá, radši si věci před nákupem osahají, než aby je koupily na internetu a vyhledávají nízké ceny. Nepřekvapivě mají rádi Francii.

Pohlaví: žena
Věk: 40 - 59
Profese: školství, vláda, konzultantství
Zájmy: Francie, francouzské jídlo, pečení, rodičovství, kutilství, cyklistika, atletika, zdraví a krása, elektrospotřebiče
Popisují se jako: kompetentní a svědomité, ale někdy panovačné
Možné další auto: Mercedes-Benz

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 22 - Renault Kadjar 2015 dalsi sada 13Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 23 - Renault Kadjar 2015 dalsi sada 18Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 24 - Renault Kadjar 2015 dalsi sada 24

Seat

Auty Seat jezdí mladší ženy, staré 25 až 39 let, které často pracují v účetnictví. Používají make-up, objednávají si dovoz jídla a čas od času snědí něco, co není úplně zdravé. Mají rády reklamu v televizi a Simpsonovy, ale zas tak moc se na televizi nedívají.

Pohlaví: žena
Věk: 25 - 39
Profese: účetnictví, média, technologie
Zájmy: cyklistika, motorsport, spánek, hudba, párty a popíjení s přáteli, celebrity, filmy, běhání
Popisují se jako: plné mládí, citlivé, důvěryhodné, ale někdy neorganizované či manipulátorky
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 25 - Prvni test Seat Leon X-Perience 2014 001Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 26 - Prvni test Seat Leon X-Perience 2014 005Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 27 - Prvni test Seat Leon X-Perience 2014 012

Opel

Značka Opel je oblíbenější u mužů, kterým je mezi 40 a 59 lety a kteří si myslí, že náboženství za celou historii lidstva přineslo víc škody než užitku. Oproti řidičkám Seatů vypnou zvuk, když v televizi běží reklamy, ale na televizi se dívají až čtyřikrát víc. A také mají rádi místní stanice rádia, noviny The Sun a časopis Top Gear.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: technologie, stavebnictví, logistika
Zájmy: kutilství, modelářství, šach, technologie, motorsport, rugby, videohry, charity
Popisují se jako: důvěryhodní, spolehliví, ale také nároční a někdy špatní posluchači
Možné další auto: Opel

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 28 - Opel Astra 2014 facelift 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 29 - Opel Astra 2014 facelift 03

Citroën

Řidič Citroënu je muž, který je politicky orientovaný trochu doleva, nekupuje geneticky modifikované potraviny a vůbec nemá rád nakupování jídla. Dívá se ale, kde bylo jeho jídlo vypěstováno či vyrobeno. Může být vegetarián a má rád francouzská jídla a také jídlo a Francii obecně.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: stavebnictví, technologie, armáda
Zájmy: fotografie, hudební nástroje, kutilství, počítače, auta, technologie, jeho pes
Popisují se jako: spolehliví a dobří otcové, ale někdy vznětliví a nepořádní
Možné další auto: Hyundai

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 30 - Citroen C4 2015 facelift oficialni sada 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 31 - Citroen C4 2015 facelift oficialni sada 03Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 32 - Citroen C4 2015 facelift oficialni sada 05

Mercedes-Benz

Lidé, kteří vlastní vůz značky Mercedes-Benz, mají rádi kvalitní zboží a služby a jsou ochotni za ně připlatit. Také rádi investují do ziskových věcí. Jsou to prý sebevědomé vůdčí osobnosti a rádi jedí plody moře, např. mušle nebo humry.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: obchod, finance, reality
Zájmy: zahradničení, kutilství, sport, auta, motorsport, osobní finance, golf, plachtění
Popisují se jako: sebevědomí vůdci s analytickou myslí, ale někdy arogantní, netolerantní a netrpěliví
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 33 - Mercedes C W205 2014 dalsi oficialni sada 011Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 34 - Mercedes C W205 2014 dalsi oficialni sada 013Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 35 - Mercedes C W205 2014 dalsi oficialni sada 021

BMW

Řidiči BMW jsou také fanoušky kvalitního, prémiového zboží a služeb a také jsou ochotni za ně zaplatit víc. Používají třeba produkty Apple. Podobně jako v případě Mercedesu, i zde jsou sebevědomí vůdci a k jídlu mají rádi slávky či salát Niçoise. A baví je auta, motorsport a také Top Gear.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: obchod, finance, konzultantství
Zájmy: sport, cvičení, kutilství, auta, motorsport, golf, byznys, mobilní aplikace, risk management
Popisují se jako: sebevědomý lídr s konstruktivními připomínkami, ale někdy příliš nároční nebo zbrklí
Možné další auto: Mini

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 36 - BMW 3 2014 versus 2015 04Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 37 - BMW 3 2014 versus 2015 08Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 38 - BMW 3 2014 versus 2015 14

Audi

Majitelům Audi je 25 až 39 let a jsou zaměření silně pravicově. Také mají rádi kvalitní věci a jsou za ně ochotni zaplatit a navíc jsou ochotni i obětovat volný čas kariérnímu postupu. A také mají rádi auta, čtou např. Top Gear, a rádi jedí tykvové rizoto či krevety.

Pohlaví: muž
Věk: 25 - 39
Profese: obchod, konzultantství, finance
Zájmy: cvičení, sport, cyklistika, zimní sporty, auta, mobilní aplikace, psi
Popisují se jako: sebevědomí a uvolnění vůdci, ale někdy netolerantní a netrpěliví
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 39 - Audi A7 2015 facelift 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 40 - Audi A7 2015 facelift 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 41 - Audi A7 2015 facelift 03

Toyota

Největší automobilka světa má za řidiče svých aut starší muže, kteří umí spořit, aspoň jednou týdně cvičí a umí dobře spravovat své finance. Rádi jedí maso či sendviče a obecně se i o jídlo zajímají, a to i ve výběru médií, která čtou. A často pracují v zemědělství.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: zdravotnictví, zemědělství, výroba
Zájmy: zahradničení, turistika, cvičení, okruhové automobilové závody, Aljaška, osobní finance, mobilní technologie
Popisují se jako: tvůrčí, vynalézaví, ale někdy nerozvážní či odtažití
Možné další auto: BMW

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 42 - 2015 toyota avensis facelift oficialni 04Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 43 - 2015 toyota avensis facelift oficialni 05Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 44 - 2015 toyota avensis facelift oficialni 07

Další vybrané značky

Tohle tedy byly nejúspěšnější značky v České republice. Jenže to většinou nejsou značky, jejichž mainstreamové produkty by byly něčím zajímavé. Proto jsme se rozhodli přidat pět dalších, které nabízejí auta rychlá, zajímavá, zkrátka taková, po kterých třeba nadšenec prahne, ale neprodávají se tak dobře, aby byla na vrcholu žebříčku.

Subaru

Se Subaru jezdí lidé, kteří mají rádi kvalitní produkty a kteří jedou na dovolenou radši do míst, kam moc turistů nejezdí. Rádi také nakupují u malých místních prodejců, v televizi sledují Top Gear a spoustu času, až 50 hodin týdně, pracují s internetem.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: technologie, zemědělství, právo
Zájmy: turistika, ornitologie, zahradničení, auta, motorsport, plachtění, počítače, finance
Popisují se jako: rádi přijmou výzvu a mají analytickou mysl, ale mohou být arogantní a netolerantní
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 45 - Subaru Legacy 2015 oficialni sada 38Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 46 - Subaru Legacy 2015 oficialni sada 40Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 47 - Subaru Legacy 2015 oficialni sada 42

Porsche

Majitelé vozů Porsche mají také kvalitní zboží a služby a snadnější je pro ně nakupování na internetu. Reklamy je podle nich všude moc. Čtou automobilové magazíny, baví je auta, hodně času stráví před televizí a rádi jedí hamburgery a steaky, ale také je zajímá sport.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: technologie, logistika, architektura
Zájmy: obchodování na internetu, řízení, jednodenní výlety, auta, motorsport, počítače, Formule 1
Popisují se jako: předvídaví, uvolnění, ale někdy arogantní
Pravděpodobné další auto: Mercedes-Benz

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 48 - Porsche 911 991 GTS 2015 oficialni 06Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 49 - Porsche 911 991 GTS 2015 oficialni 08Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 50 - Porsche 911 991 GTS 2015 oficialni 05

Alfa Romeo

S těmito italskými stroji jezdí údajně většinou mladí muži, kteří nemají rádi, když jim někdo říká, co mají dělat, nebojí se změny a chopí se příležitosti, když se nabídne. Také mají rádi kvalitní věci, jsou sebevědomí a mají rádi např. Řím, ale i New York.

Pohlaví: muž
Věk: 25 - 39
Profese: reality, vláda, sport
Zájmy: hraní na nějaký hudební nástroj, psaní, auta, motorsport, politika, Thajsko, Řím, New York
Popisují se jako: sebevědomí vůdci, ale někdy arogantní a odtažití
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 51 - Alfa Romeo 4C Spider oficialni seriova 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 52 - Alfa Romeo 4C Spider oficialni seriova 02Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 53 - Alfa Romeo 4C Spider oficialni seriova 04

Ferrari

Majitelé vozů Ferrari mají rádi kvalitní produkty, reklamy je podle nich moc a také si myslí, že náboženství toho víc pokazilo než vylepšilo. Rádi nakupují na internetu a jsou zdvořilí. Jsou také pravicově orientovaní a k jídlu mají rádi steaky.

Pohlaví: muž
Věk: 40 - 59
Profese: technologie, IT, stavebnictví
Zájmy: řízení, kvízy, obchodování po internetu, auta, motorsport, Formule 1, sport, věda a technika
Popisují se jako: individualističtí, zdvořilí a uvolnění, ale někdy introvertní morousi
Možné další auto: Mercedes-Benz

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 54 - Ferrari 488 GTB oficialni 2015 prvni sada 01Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 55 - Ferrari 488 GTB oficialni 2015 prvni sada 03Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 56 - Ferrari 488 GTB oficialni 2015 prvni sada 05

Jaguar

Britskou značku Jaguar volí v obchodu zaměstnaní muži, kteří smýšlejí pravicově. Mají také rádi kvalitní zboží a služby a často vybírají prémiové alternativy. Také si myslí, že je vždy třeba se chopit příležitosti.

Pohlaví: muž
Věk: 60+
Profese: obchod, stavebnictví, konzultantství
Zájmy: modelářství, sběratelství, kutilství, plachtění, rugby, golf, auta, politika
Popisují se jako: sebevědomí a kompetentní vůdci, ale někdy arogantní a netolerantní
Možné další auto: neuvedeno

Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 57 - Jaguar-XF-XFR-facelift-2012-predstaveni 10 Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 58 - Jaguar-XF-XFR-facelift-2012-predstaveni 12 Co o vás říká značka vašeho automobilu? Projděte si statistiku - 59 - Jaguar-XF-XFR-facelift-2012-predstaveni 13

Zdroj: YouGov

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše