K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa

Kdo čeká opravdu špatné časy a nechce se ani během nich příliš omezovat, tomu by mohl učarovat tento unikát postavený z vojenského Mercedesu. Teď je z něj luxusní speciál do hodně velké nepohody.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa

25.10.2019 | Mirek Mazal

K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa

/

Kdo čeká opravdu špatné časy a nechce se ani během nich příliš omezovat, tomu by mohl učarovat tento unikát postavený z vojenského Mercedesu. Teď je z něj luxusní speciál do hodně velké nepohody.

Téměř nerozbitný Mercedes třídy G je na jednu stranu ultimativní terénní nástroj, na tu druhou dnes ale uvnitř neslevuje z požadavků na luxus. Kombinace vysoké spolehlivosti, odolnosti a jízdní jistoty mimo silnici i na ni vedly malou firmu Gruma Automobile k vytvoření opevněného monstra schopného přežít i vymření lidstva.

Polovojenský obrněný automobil Gruma Enok P1 postavila německá firma z Döbelnu společně se specialisty uskupení Armored Car Systems na základě Mercedesu G 500. Ostrou variantu používá Bundeswehr, civilní zájemci mohou objednávat poněkud lidštěji pojaté provedení soustředěné k ochraně posádky.

Cestujícím slouží luxusní interiér převzatý z civilního továrního Géčka. Kožené materiály zůstaly zdobené kontrastním prošíváním a středové části vyhřívaných sedadel vyplnila alcantara s křížovým stehem. Volné plochy v přední části tvůrci obložili karbonovým dekorem.

Osoby uvnitř izoluje od možných hrozeb pancéřování s ocelovými výztuhami a silnými skly schopnými absorbovat střely z ručních zbraní i protitankové rakety. Palebnou odplatu může poskytnout příplatková věž umístěná na zpevněnou střechu. Pokud věž vynecháte, může otvor ve střeše sloužit jako šestá cesta ven - to kdyby okolnosti nedovolovaly vystoupit standardními alternativami.

Gruma Enok P1 obouvá velká kola Beadlock s 37palcovými off-roadovými pneumatikami. Spolu s portálovými nápravami a pohonem všech čtyř kol tento obrněný Mercedes rozhodně nepotřebuje uklizené cesty k nalezení nouzových řešení. Možnost rychlého úniku dává použitý osmiválec 4,0 V8 twin-turbo o výkonu 310 kW (421 koní).

Přesná data zrychlení nebo dojezdu s plnou nádrží nejsou uvedena. Nevíme ani cenu, ale pro dobře situované osoby křižující podezřelé úseky nebudou peníze hodnotově výš než možnost přežití v každé situaci.


K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 1 - Gruma Enok P1 foto prvni 01K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 2 - Gruma Enok P1 foto prvni 02K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 3 - Gruma Enok P1 foto prvni 03K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 4 - Gruma Enok P1 foto prvni 04K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 5 - Gruma Enok P1 foto prvni 05K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 6 - Gruma Enok P1 foto prvni 06K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 7 - Gruma Enok P1 foto prvni 07K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 8 - Gruma Enok P1 foto prvni 08
K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 9 - Gruma Enok P1 foto prvni 09K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 10 - Gruma Enok P1 foto prvni 10K mání je luxusní vůz, který přežije i konec světa, nezničí ho ani protitanková raketa - 11 - Gruma Enok P1 foto prvni 11
Drsný Mercedes třídy G je připraven na vše, prý i na konec světa

Zdroj: Motor 1

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše