Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je

Lidé z nejvyššího vedení obřích korporací jsou obvykle suchaři, jejichž zájmy začínají a končí u pročítání reportů o návratnosti investic. Akio Toyoda na věci evidentně hledí jinak, ne všichni jsou z toho ale nadšeni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je

21.1.2020 | Mirek Mazal

Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Lidé z nejvyššího vedení obřích korporací jsou obvykle suchaři, jejichž zájmy začínají a končí u pročítání reportů o návratnosti investic. Akio Toyoda na věci evidentně hledí jinak, ne všichni jsou z toho ale nadšeni.

V neděli 5. ledna začal po roce kolotoč zvaný Rallye Dakar. Letošní 42. ročník závodu sice neprověřil jezdce a jejich techniku cestou do Dakaru ani z něj, i na území Saúdské Arábie se ale museli otáčet. Cesta pouštním peklem trvala 12 dní a skončila v pátek 17. ledna. České barvy nejlépe reprezentovaly kamiony Martina Macíka a Aleše Lopraise, média si ale více všímala jiných jezdců.

Novináři byli zvědavi mimo jiné na dvojnásobného mistra světa Formule 1 Fernanda Alonsa, který hájil barvy Toyoty a nakonec dojel na 13. místě. Mnohem lépe projel dunami stříbrný Nasser Al-Attiyah s navigátorem jménem Matthieu Baumel též na Toyotě. Počínání japonské značky bedlivě sledoval nejvyšší šéf automobilky a proslulý fanoušek závodění Akio Toyoda.

Toyoda je automobilový fanatik každým coulem a už tím je ve vedení jakéhokoli velkého výrobce raritou. Kromě stíhání konkurence v byznysu osobně prohání protivníky na závodních okruzích. Na start Dakaru se zatím nepostavil, ale bedlivě monitoroval výsledky svých svěřenců. Po pátečním konci letošního ročníku Dakaru poslal závodníků upřímný dopis podepsaný mimo jiné i jako Morizo, což není nic jiného než jeho pseudonym, který používá při soutěžích.

V dopise objasňuje, že pilně sledoval pokroky řidičů a žertovně se vyjádřil o havárii Alonsa s následným odjezdem bez čelního skla. Dále poblahopřál továrnímu týmu Hino k vítězství v kategorii stejně jako v dobrém rozmaru pochválil výkony posádek Land Cruiserů. Přestože Toyota celkově nevyhrála, šéf veřejně projevil radost z dobré reklamy pro značku na prestižní rallye.

Automobilka se musí přizpůsobovat rychle se měnícímu okolnímu světu, přesto uprostřed těchto starostí umí nejvyšší představitel stále myslet na volnočasové aktivity. Dědic malé části firmy miluje rychlou jízdu a v souladu s tím promítá své preference do návrhů nových automobilů. Akio citelně ovlivnil znovuzrození Supry, se kterou dojel třetí v kategorii v rámci vytrvalostních závodů na Nürburgringu. Zapálenost do motorismu představil i před třemi lety, kdy na spolupořádaném autosalonu nechal vystavovat sbírku vlastních vozů včetně Corolly 1600 GT z roku 1970 a Lexusu LFA.

Prolínání upřímné radosti z řízení a vedení firmy by mohlo ovlivnit ostatní vrcholné manažery, myslí si někteří novináři. Kritici mají strach, aby ztráta profesionálního pohledu nevedla ke konci podobnému tomu Carlose Ghosna v Nissanu. Zastánci lidského přístupu Toyody spoléhají na ostatní akcionáře, kteří mají pravomoci brzdit některá rozhodnutí z jeho hlavy, ve kterých by se mohlo až příliš zrcadlit jeho nadšení pro rychlá auta. Zatím ale nevíme o tom, že by něco takového museli řešit.


Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 1 - Akio Toyoda dopis Rallye Dakar 2020 01Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 2 - Akio Toyoda dopis Rallye Dakar 2020 02Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 3 - Akio Toyoda dopis Rallye Dakar 2020 03Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 4 - Akio Toyoda dopis Rallye Dakar 2020 04
Dopis Akia Toyody lidem z dakarského týmu nejlépe ukazuje, že...

Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 5 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 01Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 6 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 02Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 7 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 03Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 8 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 04Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 9 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 05
...šéf Toyoty je skutečně neobvyklým generálním ředitelem...

Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 10 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 06Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 11 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 07Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 12 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 08Dopis ředitele Toyoty lidem z Dakaru ukazuje, jak neobvyklý šéf automobilky je - 13 - Akio Toyoda psal dopis ucastnikum Dakaru 09
...protože zná auta i jiného pohledu než jen jako položku v účetních knihách

Zdroje: Jalopnik, Danny F. Chen@Twitter, Toyota

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.