Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda

Možná by ani sami Sověti svého času nevěřili, že se něco takového jednou stane. Ale je to zkrátka fakt, píše se rok 2020, Lada vyrábí auta už 50 let a za tu dobu jich vyprodukovala rovných 30 milionů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda

25.9.2020 | Petr Miler

Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda

/

Foto: AvtoVAZ

Možná by ani sami Sověti svého času nevěřili, že se něco takového jednou stane. Ale je to zkrátka fakt, píše se rok 2020, Lada vyrábí auta už 50 let a za tu dobu jich vyprodukovala rovných 30 milionů.

Byl 22. duben 1970 a východní blok slavil - nebo aspoň předstíral, že slaví - sté výročí narození Vladimira Iljiče Lenina. Sovětský svaz a celá zóna jeho vlivu tehdy ještě mohla vypadat jako jakž takž perspektivní projekt, čemuž pomohla i jedna automobilová novinka. V nově postaveném městě Toljatti na břehu řeky Volhy sjela z výrobních linek továrny, kterou i Američané toho času popisovali jako ultra-moderní, první sériová Lada, přesněji VAZ-2101.

Toto jubileum slaví automobilka prakticky celý letošní rok, včera se ale stalo něco ještě možná zajímavějšího. Z výrobních linek toho stále samého, byť pochopitelně mnohokrát modernizovaného závodu sjel třicetimiliontý exemplář vozu této značky. Pokud vám to přijde jako velké číslo, pak musíme říci, že je to velké číslo. A když si jej dáme do kontextu s jinými, teprve pochopíme, jak moc Lada pro motorizaci někdejšího Sovětského svazu a spřátelených zemí znamenala.

Za příklad si můžeme vzít Škodu, která je dnes mnohem významnější a větší automobilkou. Přesto slavila před třemi léty „jenom” 20 milionů vyrobených vozů během své více jak stoleté historie. Mini loni oslavilo 10 milionů vyrobených aut za 60 let a třeba ani taková Mazda s 50 miliony vyprodukovaných automobilů od roku 1931, tedy za o 39 let delší čas, není zase o tolik jinde. Pokud si pak uvědomíme, že většinu z oněch 30 milionů Lad dělají různé evoluce jediného modelu, původního VAZu-2101, bavíme se ještě o jiných metách. Třeba BMW ne až tak dávno slavilo 10 milionů vyrobených modelů nejúspěšnější řady 3.

Tím nechceme říci, jak Lady byly skvělé, všichni víme, že většina lidí si je kupovala spíše jako nejmenší zlo. Na druhou stranu, být snáze dostupné, prodalo by se jich v 70. a 80. letech ještě více. Tak jako tak je třeba říci, že 30 milionů aut je opravdu mimořádné množství na mnohými zatracovanou značku postavenou po dekády do značné míry jen kolem licencované ruské obdoby Fiatu 124, Auta roku 1967.

Ale vraťme se zpět do současnosti k onomu třicetimiliontému autu, kterým už samozřejmě není původní žigulík. Jde o relativně moderní Grantu, který stejně jako první vyrobená Lada skončí v muzeu. Na fotkách níže můžeme vidět onen jubilejní kus, a to dokonce po boku oné jedničky.

Význam této události podtrhuje fakt, že oslavy se zúčastnil i sám Luca De Meo, nový šéf Renaultu, který současný AvtoVAZ fakticky ovládá. Přítomen byl také šéf Lady Yves Caracatzanis, který mj. poznamenal: „První Lada zcela změnila automobilovou historii Ruska. VAZ-2101 dopřál mobilitu milionům lidí a Lada Granta v tom dnes pokračuje. Dnes je to nejprodávanější auto Ruska.” Je to fakt a berme to jako důkaz, že ne každý potřebuje hypermoderní vůz vypiplaný do posledního detailu. Lady bodují hlavně poměrem výkonu a ceny při velmi nízké ceně o zájem nemají nouzi.


Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda - 1 - Lada 30 milionu aut 1970 2020 jubileum 01Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda - 2 - Lada 30 milionu aut 1970 2020 jubileum 02Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda - 3 - Lada 30 milionu aut 1970 2020 jubileum 03Lada oslavila jubileum, které ji může závidět i dnes mnohem významnější Škoda - 4 - Lada 30 milionu aut 1970 2020 jubileum 04
Lada oslavila opravdu velké jubileum, 30 milionů vyrobených aut, navíc jen za 50 let, je stále snem i pro řadu známějších značek. Foto: AvtoVAZ

Foto: AvtoVAZ

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.