Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují

Těžko si představit automobilového nadšence, který by se z pohledu na tuto kolekci netelil blahem. Zajímavá není jen typickými objekty zájmu sběratelů, ale i těmi neobvyklými.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují

20.6.2020 | Petr Prokopec

Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Těžko si představit automobilového nadšence, který by se z pohledu na tuto kolekci netelil blahem. Zajímavá není jen typickými objekty zájmu sběratelů, ale i těmi neobvyklými.

ANO

Prakticky každá automobilová sbírka je něčím výjimečná. Jejich majitelé se povětšinou soustředí na silniční vozy či případně koncepty, bohužel ale ne proto, aby s nimi mohli čas od času vyrazit na projížďku. Cílem je obvykle vlastnit ta nejslavnější výjimečná auta, která jsou obvykle také patřičně ceněná. Pokud ukážete na vitrínu s klíčky od Ferrari F40, rázem si řada lidí nebude pár let mýt ruce jen proto, že se jich mohla dotknout, jen velké nadšence ale oslní skutečnost, že vlastníte pravý a nefalšovaný Peugeot 206 WRC. Ve Velké Británii nicméně žije člověk, který krom obvyklejších automobilových skvostů vlastní i spoustu méně „profláklých” ikon závodních kolbišť.

I díky tomu jde o jednu z nejpůsobivějších sbírek aut světa, kterou vám nyní díky práci youtubera, jenž si říká TheTFJJ, můžeme ukázat do detailu. Nachází se v ní ony zmíněné vozy jako zmíněné F40 či třeba Lamborghini Countach, ovšem středobodem jsou právě závodní speciály. A rozhodně jich není málo, neboť tu máme hlavně několik exemplářů Porsche 956 a 962. Vyvedené jsou v barvách Rothmans, kromě nichž karoserie zdobí i slavná jména. Patří mezi ně třeba Jackie Ickx a Jochen Mass, kteří se šasí 962-004 získali pole position v závodě 24 hodin Le Mans v roce 1986.

Se slavným vytrvalostním závodem ovšem není spojené pouze Porsche, ale rovněž třeba Toyota. Ta v roce 1988 vyrobila pouze dva exempláře modelu 88C, přičemž do jednoho se posadil i Tiff Needell známý z pořadů Top Gear a Fifth Gear. Právě tento kousek odpočívá v garáži britského sběratele. Stejně jako zde najdeme třeba vůbec poslední vyrobený Mercedes-Benz CLK GTR. Ten je aktuálně osazen dvanáctiválcovým motorem, ovšem instalovat je možné kvůli pravidlům i osmiválec.

S okruhem Le Sarthe je spojen také Jaguar, jehož unikátní XJ220C „Lightweight“ v roce 1993 vyhrálo třídu GT. Kromě toho si ovšem můžeme povšimnout také modelu XJR-8 se zakrytými zadními koly, jenž zůstal od svého účinkování v Le Mans zcela nedotčen. Tento vůz se přitom pyšnil dvanáctiválcem s objemem navýšeným na sedm litrů, díky kterému dosáhl na rovince Mulsanne rychlosti přes 350 km/h. Nechybí ale i provedení XJR-6, které bylo první spoluprací Jaguaru a týmu TWR.

Aby toho nebylo málo, britskému sběrateli nejsou cizí ani závodní motocykly, zejména pak různá Ducati, jenž sedlali Casey Stoner, Valentino Rossi či Nicky Hayden. Tím bychom prohlídku mohli ukončit, byť ještě v krátkosti musíme zmínit jeden silniční unikát, a sice Aston Martin Short Chassis Volante. Ten vychází z modelu DB5, nicméně disponuje i některými komponenty z novějšího DB6. Celkově vzniklo pouze 37 kusů, z nichž každý dostal čtyřlitrový řadový šestiválec.


Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 1 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 01Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 2 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 02Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 3 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 03Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 4 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 04Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 5 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 05Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 6 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 06Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 7 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 07Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 8 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 08Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 9 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 09Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 10 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 10Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 11 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 11Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 12 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 12Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 13 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 13Jedna z nejpůsobivějších sbírek aut světa čítá i stroje, které jiní sběratelé ignorují - 14 - UK motorsport collection 2020 videoscreen 14
Neznámý britský sběratel si evidentně potrpí hlavně na závodní speciály. O to více jeho sbírka zahřeje u srdce skutečné automobilové nadšence

Zdroj: TheTFJJ@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše