Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4

(foto, video) Renault uvedl Duster na ruský trh a byl přitom nečekaně sdílný. Zveřejnil i snímky dokreslující vývoz a překvapivé kořeny vozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4

5.8.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(foto, video) Renault uvedl Duster na ruský trh a byl přitom nečekaně sdílný. Zveřejnil i snímky dokreslující vývoz a překvapivé kořeny vozu.

Renault 4 u nás až tak známým vozem není, ale hlavně na západ od našich hranic je legendou. Konstrukčně jednoduché a přitom do jistý míry i novátorské auto (jako první sériové vyráběný automobil použil mj. uzavřený tlakový chladící systém) proslulo díky své prostornosti a spolehlivosti, kterou bylo s to nabídnout za velmi atraktivní cenu. S trochou nadsázky jde o francouzský Volkswagen Brouk - podobně jako on se i „čtyřka” vyráběla po své premiéře v roce 1961 ještě desítky let po celém světě a jeho příběh se definitivně uzavřen až roku 1992. Prodal se v osmi milionech exemplářů a pro mnohé se stal neodmyslitelnou součástí té či oné etapy vlastního života.

Proč dnes, v roce 2011, vytahujeme na světlo světa právě tento model? Inu, kariéru dnes ve světě dělá loni uvedené Dacia Duster, která byla čerstvě uvedena i na ruský trh. Při této příležitosti se její designér Erde Tunga ukázal v Moskvě a na prezentaci určené pro tamní novináře zveřejnil skici a fotografie dokladující vývoj designu Dusteru. Ty nejenže skýtají zajímavý pohled na jednotlivé vývojové fáze, které vedly až ke stvoření sériové podoby vozu, jak ji známe dnes, ale odhalují i zjevnou podobnost právě s legendárním Renaultem 4.

Sám Tunga ostatně přiznal, že se právě univerzálním Renaultem schopným poradit si i s lehčím terénem nechal inspirovat a i pohled na samotnou „čtyřku” z určitých úhlů Duster připomene. Jde zejména o příď a základní tvar vozu, i specifické zadní boční okénko mají oba vozy společné, třebaže každý z nich ve výsledku sází na trochu jiné řešení.

Pokud se podíváte na přiložené, žel bohu ne zcela kvalitní snímky ze samotné prezentace, hned na několika z nich zjistíte, že původní idea designu Dusteru byla hotové retro a celá příď jako by čtyřkovému Renaultu z oka vypadla. Pozdější prototypy nabraly poněkud hranatější tvary, až se postupně dopracovaly k aktuální podobě vozu, jež si můžete pořídit i u českých dealerů Dacie. Přesto jí podobnost s Renaultem 4 nelze upřít.

Ačkoli je tento fakt zjevný na pohled, nikdo si toho dosud nevšiml. Alespoň já si nevzpomínám, že bych se kdy v jakémkoli testu či článku o Dusteru setkal s jakoukoli zmínkou o podobnosti s R4. Ostatně ani trocha práce s internetovým vyhledávačem nic podobného v historii nenašla. Jde tak o vcelku pozoruhodné odhalení, a proto jsme se mu i my rozhodli věnovat trochu pozornosti.

Pokud se divíte, že automobilka, která jinak nebývá ráda, když se na spojitost některých modelů Dacie a Renaultu příliš upozorňuje, sama přichází s informací o tomto spojení, pak je třeba dodat, že Rusko je jedním z těch trhů, kde se Duster prodává právě s logem Renaultu na přídi. Že se tak ve světě děje jsme vás informovali docela nedávno a ačkoli zatím na stránkách ruského zastoupení francouzské státní automobilky nenajdete o Dusteru zmínku (je zjevně zatím příliš žhavou novinkou), jiné „přeznačkované” Dacie již tamní zastoupení nabízí. Renault tak zřejmě bere celý příběh jako důvěryhodnost podporující upozornění na skutečně francouzské kořeny vozu.

Zajímavé pohledy na jednotlivé vývojové fáze skýtá i záznam ze zmíněné prezentace pana Tungy, k dispozici krom patřičných obrázků i anglický komentář s ruským překladem. A pokud byste chtěli dozvědět více o produkčním Dusteru, přečtěte si náš test verze 1,5 dCi 4x2.


Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 1 - Dacia Duster vyvoj 01Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 2 - Dacia Duster vyvoj 02Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 3 - Dacia Duster vyvoj 03Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 4 - Dacia Duster vyvoj 04Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 5 - Dacia Duster vyvoj 05Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 6 - Dacia Duster vyvoj 06Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 7 - Dacia Duster vyvoj 07Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 8 - Dacia Duster vyvoj 08Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 9 - Dacia Duster vyvoj 09Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 10 - Dacia Duster vyvoj 10Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 11 - Dacia Duster vyvoj 11Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 12 - Dacia Duster vyvoj 12Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 13 - Dacia Duster vyvoj 13Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 14 - Dacia Duster vyvoj 14Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 15 - Dacia Duster vyvoj 15
Vybrané vývojové fáze Dusteru obrazem

Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 16 - Dacia-DusterDesign Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 17 - Dacia-Duster_blue_1Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 18 - Dacia-Duster_blue_2Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 19 - Dacia-Duster_blue_3Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 20 - Dacia-Duster_brown_1Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 21 - Dacia-Duster_brown_10Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 22 - Dacia-Duster_brown_11Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 23 - Dacia-Duster_brown_12Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 24 - Dacia-Duster_brown_13Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 25 - Dacia-Duster_brown_14Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 26 - Dacia-Duster_brown_15Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 27 - Dacia-Duster_brown_16Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 28 - Dacia-Duster_brown_17Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 29 - Dacia-Duster_brown_18Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 30 - Dacia-Duster_brown_2Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 31 - Dacia-Duster_brown_3Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 32 - Dacia-Duster_brown_4Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 33 - Dacia-Duster_brown_5Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 34 - Dacia-Duster_brown_6Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 35 - Dacia-Duster_brown_7Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 36 - Dacia-Duster_brown_8Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 37 - Dacia-Duster_brown_9Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 38 - Dacia-Duster_silver_1Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 39 - Dacia-Duster_silver_2Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 40 - Dacia-Duster_int_9Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 41 - Dacia-Duster_int_1Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 42 - Dacia-Duster_int_2Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 43 - Dacia-Duster_int_3Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 44 - Dacia-Duster_int_4Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 45 - Dacia-Duster_int_5Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 46 - Dacia-Duster_int_6Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 47 - Dacia-Duster_int_7Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 48 - Dacia-Duster_int_8
Produkční Dacia Duster, jak ji známe dnes

Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 49 - Renault Duster 01Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 50 - Renault Duster 02
Duster s logem Renaultu


Videozáznam z prezentace designéra Dusteru v Rusku

Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 51 - Renault 4 dobove 01Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 52 - Renault 4 dobove 02Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 53 - Renault 4 dobove 03Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 54 - Renault 4 dobove 04Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 55 - Renault 4 dobove 05Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 56 - Renault 4 dobove 06Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 57 - Renault 4 dobove 07Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 58 - Renault 4 dobove 08Design Dacie Duster vzešel z podoby Renaultu 4 - 59 - Renault 4 dobove 09
Dobové snímky Renaultu 4 v rozličných provedeních

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.