Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání

Tři písmena na drahém autě na první pohled nic zvláštního neznamenají, se znalostí pozadí je ale jasné, že jde o výsměch nizozemskému systému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání

8.6.2019 | Mirek Mazal

Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tři písmena na drahém autě na první pohled nic zvláštního neznamenají, se znalostí pozadí je ale jasné, že jde o výsměch nizozemskému systému.

Nizozemsko na jihu sousedí s Belgií a v pohraničních oblastech se obyvatelé obou států značně prolínají. Nedaleko hraniční čáry bývají auta s registračními značkami obou států k vidění běžně, ale jedno šedé Maserati GranTurismo se normálu přece jen vymyká.

Písmena B P a M vyražená na jeho registračních značkách nejsou iniciály majitele, ale záměrnou provokací. Zkratka BPM totiž vyjadřuje v Nizozemsku nenáviděné označení „Belasting van Personenauto's en Motorrijwielen” a značí vysoké dodatečné zdanění specifické pro automobily. Všechna auta jsou v Nizozemsku zatížena jednak daní z přidané hodnoty v sazbě 19 %, podobně jako u nás, vláda ovšem zavedla ještě jeden zvláštní poplatek, kterému se mezi lidmi přezdívá daň z luxusu.

Poplatek je uplatňován při první registraci vozidla a jeho výše je vždy vypočítána podle produkovaných emisí vozidla a ceny. Fungování v praxi jsme demonstrovali na příkladu tří kusů Astonů Martin. Dva z trojice prémiových automobilů stály majitele navíc asi 2 miliony českých korun jen kvůli BPM.

Vlastník šedého Maserati GranTurismo MC Stradale je nizozemský občan, který dal přednost registraci svého auta v Belgii právě kvůli levnějším poplatkům. Ani v Belgii nejsou poplatky za registraci nulové, tamní obdoba luxusní daně (BIV) ale není tak zatěžující - ve srovnání s BPM je BIV skoro nic.

Pochopitelně, od majitele je to odvážný krok, neboť vyhnout se BPM není tak jednoduché. K povinnosti platit BPM stačí „delší používání osobního vozidla, dodávky nebo motocyklu se zahraniční registrací“ na území státu, takže od vás může být vyžadována jen proto, že v Nizozemsku žijete a auto máte registrované třeba v České republice.

Za normálních okolností prý Nizozemci po těchto případech zase tak nejdou, ale dá-li si někdo na značku písmena BPM, může skoro počítat s obsílkami finančního úřadů a zdlouhavým vysvětlováním stavu věci. Předpokládáme tedy, že tento Nizozemec žije převážně v Belgii, BPM se vysmívá zpoza hranic a nic mu tedy nehrozí. Přesto taková provokace není úplně moudrá...


Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 1 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 01Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 2 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 02Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 3 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 03Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 4 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 04Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 5 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 05Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 6 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 06Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 7 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 07Majitel Maserati provokuje úřady vlastního státu kontroverzní značkou na přání - 8 - Maserati GT MC Stradale a holandske dane 08
Nejrychlejší model Maserati GranTurismo s registračními značkami na přání úsměvně pozdravuje nizozemské úřady. Skoro se nám chce říci, že kdo se směje naposledy...

Zdroj: Auto Junk

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše