FIA prošetřuje Lewise Hamiltona kvůli tričku, které nosil při posledním závodu F1

Britský pilot v Toskánsku pokračoval ve svém aktivismu a i na stupních vítězů upozorňoval svým tričkem na sporný případ zastřelení nevinné ženy policií v USA. Tím se dle FIA zachoval politicky, což není přípustné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

FIA prošetřuje Lewise Hamiltona kvůli tričku, které nosil při posledním závodu F1

15.9.2020 | Petr Prokopec

FIA prošetřuje Lewise Hamiltona kvůli tričku, které nosil při posledním závodu F1

/

Foto: Lewis Hamilton@Twitter

Britský pilot v Toskánsku pokračoval ve svém aktivismu a i na stupních vítězů upozorňoval svým tričkem na sporný případ zastřelení nevinné ženy policií v USA. Tím se dle FIA zachoval politicky, což není přípustné.

Lewis Hamilton je v letošním roce k nezastavení. Neplatí to nicméně pouze na závodních tratích, kde britský pilot vyhrál již šest z devíti závodů a zbytku pole tak odskočil s pořádně naditým bodovým kontem. Nadmíru aktivní je Hamilton rovněž ve svém aktivismu. Nejinak tomu bylo také o uplynulém víkendu na okruhu Mugello, kde Brit zapózoval v tričku odkazujícím na zabití Breonny Taylor. To se ovšem znelíbilo mezinárodní automobilové federaci FIA, která začala chování šestinásobného mistra světa prošetřovat.

Než se přesuneme dále, je nutné se vrátit v čase do března letošního roku. Tehdy trojice policistů vyrazila dveře do bytu Breonny Taylor. Jelikož se nikdo z nich neidentifikoval jako muž zákona, Breonnin přítel Kenneth Walker měl obavy z vetřelců a z legálně držené zbraně vystřelil, přičemž zranil jednoho z policistů. Ti následně spustili palbu, která skončila nejhůř, jak mohla - z 20 vypálených kulek Breonnu zasáhlo 8 střel. Svým zraněním následně podlehla.

Celý případ je absurdní, když si uvědomíme, že policie dostala povolení k prohledání Breonnina bytu na základě faktu, že auto registrované na ni čas od času parkovalo před 16 km vzdáleným domem člověka podezřelého z obchodu s látkami podléhajícím zákonným omezením. V Breonnině bytě tak žádné zakázané substance nalezeny nebyly, stejně jako žádné jiné důkazy vedoucí k potvrzení nelegální činnosti. Lidský život tak byl zmařen jen kvůli hodně vratkém podezření mužů zákona, kteří se domnívali, že Breonna je do obchodu zapojena.

Během následujícího vyšetřování byl obviněn pouze Walker, nicméně prokuratura posléze uznala, že jednal v sebeobraně, neboť nemohl tušit, že do bytu vstoupila policie. Veškerá pochybení jsou tak na její straně, která později uvedla, že nikdo z přítomných mužů zákona na sobě neměl kameru. To se ovšem ukázalo být lží, neboť minimálně ve dvou případech tomu tak bylo. Přesto však dosud nikdo nebyl obviněn v souvislosti s jakýmkoli pochybením.

Případ již inicioval řadu změn v legislativě, nicméně samotné Breonně se dosud spravedlnosti nedostalo. A právě na to Hamilton v Toskánsku upozorňoval, když si oblékl tričko s nápisem: „Zatkněte policisty, kteří zabili Breonnu Taylor.” Dle FIA se tím nicméně britský pilot dopustil „politického prohlášení“, což je v rámci Formule 1 nepřípustné. Automobilová federace tedy případ začala prošetřovat a nevylučuje ani formální kroky proti Hamiltonovi, což by nejspíše znamenalo finanční sankci, hovoří se ale i možném trestu anulujícím jeho vítězství v závodě.

Jak vše dopadne, není jisté. Nicméně pokud se britský pilot provinil politickým prohlášením, pak máme pocit, že vinná je i celá FIA. Stačí si totiž jen uvědomit, že letos jezdci před závody poklekají právě na znamení boje proti rasismu. K tomu se připojila i automobilová federace, proto ostatně safety car a medical car zdobí loga duhy. Mercedes pak navíc ještě přebarvil své vozy načerno a dal svým závodníkům černé kombinézy.

Jinými slovy je Formule 1 jako celek letos politická natolik, jak nikdy nebyla, a to i z vůle samotných organizátorů. Vyčítat tedy Hamiltonovi, že dělá prakticky totéž, nedává moc smysl, třebaže i my máme pocit, že politiky je letos v F1 přespříliš.


FIA prošetřuje Lewise Hamiltona kvůli tričku, které nosil při posledním závodu F1 - 1 - Lewis Hamilton a sporne tricko 2020 prvni foto 01FIA prošetřuje Lewise Hamiltona kvůli tričku, které nosil při posledním závodu F1 - 2 - Lewis Hamilton a sporne tricko 2020 prvni foto 02
Lewis Hamilton v Toskánsku svým tričkem upozornil na případ Breonny Taylor, kterou zastřelili policisté. Ač šlo o nevinnou osobu a stalo se tak už před půl rokem, nikdo za to dodnes nebyl potrestán, což chce britský pilot změnit. Dle FIA je však politický, což je zakázáno. Foto: Lewis Hamilton@Twitter

Zdroj: Sky Sports

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše