Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově

Italská automobilka aktuálně nabídla veřejnosti devítiprocentní podíl. Krátce po úpisu se hodnota akcií navýšila o 17 procent, poté klesla na 55 USD.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově

22.10.2015 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Italská automobilka aktuálně nabídla veřejnosti devítiprocentní podíl. Krátce po úpisu se hodnota akcií navýšila o 17 procent, poté klesla na 55 USD.

O vstupu Ferrari na burzu se mluvilo již velmi dlouho, včera se ovšem tento krok stal realitou. Italská automobilka nabídla veřejnosti devítiprocentní podíl, který byl rozdělen na 17 175 000 akcií. Každá byla nabízena za startovní cenu 52 dolarů (cca 1 240 Kč), díky čemuž si koncern FCA mohl přijít na 893,1 milionů USD (21,29 mld. Kč). Upisovatelé však mohou využít ještě třicetidenní opce a celkový počet akcií navýšit na 17 717 150, načež by do kasy Fiatu přiteklo 982,4 milionů dolarů (23,43 miliard korun).

Jak se očekávalo, zájem o první úpis byl nemalý. To jen dokládá fakt, že jen pár minut poté, co šéf koncernu FCA Sergio Marchionne zazvonil na burze na Wall Streetu na legendární zvonec a odstartoval tak nový den, vyrostla cena jedné akcie na 60,97 USD (1 454 Kč). Pokud se tedy mezi vámi nachází zručný spekulant, může se nyní těšit nemalému výdělku. Zvláště pokud v daný moment akcie prodal, aby je o nějakou hodinu opětovně nakoupil jen za 55,2 USD (1 316 Kč).

Po zbytek dne již hodnota akcií oscilovala mezi 55 a 57 dolary (1 312 a 1 360 Kč), aby se nakonec zastavila na níže položené částce. Jaké budou výkyvy nadále, to je otázka za milion, nicméně se dá počítat spíše s postupným nárůstem hodnoty. Kromě toho nebylo potvrzeno, zda svého majitele již mají veškeré akcie, jakkoli očekávat lze vzhledem k zájmu kladnou odpověď. Víme na každý pád, že ukončení primárního úpisu je naplánováno na 26. říjen.

Na počátku příštího roku pak dojde ke druhé fázi separace Ferrari od mateřského koncernu FCA, neboť mezi stávající akcionáře Fiatu bude rozdělen další 80procentní podíl automobilky. Díky tomu by mohla svůj vliv v Maranellu navýšit rodina Agnelli/Elkann, která by skrze holdingovou společnost Exor držela přibližně 30 %. Desetiprocentní podíl by pak zůstal Piero Ferrarimu.

Dodat již můžeme jen tolik, že akcie Ferrari jsou na newyorské burze vedeny pod symbolem RACE a vývoj jejich hodnoty můžete sledovat třeba na Yahoo Finance. Celková hodnota automobilky je včetně dluhů, které převzala od koncernu FCA, odhadována na přibližně 12 miliard dolarů (286,15 mld. Kč). Pro Marchionneho pak separace Vzpínajícího se koníka znamená přísun zhruba 4 mld. USD (95,56 mld. Kč) do kasy Fiatu.


Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově - 1 - Ferrari IPO 01Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově - 2 - Ferrari IPO 02Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově - 3 - Ferrari IPO 03Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově - 4 - Ferrari IPO 04
Ferrari včera vstoupilo na newyorskou burzu

Ferrari vstoupilo na burzu. Úspěšně, cena akcií roste, ne však raketově - 5 - Ferrari IPO 05
Hodnota akcií zpočátku vystřelila nad 60 USD, ke konci dne však klesla k 55 dolarům

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.