K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec

Uvažujete-li o luxusním autě, ale nechcete být jako ostatní, příliš mnoho možností vám dnešní trh nenabízí. Do roku 2012 tomu bylo jinak a právě z jeho konce pochází dodnes sotva jetý Citroën C6 v prodeji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec

1.1.2021 | Petr Miler

K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec

/

Foto: Citroën

Uvažujete-li o luxusním autě, ale nechcete být jako ostatní, příliš mnoho možností vám dnešní trh nenabízí. Do roku 2012 tomu bylo jinak a právě z jeho konce pochází dodnes sotva jetý Citroën C6 v prodeji.

Snad ani nemusíte být fanouškem francouzských aut, abyste se zájmem zavzpomínali na Citroën C6. Byl to velmi neobvyklý vůz svého druhu, který se vyznačoval odvážným pojetím zevnějšku i interiéru. Jeho zakřivené zadní okno neměl nikdo jiný a přístrojová deska připomínala více než auto vesmírnou loď. Tento vůz byl nástupcem modelu XM, jen přišel až pět let po jeho konci. A zvláštní byl z dnešního pohledu i tím, že se začal prodávat jen se dvěma šestiválci, benzínovým a dieselovým.

Byl opravdu hodně drahý, také to ale bylo luxusní auto, konkurující horním patrům výbavy BMW řady 5, Mercedesu třídy E a Audi A6. Rozhodně ale nebyl volbou většiny lépe situovaných lidí - na to byl až příliš odvážný a málo „sportovní”. A protože „sportovnost” prodává auta všeho druhu, zájem o něj byl mizivý.

Za 7 let, po která se vyráběl, si našel pouze 23 400 zákazníků. Odbyt nikdy zdaleka nedosáhl očekávání, v prvních letech ale aspoň atakoval 10tisícovou hranici - pak vůz rychle odkráčel ze scény a od čtvrtého roku na trhu jen živořil. Sportovní vážně nebyl, jediné spojení C6 se sportováním je to, že si v něm můžete převézt patřičné náčiní a věnovat se lukostřelbě někde na samotě u lesa. Jenže právě v tom byla jeho síla, v dokonalém pohodlí, v plavném luxusu.

Hydropneumatický podvozek považujte za samozřejmost, stejně jako elektricky nastavitelná zadní sedadla, alespoň ve vyšších výbavách. Měl i head-up displej, vnější samozatmavovací zrcátka a podobné prvky. Nám vždy přišel zajímavý, zákazníkům ne až tak - v nabídce Citroënu tak vydržel do roku 2012, kdy se s ní definitivě rozloučil.

To, co bylo pro Citroën C6 za života jeho smrtí, mu ale nyní vdechuje druhý život. Cé-šestek bylo vyrobeno dost málo na to, aby se z nich rychle začal stávat sběratelský artikl. Zachovalé kousky dnes tedy stojí skoro totéž, co svého času nová auta. A černý stroj, který si můžete prohlédnout na zdrojovém odkazu, patří mezi ně.

Pod kapotou má dieselovou třílitrovou V6 o 240 koních, takže to žádný louda nebude. Tenhle vůz má za sebou jen 30 800 kilometrů a po stránce výbavy je tu snad vše myslitelné. Jeho jedinečnost ale tkví i v tom, že jde o jednu posledních vyrobených C6 vůbec. Registrována byla poprvé až v prosinci 2012, tedy přesně ve chvíli, kdy se za výrobou C6 zavřela vody.

Nyní je na prodej, a to za 28 990 Eur, tedy asi 760 tisíc Kč. Je to méně, než kolik stál vůz jako nový, ale dost na to, že jde o čerstvě osmiletou ojetinu nežádaného modelu. Zda má takovou hodnotu, posuďte sami, faktem je, že na silnici druhou C6 hned tak nepotkáte, třebaže to není zase tak starý vůz. Tento je případně k mání v německém Bonnu.


K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 1 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 01K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 2 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 02K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 3 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 03K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 4 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 04K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 5 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 05K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 6 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 06K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 7 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 07K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 8 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 08K mání je pomník luxusních francouzských aut, jedno z posledních vyrobených vůbec - 9 - Citroen C6 nejety prodej 2020 ilu 09
Citroën C6 je posledním skutečně luxusním francouzským autem, všichni nepřímí nástupci včetně nejnovějšího DS tak vysoko nemíří. Jeden z poslendích vyrobených kusů je teď k mání skoro nejetý v Německu. Ilustrační foto: Citroën

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše