Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší

Člověka napadají zvláštní věci, když vidí, že mnoha státy dotovaný výrobce elektromobilů dostává pokuty za překračování emisních limitů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší

5.3.2018 | Mirek Mazal | 25 příspěvků

Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Člověka napadají zvláštní věci, když vidí, že mnoha státy dotovaný výrobce elektromobilů dostává pokuty za překračování emisních limitů.

Automobily se spalovacím motorem jsou podle některých na odstřel a spásu biosféry má přinést alternativní pohon na elektřinu. Prvoplánové zákazy tradičních automobilů rezonují dobře na půdě zelených aktivistů, ale z čeho se budou elektrická auta nabíjet, kdo v potřebném objemu vyrobí jejich akumulátory a kde se na ně vezmou suroviny, zatím hlasy v pozadí elektrického šílenství neřeší. O recyklaci materiálu z baterií vyřazených elektromobilů aut se také nikdo nezmiňuje, místo toho se řeší, kolik kdo dostane dotací za koupi elektromobilu.

Známým bojovníkem za lepší klima je Elon Musk se svojí automobilkou Tesla. Kdo ví, co přesně jej motivovalo k tomu, aby se pustil do boje na tomto poli, na proklamovanou ochranu přírody bychom ale příliš nesázeli. Spíše chtěl prorazit tam, kam se tradičním výrobcům moc nechtělo, při čemž se mu dostalo podpory ze strany řady vlád, nadšenců i optimistických investorů. A ač to velice pravděpodobně nebyl primární záměr, ochranou ovzduší se u toho dá ohánět velice dobře.

V tomto ohledu se Tesle daří vytvářet image „zelených aut”, třebaže s jejich nulovými emisemi při provozu to není tak jednoduché. Jenže ani jejich provoz není vše. Také jejich výroba znamená zátěž pro přírodu, stejně jako výroba čehokoliv jiného. Nejen při lakování a svařování vznikají škodliviny, které se s čistým vzduchem příliš spojovat nedají. A tady Tesla nejenže není lepší než konkurenti, platí dokonce za černou ovci.

Tesle byla v souvislosti s provozem její továrny ve Fremontu v Kalifornii udělena pokuta ve výši 139 500 USD (2 880 000 Kč) kvůli nadměrnému znečišťování okolí. Vedení souhlasilo s nařízením a jako součást sankce se zavázalo i k instalaci solárních panelů na střechy soukromých objektů ve městě. Podle automobilky mohou za problém stará zařízení, která Tesla zdědila po předchozích vlastnících továrny, Toyotě a GM. Sice do objektů investovala 3 miliardy USD, všechno se jí vychytat nepodařilo. Tak jí v předchozích letech utíkaly do ovzduší nadměrné emise oxidů dusíku, pravděpodobně ze svařovacích linek.

Dnes už má být podle Tesly vše v pořádku, výsledky nezávislého měření ale zatím k dispozici nejsou. I kdyby to tak ale bylo, je to paradox - firma chlubící se produkty chránícími nás před zplodinami ovzduší sama znečišťovala v místě, kde je to nejsnáze řešitelné, v samotné výrobě.

Není to navíc jediná sankce podobného charakteru, kterou Tesla musela zaplatit. Už dříve dostala pokutu 275 000 USD (5 680 000 Kč) od Agentury ochrany životního prostředí Spojených států za model Roadster, neboť první generace elektrického sportovního vozu neodpovídala podmínkám amerického zákonu o čistém ovzduší. Další nečekané výdaje - 71 000 USD (1 470 000 Kč) spolkly vyplacené náhrady za poškození zdraví zaměstnancům, které poleptal roztavený hliník. Chce se jen podívat do zákulisí ekologického snažení a fakta napoví, že Tesla není zase tak „zelená”, jak se sama ráda tváří...


Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 1 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 01Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 2 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 02Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 3 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 03Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 4 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 04Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 5 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 05Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 6 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 06Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 7 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 07Ironie: výrobce „nejzelenějších” aut dostal vysokou pokutu za znečišťování ovzduší - 8 - Tesla dostala pokutu za vyposteni necistot Fremont 08
Fabrika Tesly ve městě Fremont musela opakovaně zaplatit pokutu za nadměrnou produkci škodlivin. Celkem ironie osudu

Zdroj: S.F. Chronicle

Mirek Mazal

Diskuze 25 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše