James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý

Britský moderátor nevypadá jako člověk, který by musel něco prodávat, zvláště pak auto, které bude nutně mít stále vyšší hodnotu. V tomto případě ale také nemusí, on chce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý

30.9.2020 | Petr Prokopec

James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý

/

Foto: DriveTribe@YouTube

Britský moderátor nevypadá jako člověk, který by musel něco prodávat, zvláště pak auto, které bude nutně mít stále vyšší hodnotu. V tomto případě ale také nemusí, on chce.

Jamese Maye má většina z nás zafixovaného jako milovníka všeho starého. Dokonce natolik, že by nás ani nepřekvapilo, kdyby si řada lidí představovala, že žije v nějaké chatrči, kde si večeři vaří v kotlíku nad ohněm. Realita však nemůže být této představě vzdálenější. May na rozdíl od Jeremyho Clarksona a Richarda Hammonda vkročil do 21. století naplno, což dokládá aktuální pohled do jeho garáže. Najdete v ní totiž tři elektromobily, ovšem po čemkoliv starším budete pátrat marně.

May se dokonce rozhodl, že pošle k vodě i své Ferrari 308 GTB, což pro někoho může být velké překvapení. Nicméně jak sám vysvětluje na přiloženém videu, měl pro to řadu dobrých důvodů. Jedním z nich byla skutečnost, že v něm již prakticky nejezdil. Čemuž se nemůžeme divit, neboť daný model nebyl nikdy považován za nejovladatelnější či nejzábavnější zpoza volantu. A stejně tak jej nelze považovat ani za extra rychlý, zvláště v porovnání s novějším 458 Speciale, které May stále vlastní.

James mimo to dodává, že nemá rád stará auta, neboť to znamená, že jejich technologii nemohl ocenit v době, ve které vznikly. Tyto vozy navíc do jisté míry představují i závazek vůči letům minulým. Pokud se totiž oblékáte stejně jako před mnoha desítkami let, posloucháte tutéž hudbu a jezdíte starým vozem, pak si vás lidé zkrátka zaškatulkují. I když tedy vlastníte Ferrari, nejste až tak fajnšmekr, ale spíše jako někdo, kdo popírá přirozený vývoj.

Zachování automobilové historie je samozřejmě i dle Maye nutností. Ovšem k tomu jsou zjevně vhodnější místa než jeho vlastní garáž, třeba muzea. Či vaše vlastní rezidence, neboť ono Ferrari 308 je stále k mání. James za něj požaduje 69 995 liber (cca 2,1 milionu Kč), tedy nečekaně nižší sumu, než jakou kdysi zaplatil. A to přesto, že jde o jeden z pouhých 211 pravostranných exemplářů, jenž se dočkaly ocelové karoserie nalakované barvou Rosso Corsa.

Pokud jste přitom jeho fanouškem, fanouškem italské automobilky či jednoduše člověkem, který má pocit, že dnešním automobilům schází jisté kouzlo, pak máte unikátní příležitost rozšířit svou sbírku. Počítat přitom můžete s prvotřídním stavem, stejně jako s novým sportovním výfukem. A zároveň také s jistou aurou jedince, který se nejspíše zasekl v roce 1977, a odmítá pochopit, že svět skutečně již není stejným místem jako před 43 lety - alespoň podle dosavadního majitele.


James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 1 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 01James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 2 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 02
James May překvapil oznámením, že nemá v lásce stará auta. Na důkaz toho se zbavuje posledního staršího vozu. Foto: DriveTribe@YouTube

James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 3 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 03James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 4 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 04James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 5 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 05James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 6 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 06James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 7 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 07James May prodává své Ferrari, důvod je stejně pochopitelný jako překvapivý - 8 - James May prodava Ferrari 308 GTB 2020 videoscreen 08
Jeho Ferrari 308 GTB je tak nyní k mání u společnosti Kent High Performance Cars za v přepočtu 2,1 milionu Kč. Foto: Kent High Performance Cars

Zdroj: DriveTribe, Kent High Performance Cars

Petr Prokopec