Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla

Většina akcionářů v čele Francií si nepřála, aby šéf Renaultu dostal za rok 2015 téměř 195 milionů Kč. Rada ředitelů se však rozhodla toto přání nerespektovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla

3.5.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Většina akcionářů v čele Francií si nepřála, aby šéf Renaultu dostal za rok 2015 téměř 195 milionů Kč. Rada ředitelů se však rozhodla toto přání nerespektovat.

Během setkání akcionářů Renaultu v průběhu minulého týdne nebyla řeč pouze o nových modelech, jichž se ještě letos dočkáme. Poměrně vášnivým diskuzím byla podrobena také odměna pro šéfa aliance Carlose Ghosna ve výši 7,2 milionu Eur (cca 194,67 milionů korun). Více než polovina z akcionářů (konkrétně 54 %) držících hlasovací práva přitom nakonec hlasovala proti tomu, aby byla taková odměna Ghosnovi přiřknuta. Tato vůle ale nebyla závazná pro další jednání rady ředitelů, která Ghosnovi odměnu odpovídající dříve domluveným podmínkám potvrdila.

Renault následně v tiskovém prohlášení uvedl, že „rada oceňuje kvalitu výsledků, jichž bylo dosaženo v roce 2015“. Souběžně s tím bylo zmíněno, že danou sumu tvoří pevná složka mzdy ve výši 1,23 milionu EUr (33,26 mil. Kč), poté ta pohyblivá dosahující 1,78 milionu Eur (48,13 mil. Kč) a nakonec 4,18 milionu Eur (113,02 mil. Kč) ve formě akcií a dalších bonusů.

Symbolické hlasování proti Ghosnově „výplatě” vyvolala bez překvapení francouzská vláda, jež v automobilce drží 18 procent hlasovacích práv. Ta přitom dříve již dvakrát protestovala proti výším platům manažerů a nově uvedla, že „volá po snížení platů, počínaje firmami, jenž spadají pod státní správu“. I proto ostatně Renault dále dodal, že rada od letošního fiskálního roku odměňování manažerů přehodnotí.

Ghosna však tyto „pletichy“ nevyvedly z míry. V návaznosti na verdikt rady poznamenal, že podstatná je pro něj projevená důvěra. „A nejdůležitější věcí dneška je, že Renaultu se daří dobře a je na vzestupu.“ Souběžně s tím dodal, že rada se nerozhoduje na bázi vrtochů, ale na základě úsilí a výsledků těch, kteří byli zvolení do čela vedení automobilky.

My pak jen můžeme zmínit, že výše Ghosnovy odměny není abnormální a reflektuje situaci na trhu. Třeba někdejší chráněnec šéfa Renaultu a nynější hlava Peugeotu Carlos Tavares si za loňský rok přišel na 5,25 milionu Eur (141,95 milionu korun).


Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 1 - Carlos Ghosn 07Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 2 - Carlos Ghosn 01Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 3 - Carlos Ghosn 02Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 4 - ghosn nissan sunderland uk 01Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 5 - Carlos Ghosn 05Francouzská vláda nechtěla dát šéfovi Renaultu dohodnutou odměnu, neuspěla - 6 - Carlos Ghosn 06
Carlos Ghosn nakonec dostane svůj plat za loňský rok ve výši takřka 195 milionů korun, navzdory protestům francouzské vlády

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.