Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem

Modrý ovál v posledních letech ztrácí půdu pod nohama a toto je další nedobré znamení. V září po dlouhých 11 letech ve své domovině prodal méně aut než konkurenční Fiat-Chrysler.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem

4.10.2018 | Petr Prokopec

Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Modrý ovál v posledních letech ztrácí půdu pod nohama a toto je další nedobré znamení. V září po dlouhých 11 letech ve své domovině prodal méně aut než konkurenční Fiat-Chrysler.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, říká se. Nebo také po automobilkách, jak v poslední době dokazuje Ford. Jedna z nejstarších značek světa před pár dny přijala zodpovědnost za problematické tříválce i proto, že jí hrozila miliardová žaloba. Není to pro Američany zdaleka první velký problém z poslední doby a teď vyšel najevo další. Automobilka má zřetelně potíže i s prodeji nových aut, neboť v září ve své domovině vyexpedovala „jen” 197 404 vozů, což představuje meziroční pokles o celých 11 procent.

Nejde však o jediný zádrhel, tím dalším je konkurenční koncern FCA, který má za devátý letošní měsíc na kontě 199 819 registrací, tedy o 15 procent více než loni. Nejmenší člen tzv. Velké detroitské trojky tedy vůbec poprvé od ledna 2007 porazil svého nejbližšího a pro něj obvykle nepřekonatelného soupeře. General Motors souhrnná měsíční data nezveřejňuje, pouze kvartální.

Pokud přikročíme k porovnávání dosavadního letošního vývoje, GM za prvních devět měsíců kleslo o 1,2 procenta, v rámci posledního čtvrtletí pak dokonce o 11,1 %. Ford musí za první letošní tři kvartály počítat s poklesem o 2,4 procenta, přičemž během září došlo to bylo 2,7 % u SUV a 9,9 % u trucků. V černých číslech tak byl jen Ford Expedition a Lincoln Navigator.

Oproti tomu FCA má na kontě prozatímní 6% zlepšení, za čímž jednoznačně stojí rostoucí prodeje Jeepu. Tato automobilka se meziročně zvedla o 20 procent, přičemž jen během září modely jako Cherokee či Compass poskočily o 14 % do plusu. Fiat už na tom ve Státech tak dobře není, jeho registrace za prvních devět měsíců letošního roku poklesly o 43 procent, v září pak o 46 %. V USA ale byl vždy za popelku.

V Dearbornu by asi měla vládnout panika, nicméně Ford minimálně v rámci tiskového prohlášení úspěch konkurence zlehčuje. „Netrápí nás, že soupeříme s FCA. Byly měsíce, kdy jsme porazili General Motors, a nedmuli jsme se kvůli tomu pýchou. Je to jen otázka načasování,“ uvedl k tématu Mark LaNeve, viceprezident značky pro marketing a prodeje.

Modrý ovál tedy věří, že se mu možná již další měsíc povede úder vrátit. To je samozřejmě možné, nicméně porážka od FCA po více než jedenácti letech by rozhodně neměla být jen tak přehlížena. Naznačit by totiž mohla, že zákazníci necítí u Fordu jistotu, a to zejména kvůli snaze značky stáhnout se prakticky z každého segmentu vyjma SUV a pick-upů.


Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 1 - Ford Fusion 2019 druhy facelift prvni foto 01Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 2 - Ford Fusion 2019 druhy facelift prvni foto 02Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 3 - Ford Fusion 2019 druhy facelift prvni foto 03Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 4 - Ford Fusion 2019 druhy facelift prvni foto 04Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 5 - Ford Fusion 2019 druhy facelift prvni foto 05
Americké Mondeo, zvané Fusion, netáhne ani po druhém faceliftu. Není tedy vlastně až tak překvapivé, že Ford v září prohrál souboj...

Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 6 - Jeep Compass 2017 nova oficialni sada 112Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 7 - Jeep Compass 2017 nova oficialni sada 113Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 8 - Jeep Compass 2017 nova oficialni sada 114Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 9 - Jeep Compass 2017 nova oficialni sada 115Ford dostal další tvrdou ránu, po 11 letech doma prohrál s odvěkým konkurentem - 10 - Jeep Compass 2017 nova oficialni sada 116
...s FCA, kde se daří hlavně Jeepu

Zdroj: Detroit News

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše