K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět

Asi nemá úplně všechny, neboť se nezdá, že by dokázal jet 306 km/h. Palubními přístroji potřebnými pro létání ale disponuje, stejně jako proslulým prostorem na vyprázdnění žaludku citlivějších pasažérů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět

9.9.2018 | Petr Miler

K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Asi nemá úplně všechny, neboť se nezdá, že by dokázal jet 306 km/h. Palubními přístroji potřebnými pro létání ale disponuje, stejně jako proslulým prostorem na vyprázdnění žaludku citlivějších pasažérů.

Druhý díl francouzské série Taxi asi filmoví znalci označí za slaboduchou komedii, pobavit ale dokáže, a to i docela náročně automobilové fandy. Na rozdíl od mnoha jiných snímků se na přípravě jízdních scén podílela smetánka mezi francouzskými řidičskými esy a na výsledku je to zatraceně znát. Dvojnásobný vítěz Dakaru Jean-Louis Schlesser, bývalí jezdci Formule 1 Henri Pescarolo a Philippe Alliot nebo kaskadérská legenda Remy Julienne měli všichni prsty v tom, co jsme nakonec mohli vidět na plátnech kin. A už úvodní scéna filmu umí ohromit.

Skutečný Jean-Louis Schlesser se v ní naplno žene rallyovou erzetou, když jej dojede jiný vůz a začne ho vyblikávat. Ptá se, kdo to je, zda nejde o Ariho Vatanena, ale on je to jen taxík spěchající k porodu s manželským párem. Manžel na palubě se samozřejmě ptá, co to před nimi jede, hlavní hrdina filmu Daniel Morales v podání Samyho Naceriho ale říká, že to je jen nějaký frajírek, který si polepil auto, aby udělal dojem na holky. Schlesser se nechce dát, nakonec ale musí kapitulovat a na brzdách pustit taxík před sebe. Posádce nesedí ani jásající houfy lidí kolem trati, však co by v horách dělaly? Daniel je ale označí za turisty a do cíle pochopitelně dojede před Schlesserem. Zkratka do porodnice, jak má být.

Nechceme znovu popisovat známou věc, případně si ji pusťte v originálním znění níže, ale jde o nezapomenutelnou, dnes už 18 let starou scénu. Pokud se zapsala do paměti i vám, můžete ji nyní tak trochu prožít na vlastní kůži. Do prodeje totiž zamířil vůz, který se i na těchto scénách podílel.

Připravil jej přímo Peugeot pro tým Luca Bessona s použitím dílů ze speciálů stejného modelu pro německý šampionát cestovních vozů DTM. Přesný rozsah úprav není popsán, půjde ale zřejmě hlavně o podvozkové části, které dovolovaly některé bláznivé kousky před kamerou. Jde tedy pochopitelně o auto v „ostrém provedení” (na oko se měnilo stisknutím tlačítka) i se svým extrémním bodykitem, velkým křídlem, nasávacími otvory na střeše a dalšími libůstkami.

Co je pozoruhodné, má i skoro kompletní „filmový interiér”. Nechybí tedy věci jako letecké budíky ve stropě, některé specifické přepínače nebo famózní výklopné prostory pro zvracení pasažérů se slabším žaludkem. S tímto autem skutečně nebude problém někoho ohromit - viděli jsme pár pokusů o repliky, originál je ale jen jeden.

Co může zklamat, je sériový šestiválcový benzin pod kapotou. Jistě nic ostudného, na 306 km/h jako ve filmu ale asi stačit nebude. A pochopitelně, auto je silně upravené, takže nemá silniční homologaci a frajeřit s ním půjde leda někde v soukromí nebo na okruhu.

Co naopak může potěšit, je cena - do aukce míří s odhadem výsledné cifry 8 až 10 tisíc Eur, tedy nanejvýše 257 tisíc Kč. To by nebylo zase tak mnoho, třebaže aukce může pochopitelně dopadnout i jinak. Máte-li zájem, 16. září s Sochaux u aukční síně LeClere vám hlavní hrdina filmu Taxi, Taxi bude k dispozici...


K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 1 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 01K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 2 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 02K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 3 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 03K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 4 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 04K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 5 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 05K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 6 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 06K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 7 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 07K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 8 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 08K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 9 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 09K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 10 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 10K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 11 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 11K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 12 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 12K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 13 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 13K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 14 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 14K mání je slavný taxík z neméně slavného filmu. Stále má funkce, kterými bavil svět - 15 - Peugeot 406 Taxi 2 prodej 15
Tohle auto je legenda svého druhu a vybaveno je kupodi téměř vším, co jsme mohli vidět ve filmu. Prodat se přesto nemá draho

Zdroj: LeClere

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.