EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání

Jaké další radosti nám Evropská unie ještě zakáže s odkazem na vyšší cíle? Nejnovější auta mají už i povinný omezovač otáček při stání na místě, samozřejmě kvůli emisím CO2.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání

29.9.2019 | Mirek Mazal

EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jaké další radosti nám Evropská unie ještě zakáže s odkazem na vyšší cíle? Nejnovější auta mají už i povinný omezovač otáček při stání na místě, samozřejmě kvůli emisím CO2.

Nové Audi RS7 Sportback modelového roku 2020 bylo odhaleno teprve před dvěma týdny s čtyřlitrovým osmiválcem TFSI pod kapotou. Objem motoru auta je v pořádku i na poměry striktních opatření Evropské unie a ani výkonu nechybí grády, jelikož mild-hybridní twin-turbo umí vygenerovat až 441 kW (600 koní) výkonu a 800 Nm točivého momentu. Na motor navazuje osmistupňová převodovka ZF, která je mezistanicí pohonu všech kol. RS7 může atakovat stovku během 3,6 sekundy, s příplatkovým balíčkem omezovač rychlosti zasáhne až u čísla 305 km/h.

Test vozu kolegy z Auditography probíhal nad očekávaní dobře, klíčové tovární parametry se potvrdily. Připojený měřič spárovaný s GPS dokonce zaznamenal zrychlení na 100 km/h za 3,38 sekundy, čtvrt míle naložené Audi proletělo za 11,4 sekundy. Souhrn pozitivních překvapení vyšperkoval aktivní podvozek zatáčející všemi čtyřmi koly, novinka tak na řidiče působila mnohem lehčím dojmem.

Zástup někdy až nečekaných pozitiv přesto narušila jedna nepříjemná věc, o jejíž existenci jsme dosud ani nevěděli. Že auto dostane filtr pevných částic, který omezí jeho zvukový projev, bylo jasné, nové bruselské opatření ale nastavilo mantinely i vytáčení motoru na místě.

U vozů s automatickými převodovkami bylo sice už dříve často omezené samotnými automobilkami kvůli technice či bezpečnosti, obvykle ale až ve vyšších sférách a někdy také vůbec. Nyní prošlápnutí pedálu plynu na místě nesmí znamenat překročení hranice 3 000 otáček za minutu. RS7 se tak na záběrech při předvádění zvuku doslova dusí a lidé z Auditography raději rovnou dodávají, že tohle se týká jen Evropy - Američané a další zákazníci budou podobného obojku ušetřeni.

Motivace je jasná, zbytečné túrování motoru na místě znamená zbytečnou spotřebu paliva a tedy zbytečné emise CO2. Napadá nás i spousta jiných „zbytečných” činností, které mají za následek spotřebu toho či onoho, což též znamená generování jinak nevzniknuvších emisí. Opravdu už jen čekáme, až nám EU vleze i do ložnice. Toto omezení je naprosto absurdní, spotřeba paliva při túrování motoru je beztak naprosto minimální, pohonná jednotka má v tu chvíli práci jen sama se sebou.


EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 1 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 01EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 2 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 02EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 3 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 03EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 4 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 04EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 5 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 05EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 6 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 06EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 7 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 07EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 8 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 08EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 9 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 09EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 10 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 10EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 11 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 11EU nasadila autům další obojek, pravidla už omezují i fungování motoru při stání - 12 - Audi RS7 Sportback 2020 foto z jizdy 12
Nové Audi RS7 Sportback překvapilo v dobrém, ale bez negativních dopadů regulací EU se to znovu neobešlo

Zdroj: Auditography@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše