Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km

Jak vzdát hold loučící se Lancii? A co třeba koupí jednoho z jejích slavných modelů v „libovém” stavu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km

23.3.2014 | Petr Miler | 12 příspěvků

Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jak vzdát hold loučící se Lancii? A co třeba koupí jednoho z jejích slavných modelů v „libovém” stavu?

Příznivce automobilky ani informované „blázny do aut” jistě nepřekvapíme informací, že Lancia už to má zřejmě nadobro spočítané. Věhlasnou italskou značku se Fiat rozhodl po letech trápení odpojit od přístrojů a brzy se s ní budeme setkávat už jen ve formě modelu Ypsilon, který dožije svou solidně rozjetou životní dráhu v Itálii, nebo pod značkou Chrysler, jenž si pro změnu získala alespoň trochu obliby ve Velké Británii. Jakmile ale budou doprodány vybrané modely současných generací, voda se nad ní zřejmě zavře už jednou pro vždy.

Platí to také o modelu Delta, který se sice ještě dočkal modelového roku 2014, ten bude ale zřejmě jeho poslední, aniž by si aktuální generace na trhu odkroutila mnoho. Delta je přitom dalším slavným jménem, které jsme ještě před 20 léty mohli vidět vítězit na kolbištích světových rallye. Jen o pár let dříve, v 1991, zvítězila Lancia Delta Integrale 16V řízená Juhou Kankkunenem v šampionátu WRC a Italové uzmuli i titul nejlepších konstruktérů. Byly to pro Lancii docela jiné časy, a tak si mohla k této příležitosti dovolit vydat i limitovanou edici 500 kusů silniční Delty HF Integrale Evo alias Evoluzione s podtitulem Martini coby tehdejšího titulárního sponzora rallyového týmu. A právě o tomto voze dnes bude řeč.

Od chvíle vzniku těchto aut uplynulo již přes 20 let, a tak jsou zpravidla... No, ony už povětšinou ani nejsou - buď vůbec, nebo alespoň nejsou vidět. Většina z nich jistě neklidně dožila své životy na silnicích, část zůstala zavřena v garážích majitelů, kteří si je hýčkali jako poklad. Mezi ně patři i jeden Nor, který si právě jednu z posledních edicí silniční Delty HF Integrale v barvách Martini Racing hýčkal kdesi ve stodole. Za více než dvě dekády s ní najezdil pouze 31 500 km a podle jeho slov je vůz nadále v originálním stavu, výjimkou jsou jen výfuk, kola a části podvozku. Vůz vypadá podle fotografií skoro dokonale, i uvnitř. Právě tento kousek si nyní může zakoupit.

Jak asi tušíte, takový malý poklad na kolech, zvlášť z Norska, nebude levný - majitel za něj požaduje 439 800 Norských korun, tedy asi 1,44 milionu Kč. Pokud ale vytáhnete tuhle sumu z portmonky, získáte vůz s dvoulitrovým turbem s 210 koňmi pod kapotou, pohonem 4x4, manuálním pětikvaltem a schopností zrychlit na stovku za 6,3 sekundy resp. rozjet se až na 219 km/h. I takové auto pravděpodobně zašlape do země nový Leon Cupra za zlomek této ceny, duši a kus historie s takovou náhradou ale dozajista nedostanete.

Pokud tedy chcete vzdát hold Lancii na konci její životní dráhy, víte kam vyrazit. I kdyby byla Lancia 20 let po smrti, tohle auto už v zapomnění zřejmě nikdy neupadne...


Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 1 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 01Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 2 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 02Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 3 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 03Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 4 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 04Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 5 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 05Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 6 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 06Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 7 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 07Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 8 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 08Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 9 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 09Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 10 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 10Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 11 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 11Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 12 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 12Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 13 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 13Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 14 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 14Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 15 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 15Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 16 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 16Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 17 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 17Lancia Delta HF Integrale Evoluzione: na prodej je zánovní kousek s 30 tisíci km - 18 - Lancia Delta HF Integrale Evoluzione Martini 5 prodej 18
Tohle je kus automobilové historie na kolech, na první pohled ve špičkovém stavu

Zdroj: Finn.nl přes Autoblog.nl

Petr Miler

Diskuze 12 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.