Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut

Ve stínu současných dramatických nepokojů ve Francii je poněkud přehlížen už měsíce probíhající boj Francouzů proti měření nejvyšší povolené rychlosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut

9.12.2018 | Petr Prokopec

Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ve stínu současných dramatických nepokojů ve Francii je poněkud přehlížen už měsíce probíhající boj Francouzů proti měření nejvyšší povolené rychlosti.

Pro Francouze jsou stávky a demonstrace součástí jejich DNA, aktuálně probíhající vlna protestů se však evidentně již vymkla kontrole. Od 17. listopadu již zemřeli čtyři lidé a takřka tisícovka jich byla zraněna. Jen včerejších protestů se ve Francii zúčastnilo 125 tisíc lidí, výsledkem je krom rozsáhlých materiálních škod také 135 zraněných a 1 385 zadržených lidí, z nichž 974 skončilo ve vazbě. Zavřené zůstávají mnohé památky a obchody, země galského kohouta zkrátka v tuto chvíli připomíná pomalu válečnou zónu.

Původní příčinou protestů byl plán na zvýšení zdanění pohonných hmot, s jehož pomocí chtěla země dostat do rozpočtu navíc 4 miliardy Eur (cca 103,85 mld. Kč) ročně. Tento záměr byl pod tíhou demonstrací ve středu stažen, protesty organizované tzv. hnutím žlutých vest ale pokračují dále ve jménu odporu proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Ve stínu této situace je ovšem přehlížen trochu jiný boj, který Francouzi vedou už několik měsíců. V létě totiž byla na tamních silnicích snížena nejvyšší povolená rychlost na 80 km/h, což mnozí řidiči vnímají jen jako další krok, jak pomoci státnímu rozpočtu. A automatické radary u silnic proto likvidují bezprecedentním tempem.

Někdy jsou posprejovány a tím „oslepeny,” jindy bývají fyzicky poničeny. Nezřídka byly zapáleny a v několika případech byla dokonce použita výbušnina C4. Úřady uvádí, že jen od léta bylo poškozením či zničením vyřazeno z provozu neskutečných 870 radarů, z čehož 130 připadá na poslední týdny. Vandalům za poškození radarů hrozí pokuta až 3 750 Eur (97 400 Kč) plus veřejně prospěšné práce, při úplném zničení pak dokonce pokuta 75 tisíc Eur (1,95 mil. Kč) a až pětiletý pobyt za mřížemi. Zatčen a obviněn ovšem prozatím nikdo nebyl, takže se demoluje dál.

Nejhůře je na tom region Puy-de-Dôme, kde lidé postavili „mimo službu“ hned 21 z celkových 22 rychlostních kamer, tedy 95 procent. V Dordogne jde o 80 %, v Haute-Loire o 67% a v Oise o 60 %. To je opravdu masivní oslabení celého systému, devastací byla způsobena škoda za 4 miliony Eur (104 mil. Kč). Mnohem více ale stát bolí výpadek příjmů generovaných těmito radary, který je za letošní rok o 15 procent níže vůči loňskému roku, i když po snížení povolené rychlosti Francie počítala s opakem. Pokud se situace do konce roku nezlepší, meziročně se nedobrovolný příspěvek řidičů do státní kasy zhorší o 150 milionů Eur (3,9 miliardy Kč).

Je to pozoruhodné vzedmutí vlny odporu proti měření rychlosti, které v historii nemá obdoby. Radary byly ničeny a poškozovány vždy, obvykle šlo ale o izolované případy, které na celý výsledek jejich „hospodaření” neměly podstatný vliv. Současné protivládní protesty pochopitelně situaci jen eskalují a bilance pro Francii začíná být tristní - celkem na silnicích operuje s asi 4 600 radary, z nichž je teď bezmála 20 procent mimo provoz. A její roční celkový příjem na pokutách přesáhl 1 miliardu Eur (necelých 26 miliard Kč), takže každé procento výpadku je znát. Pokud francouzské protesty budou pokračovat tímto tempem i na silnicích, jednou z celého systému radarů nemusí zbýt skoro nic.


Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 1 - Francie ponicene radary 01Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 2 - Francie ponicene radary 02Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 3 - Francie ponicene radary 03Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 4 - Francie ponicene radary 04Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 5 - Francie ponicene radary 05Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 6 - Francie ponicene radary 06Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 7 - Francie ponicene radary 07Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 8 - Francie ponicene radary 08Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 9 - Francie ponicene radary 09Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 10 - Francie ponicene radary 10Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 11 - Francie ponicene radary 11Francouzi ve velkém demolují radary u silnic, stát už připravili o miliardy z pokut - 12 - Francie ponicene radary 12
Odporu Francouzů podléhá od léta jeden radar za druhým a aktuální protesty situaci jen eskalují

Zdroj: Auto Plus

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše