Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není

Na platy pilotů F1 se lze dívat absolutní optikou a zkoumat jen to, kolik berou. Nebo lze jejich platy vztáhnout k výkonům a zjistit, kdo se svému týmu jak vyplatí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není

5.9.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na platy pilotů F1 se lze dívat absolutní optikou a zkoumat jen to, kolik berou. Nebo lze jejich platy vztáhnout k výkonům a zjistit, kdo se svému týmu jak vyplatí.

Piloti Formule 1 jsou tradičně dobře placení, ale přesto se někteří mají lépe než jiní, jak ukázal přehled mezd z letošního února. Pochopitelně - někteří jsou hvězdami a už jen jejich jména přinášejí velké peníze od sponzorů. Jiní jsou zase nováčky a nezřídka s sebou musí naopak nějaké peníze přinést, aby se vůbec mohli usadit do kokpitu.

Mzdy ale byly dohodnuty ještě před začátkem sezóny, kdy se nevědělo, jak se bude pilotům a týmům dařit, kolik budou za své výkony získávat bodů. Některé věci se daly očekávat, jako třeba dobré umístění es jako Hamilton, Vettel nebo Räikkönen. Že ale Fernando Alonso dojede na bodovaných příčkách ze 13 závodů jen dvakrát a pětkrát závod nedokončí, jsme mohli minimálně doufat, že se nestane.

Teď už víme, jaká je realita, můžeme si platy jednotlivých pilotů vztáhnout k jejich výkonům a počítat, kdo se jakému týmu jak vyplatí. Je to pochopitelně velmi úzký pohled na věc, není ale zase tak povrchní - na základě získaných bodů jsou týmy do značné míry honorovány a obvykle to je jejich největší příjem. Bez zisku bodů nejsou koláče, chce se říci.

Zde se sluší připomenout, že nejlépe placeným pilotem F1 v letošním roce je Fernando Alonso, a to s roční mzdou 40 milionů dolarůů. V korunách je to závislé na kurzu, v únoru to byla víc než miliarda, dnes už „jen” 876 milionů korun, ovšem to jen pro informaci - Alonso své výdělky v korunách určitě neutrácí. Právě Alonso je totiž pilotem s prozatím nejdražším získaným bodem ze všech, a to s poměrně velkým náskokem, jak ukáže tabulka níže. Číslo 2,6 milionu dolarů na jeden zatím získaný bod je výpočtem z poměrné části roční mzdy po 13 závodech.

Platy pilotů F1 ve vztahu k jimi získaným bodům v roce 2017

(po VC Itálie v Monze)


Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 1 - rocni mzdy pilotu f1 ve vztahu k bodum tab

Jak vidíte, v první pětce nejdražších bodů jsou i Hamilton a Vettel, kteří sice mají bodů hromady, ale taky mají ohromné roční mzdy. Naopak na konci - nebo na začátku, to záleží na úhlu pohledu - žebříčku jsou nováčci Carlos Sainz junior a Esteban Ocon, kteří tolik peněz nedostávají, ale získali podstatně víc bodů než Alonso. Ostatně, to nebyl zas tak velký problém, nejeden nováček boduje letos více než španělský matador sužovaný rozličnými technickými problémy zejména Hondy.

Ocon je se zhruba 2 tisíci dolary na bod pro tým Force India dokonalou investicí, protože s druhou nejnižší roční mzdou získal 55 bodů, na nováčka poměrně hodně. Dá se očekávat, že si pro příští rok řekne o pořádný přídavek. Zaslouží si ho, když je po stránce bodů lepší než i násobně dražší piloti.

Jediný, koho v tabulce nenajdete, je Lance Stroll, jehož příjem byl a dál zůstává neznámou. Vzhledem k tomu, že místo v týmu Williams mu koupil jeho otec Lawrence (kanadský miliardář, měl zaplatit až 1,7 miliardy Kč za to, aby Stroll mohl loni testovat a letos odjet kompletní sezónu) bude ale výsledná částka záviset jen na tom, kolik mu z otcem dodaných peněz Williams zase vrátí. Tím ale nesnižujme Strollovy kvality - je to loňský jasný vítěz Formule 3 a letos jako 18letý už stihl vystoupat na stupně vítězů jako nejmladší nováček v historii F1. Pilot to špatný jistě nebude, jen o peníze mu při jeho angažmá opravdu nejde - otcovo jmění se odhaduje na 55 miliard Kč...

Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 2 - mzdy f1 2017 01 alonsoKteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 3 - mzdy f1 2017 16 vandoorneKteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 4 - mzdy f1 2017 14 kvyat
Zleva Alonso, Vandoorne a Kvyat patří k pilotům s nejdražším bodem

Kteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 5 - mzdy f1 2017 18 oconKteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 6 - mzdy f1 2017 15 sainzKteří piloti F1 se týmům nejvíce vyplatí? Fernando Alonso to opravdu není - 7 - mzdy f1 2017 19 wehrlein
Naopak Ocon, Sainz a Wehrlein patří k těm, jejichž body jsou pro týmy nejlevnější

Inspirace: Home of F1@DriveTribe

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše