Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst

Jakkoli to může znít z pohledu Evropana neuvěřitelně, v Africe stále existuje země třímaná v otěžích jediným mužem, který se nezdráhá žít v přepychu, i když jeho poddaní často nemají co jíst.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst

18.11.2019 | Mirek Mazal

Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli to může znít z pohledu Evropana neuvěřitelně, v Africe stále existuje země třímaná v otěžích jediným mužem, který se nezdráhá žít v přepychu, i když jeho poddaní často nemají co jíst.

Aktualizováno 18.11.: Další zdroje upřesnily počty koupených aut a okolnosti jejich dodání, byla to vážně neskromná objednávka. Článek byl upraven odpovídajícím způsobem.


Svazijsko je miniaturní stát vklíněný mezi Jihoafrickou republiku a Mosambik. Jde o poslední absolutistickou monarchií v Africe. Král Mswati III. má od roku 2005 výhradní právo neomezeně vládnout, zatímco parlament pouze radí a zbytek politiků s reálnou mocí tvoří rodinné příbuzenstvo. Do rukou krále je tak soustředěna veškerá moc a také většina státního majetku.

Bohatství samolibého mocnáře dosahuje hodnoty kolem 200 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč), asi 70 % poddaných ale žije pod hranicí chudoby. Africký monarcha je známý plýtváním penězi, naposledy se vysmál hladovým obyvatelům nákupem flotily Rolls-Royců. Nijak skromná objednávka obsahovala osmnáct Ghostů a jeden Cullinan.

Aby toho nebylo málo, Mswati III. dále vyplnil garáže nejméně 120 vozy značky BMW. Zhruba 12 kamionů mířících do Svazijska bylo plně naloženo posledními generacemi modelů X3 a 540i. Čerstvě vyrobená vozidla mají mít k dispozici v prvé řadě manželky a děti afrického despoty (ano, má jich víc, jednat se má o 15 žen a 23 dětí), ale také vzdálenější příbuzenstvo a lidé, s nimiž Mswati chce být zadobře.

V zemi se střední délkou života 58 let působí takové útraty dost nepatřičně, navíc se přidávají k už tak rozsáhlému majetku monarchy, který čítá mimo jiné dva soukromé tryskáče nebo. Stovky milionů korun za auta nelze pochopit, v kontextu lidí umírajících kvůli hladomoru a nemocem je nadstandardní životní styl jednoho muže skoro zločin. Není divu, že Mercedes údajně odmítl svazijskému králi oficiálně dodat Maybachy S600, BMW (pod které spadá i Rolls-Royce) ale jeho peníze zjevně nebyly proti srsti, popřípadě je nakoupil skrze prostředníka.


Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 1 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 02Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 2 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 03Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 3 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 04Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 4 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 05Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 5 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 06Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 6 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 07Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 7 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 08
Král Mswati III. ctí některé zvyky, například dodržuje tradiční styl oblékání. Z moderní doby neodolal touze vozit sebe a své ženy v drahých automobilech

Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 8 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 09Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 9 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 10Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 10 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 11Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 11 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 12Král chudé africké země si koupil 19 Rolls-Royců a 120 BMW, ač lidé nemají co jíst - 12 - Kral Svazijska objednal flotilu novych aut 13
Místní zachytili přírůstek dovezených Rolls-Royců v akci

Zdroje: Carscoops, GT Spirit, Mzilikazi wa Afrika@Twitter

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše