Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz

Když si koupíte věc, kterou nechcete, obvykle za to rádi nejste. V případě akcií Fordu to ale neplatí, přešlapy investorů ušetřily akcionářům miliony.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz

15.8.2019 | Mirek Mazal

Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz

/

Když si koupíte věc, kterou nechcete, obvykle za to rádi nejste. V případě akcií Fordu to ale neplatí, přešlapy investorů ušetřily akcionářům miliony.

Investoři toužící po uložení peněz do akcií světoznámé automobilky s modrým oválem ve znaku často dělají chyby, protože jednoduše nedávají pozor. Nedávná studie dvou profesorů z Rutgers University-Camden v New Jersey poukázala na řadu bizarních nákupů cenných papírů. Dost lidí zaměňuje dvě úplné jiné společnosti a místo akcií Fordu kupuje ty patřící společnosti Forward Industries.

Jak je to možné? Zkratka FORD na burze patří právě Forwardu, skutečný Ford je obchodován pod označením F. Je hořce legrační, že lidé místo akcií globální automobilky multimiliardové hodnoty získají část firmy s hodnotou necelých 10 milionů dolarů (231 milionu Kč). Amatérského přehmatu ovšem nelitují - zatímco jeden z největších výrobců aut ztratil za posledních pět let více než 46 % své hodnoty, akcie Forward Industries ve stejném období poklesly pouze o 10,66 %. Ani tak to není zisk, nezaznamenat ztrátu 36 % původní investice je ale už citelnou úsporou.

Automobilový příklad ilustruje podle profesorů relativně častý problém. Nepozorní zájemci si mohou nechtěně koupit třeba také akcie podnikatelského subjektu Apple Hospitality REIT z Richmondu (APLE) a myslet si, že zaplatili podíl slavnému Applu z Cupertina (AAPL). Podobně jsou zavádějící akcie podniku Hewlett Packard (HPQ), které jsou často zaměňovány s Helmerich & Payne obchodující pod zkratkou HP.

Nespočet podobných chyb nedělají jen nezkušení obchodníci, ale přešlap občas provede i počítač s nastavenými algoritmy. Finanční chyby investory někdy těší, jindy nikoli, pokud jsou ale odhaleny včas, přijdou draho minimálně ve zbytečně vynaložených transakčních poplatcích. Profesoři zjistili, že jen takto pošlou investoři do kanálu každý rok přes 1 milion dolarů (23 milionů Kč). A ztráty ze samotných investic mohou být v podstatě nekonečné.


Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 1 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 01Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 2 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 02Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 3 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 03Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 4 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 04
Výrobce automobilů Ford používá na trhu s akciemi jen písmeno F

Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 5 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 05Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 6 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 06Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 7 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 07Lidé investující do Fordu si omylem kupují jiné akcie, na chybě šetří spoustu peněz - 8 - Automobilka Ford se plete s Forward Industries 08
Označení FORD patří na burze firmě Forward Industries. Lidé, kteří omylem koupili ty druhé, ale nelitují, prodělali citelně méně

Zdroj: CNN

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše