Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické

Úřady již několik dní evakuují desítky tisíc lidí, po nichž zůstávají prázdné domovy i automobily. Obojí pak devastují ničivé plameny, které se navíc nedaří dostat pod kontrolu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické

12.9.2020 | Petr Prokopec

Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické

/

Foto: David McNew/Getty Images

Úřady již několik dní evakuují desítky tisíc lidí, po nichž zůstávají prázdné domovy i automobily. Obojí pak devastují ničivé plameny, které se navíc nedaří dostat pod kontrolu.

Pokud se aktuálně již bojíte otevřít noviny či internet, vůbec se vám nedivíme. Koronavirus se do médií vrátil v plné síle, a tak skoro nezbývá prostor na informace o čemkoliv jiném. Většina české veřejnosti tak má dokonalý přehled o tom, kdo má na pandemii jaký názor, svět se však nezastavil a dějí se i jiné věci.

My se aktuálně přesuneme do Spojených států, které se potýkají s rozsáhlými požáry. Nejvíce zasažena je Kalifornie, kde plameny poznamenaly již 2,5 milionu akrů půdy a jsou vůbec nejničivější v historii. Zasažen je nicméně také Oregon a Washington. Hasičům se navíc nedaří dostat veškerá ohniska pod kontrolu, což ve výsledku není překvapivé. Dle statistik totiž požáry na počátku tohoto týdne každých 30 minut zachvátily plochu o velikosti tisícovky fotbalových hřišť.

Ač tedy byla v mnoha oblastech vyhlášena evakuace a desítky tisíc lidí již musely opustit své domovy, plameny mají na svědomí již několik životů. Již nyní je ovšem více než jisté, že obětí bude přibývat, neboť sezóna lesních požárů je zejména v Kalifornii teprve na začátku. Zpravidla přitom končí na konci října, letošek ale dost možná bude o trochu jiný. Přispívají k tomu rekordní teploty, kdy v okrese Los Angeles bylo o uplynulém víkendu 50 stupňů Celsia.

Oheň nelikviduje pouze lesy či domovy, ale také automobily. Rozsah zkázy asi nejlépe naznačují přiložené snímky Davida McNewa a Joshe Edelsona. Ti navštívili hlavně oblast Fresna, kde živel řádil v tomto případě doslova jako černá ruka. Z aut totiž víceméně zůstala pouze plechová torza, neboť roztaveny byly pneumatiky, okna a vyhořely kompletně exteriéry. V mnoha případech pak zmizely i venkovní panely z laminátu či hliníku a když se podíváte na SUV s přívěsem na zádi - na tom byla mala hliníková loď. V žáru se roztavila tak moc, že z ní zbylo pár potůčků tekutého kovu.

Lze samozřejmě dodat, že některé vozy nemusely být v bůhvíjakém stavu, jak je ale ze snímků patrné, plameny dílo zkázy dokonaly. Na renovaci tak nedojde třeba ani u takového BMW řady 6, na které navíc spadlo některé z blízkých stavení. Jen škody spojené s automobily tak půjdou do desítek milionů, a to ani nemluvíme o domovech, přírodě a pochopitelně především živých bytostech.


Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické - 1 - Kalifornie pozary 2020 zari 01Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické - 2 - Kalifornie pozary 2020 zari 02Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické - 3 - Kalifornie pozary 2020 zari 03Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické - 4 - Kalifornie pozary 2020 zari 04Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, i následky pro auta jsou tragické - 5 - Kalifornie pozary 2020 zari 05
Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii, za oběť plamenům padl i nespočet aut. Foto: David McNew a Josh Edelson, Getty Images

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše