Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu

Je to typická scéna z filmů hollywoodské produkce - policista nebo zločinec střílí do nádrže ujíždějícího auta, až rázem exploduje. Je to realita, nebo jen sen filmových scénáristů?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu

24.1.2020 | Mirek Mazal

Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to typická scéna z filmů hollywoodské produkce - policista nebo zločinec střílí do nádrže ujíždějícího auta, až rázem exploduje. Je to realita, nebo jen sen filmových scénáristů?

Lidé ze zbrojařského gigantu Kalašnikov se rozhodli otestovat reálnost filmových scén zachycujících exploze palivových nádrží po zásahu vystřeleným projektilem. Výbuchy způsobené střelbou z ručních zbraní jsou často poutavým efektem i drahých filmů a diváci si poté myslí, že jejich auto může vyletět do vzduchu po prvním zásahu nádrže.

Ohlušující ohnivé efekty ale jen mystifikují méně informované publikum, jak se snaží ukázat test ruských expertů. Ti postavili plný kanystr s benzínem na dřevěnou podložku a opakovaně ho prostřelili z různých vzdáleností odlišnými druhy průbojného střeliva s cílem napodobit situaci známou z mnoha filmů.

Obdoba automobilové nádrže několikrát padla na zem s novou dírou v plášti, ale ani jednou se neozvala exploze. Oheň také nikde. Střelec si před kamerou nakonec pomohl zápalným materiálem, který vítězoslavně zažehl plameny okolo proděravělého kanystru. Ani poté z toho ale žádný velký požár nebyl.

Závěr je jasný, tedy auta obecně nevybuchují, jak vídáme v kině či v televizi. Není to reálně možné, protože benzín za normálního tlaku a teploty neexploduje, na to je potřeba směs jeho pár se vzduchem ve vhodném poměru. Ani nafta není tak nebezpečná, ostatně sama o sobě ani pořádně nehoří. Jedinou pojízdnou rozbuškou je LPG, tedy bomba plná zkapalněného plynu v útrobách zaměřeného automobilu.


Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 1 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 01Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 2 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 02Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 3 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 03Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 4 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 04Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 5 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 05Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 6 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 06Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 7 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 07Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 8 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 08Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 9 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 09Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 10 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 10Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 11 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 11Experti Kalašnikovu zkusili, jestli nádrž s benzinem po průstřelu exploduje jako ve filmu - 12 - Strelba do kanystru s benzinem Rusko 12
Kanystr naplněný palivem zapálil až zásah přidané hořlaviny, po průstřelu z nádrže jen vyteče benzin

Zdroj: Калашников@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.