K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem

Sběratelský unikát by se vyjímal v muzeu, dostal se ale do rukou soukromých sběratelů a jeho aktuální vlastník jej prodává. Očekává se prodej za patřičně tučnou sumu.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem

5.2.2020 | Mirek Mazal

K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sběratelský unikát by se vyjímal v muzeu, dostal se ale do rukou soukromých sběratelů a jeho aktuální vlastník jej prodává. Očekává se prodej za patřičně tučnou sumu.

V historii stáje Scuderia Ferrari se najde hned několik ročníků, během nichž vcelku neohroženě kralovala startovnímu poli, sezóna 2004/2005 je ale i mezi nimi výjimečná. Titul tehdy suverénně získal legendární Michael Schumacher po boku Rubense Barrichella, když italská stáj vyhrála neskutečných 15 z 18 závodů.

Suverénní nadvláda rudé barvy byla zajištěna nejen Schumacherovým uměním, ale i zásluhou techniky formule Ferrari F2003-GA F1. Prvotřídní stroj postavený na počest Gianniho Agnelliho měl motor uprostřed uložený před zadní poháněnou nápravou. Kapalinou chlazený atmosférický desetiválec DOHC disponoval třílitrovým objemem a používal vstřikováním Magnetti-Marelli. Výkon motoru, který je považován za jeden z nejlepších v historii ef-jedniček, dosahoval až 930 koní (684 kW) při 19 000 ot./min a monopost v závislosti na zpřevodování dosahoval rychlosti až 365 km/h.

Verze F2003-GA nesla iniciály zesnulého strůjce Fiatu, který zemřel v lednu roku 2003. Ostrá premiéra monopostu přišla v květnu, kdy Michael Schumacher vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Španělska. První den Ferrari F2003-GA v grand prix dopadl dobře. Premiéra nového vozu je vždy emotivní věc, jásal Jean Todt, toho času šéf stáje Scuderia Ferrari.

Doby dnes už dávno minulé připomíná prodej jednoho z dochovaných motorů F2003-GA. Pohonná jednotka s pořadovým číslem 052 by měla najít nového majitele během pařížské aukce společnosti RM Sothebys. Nabídky jsou přijímány od dnešního dne a odhad finální ceny se pohybuje v rozmezí 50 až 70 tisíc Eur (1,3 až 1,8 milionu Kč). To je pořádná cifra za jeden obtížně použitelný motor, cena ale odpovídá historický výjimečnému agregátu opatřenému jednou zvláštností. Artefakt byl zakoupen ze soukromé sbírky týmového mechanika Nigela Stepneyho, který si nechal motor vlastnoručně podepsat Michaelem Schumacherem.

Technický skvost byl vyroben 5. září a startoval v poledních třech závodech sezóny. Po skončení přibyl na červeném víku památeční podpis sedminásobného mistra světa. Parafa tehdy ještě zdravé legendy je úředně ověřený originál napsaný černou fixou, který má každým dnem vyšší sběratelskou hodnotu, stejně jako motor sám.


K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 1 - Formule F2003 GA motor aukce 01K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 2 - Formule F2003 GA motor aukce 02K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 3 - Formule F2003 GA motor aukce 03K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 4 - Formule F2003 GA motor aukce 04K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 5 - Formule F2003 GA motor aukce 05K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 6 - Formule F2003 GA motor aukce 06K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 7 - Formule F2003 GA motor aukce 07K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 8 - Formule F2003 GA motor aukce 08K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 9 - Formule F2003 GA motor aukce 09K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 10 - Formule F2003 GA motor aukce 10K mání je jeden z nejlepších motorů dějin F1 i se stále cennějším podpisem - 11 - Formule F2003 GA motor aukce 11
Vzpomínka na éru neporazitelných Ferrari řízených Michaelem Schumacherem je na prodej v aukci, cena odpovídá její výjimečnosti

Zdroj: RM Sothebys

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše