Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut?

Při srovnání ručního a samočinného řazení budou vždy hrát důležitou roli osobní preference. Němci ale umí exaktně porovnat cokoli s čímkoli a nemají tedy problém vyhlásit vítěze ani v tomto klání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut?

18.6.2019 | Mirek Mazal

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Při srovnání ručního a samočinného řazení budou vždy hrát důležitou roli osobní preference. Němci ale umí exaktně porovnat cokoli s čímkoli a nemají tedy problém vyhlásit vítěze ani v tomto klání.

Od počátku manuálního a automatického řazení mají obě technologie své zastánce a odpůrce. Jednotný pohled na věc z podstaty nemůže existovat, preference většiny zákazníků ale prochází jednoznačným vývojem.

Dříve byl na špici klasický způsob ručního řazení, v posledních letech zákazníci stále více vyžadují automatické převodovky, třebaže v Evropě zůstávají i nadále v menšině. V současnosti hrají automatům do karet i nižší papírová spotřeba a vysoké relativní výkony turbomotorů, které snáze pocuchají spojku i samotnou převodovku.

Lidé jsou tak stále častěji stavěni před rozhodnutí, zda zvolit to a nebo ono řešení. Vybrat si musí každý sám, se svou troškou do mlýna argumentů se ale rozhodl přispět i Auto Bild, který se rozhodl srovnat oba dostupné způsoby řazení u osmi různých typů oblíbených aut. Srovnáváni tedy byli vždy dva zástupci stejného modelu, kteří se lišili výhradně převodovkou. V osmi případech byl posouzen vliv na dynamiku, spotřebu, komfort jízdy, základní cenu i uživatelskou přívětivost. Tady jsou jednotlivé výsledky, konečné skóre vás pravděpodobně překvapí.

1. Seat Ibiza 1,0 TSI

U litrové Ibizy srovnání manuálu a automatu odhalilo neochotné DSG s vyšší spotřebou, které motoru bralo pružnost. Výsledkem je jasné doporučení manuální skříně - automatické řazení nezvládalo reagovat na dopravní situaci, fungovalo příliš drsně při rozjezdech i během průběžného řazení. Dvouspojka vydávala hlasité zvuky a jediným plusem byla nižší spotřeba paliva v režimu Eco.


Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 1 - Seat Ibiza 2017 novy zive 02Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 2 - Seat Ibiza 2017 novy zive 05Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 3 - Seat Ibiza 2017 novy zive 24

2. Opel Insignia Grand Sport 1,6 D

Ruční práce opět vyhrává už jen pohledem na ušetřených půl litru nafty na sto kilometrů. Rozdíl v základní ceně celých 55 tisíc korun by mohl být dalším rozhodujícím faktorem při výběru typu převodovky. Automat pracuje uspokojivě, ale není dokonalý, občas se elektronika sama dostane do pasti. Naopak se líbil utlumenější projev nízkoobjemového motoru, to tak občas při spojení dieselů s automaty bývá. Ale ani to na celkové vítězství nestačilo.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 4 - Opel Insignia Grand Sport 2017 prvni sada 02Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 5 - Opel Insignia Grand Sport 2017 prvni sada 05Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 6 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 01

3. Kia Ceed Sportwagon 1,6 CRDI

Dominance manuálu pokračuje i u třetho místě u Ceedu kombi. Přestože je dvouspojka DCT ovládána příjemně nastavenou řídící jednotkou s rychlými reakcemi, trvá zrychlení na 100 km/h nekonečných 11,8 sekundy. Než se probere motor udušený funkcí start-stop, člověk si rozmyslí svoji volbu. Manuál je příjemnější, zrychluje o sekundu lépe a je levnější. Na oplátku ovšem polkne o tři desetiny litru více nafty.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 7 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 02Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 8 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 03Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 9 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 04

4. Mazda 6 Skyactiv-D 184

Premiérový triumf automatu zaopatřila Mazda 6 s dieselovým čtyřválcem. Distribuce výkonu působila uživatelům dobré pocity z jízdy. I když je přesná kulisa šestistupňového manuálu zábavná, Auto Bild doporučuje jemně naladěnou samočinnou převodovku, třebaže si žádá tři desetiny paliva navíc a delší čas na rozjezd.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 10 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 05Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 11 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 06Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 12 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 07

5. BMW X2 18d

Radost z jízdy v tomto případě platí pro futuristický volič převodových rychlostí. Němci jsou přesvědčeni, že každé BMW X2 je lepší s automatickým ovládáním. Ovládání auta kvedláním nebyl z kategorie příjemných zážitků, navíc chyběly dva stupně navíc pro nižší cestovní otáčky motoru. Ceníkový rozdíl třech tisíc korun je zanedbatelný a sekunda ztráty ve zrychlení se automatu dá odpustit při pohledu na palivoměr.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 13 - BMW X2 2018 prvni oficialni sada 44Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 14 - BMW X2 2018 prvni oficialni sada 47Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 15 - BMW X2 2018 prvni oficialni sada 57

6. Škoda Superb Combi 2,0 TDI

Velký rodinný kombík si říká o pohodlnou sedačku a klid za volantem. Nic nemožného, ale s manuálními hrátkami, tvrdí Auto Bild. DSG se předvedlo jako ospalý a neakční styl řazení se zpožděnými reakcemi na pokyny pravé nohy kapitána. Superb působí rychleji s manuálem, který přináší flexibilnější reakce dieselového agregátu a o deci nižší spotřebu.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 16 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 08Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 17 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 15Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 18 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 46

7. Hyundai Tucson 1,6 T-GDI

Korejci vyvíjejí stále lepší dvouspojkové převodovky, přesto jsou to ty manuální, které mají navrch. U sedmistupňového DCT postrádají Němci jemnější ladění, příliš často funguje neohrabaně. Manévry na malém prostoru jsou někdy až nebezpečně nepřesné kvůli zdlouhavému přepínání mezi R a D. Další vavříny pro klasiku na středovém tunelu, která znamená také reálnou úsporu peněz za provozní náklady a za nákup nového vozu.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 19 - Hyundai Tucson 2017 test Auto Bild 04Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 20 - Hyundai Tucson 2017 test Auto Bild 05Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 21 - Hyundai Tucson 2017 test Auto Bild 06

8. Porsche 718 Cayman

Na závěr žádné překvapení. Porsche má jeden z nejlepších automatů na světě, a tak manuál neměl mnoho šancí na úspěch. PDK podle Němců posunuje limit zábavy na vyšší úroveň a dotčený šťastlivec se může věnovat jen řízení a ne řazení. Čtyřválcový Cayman přesto jen snížil výsledné skóre testu na 3:5 ve prospěch manuálního řazení, to naopak pro mnohé v dnešní době bude překvapivý verdikt.

Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 22 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 08Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 23 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 09Manuál vs. automat: Co je lepší pro Škodu Superb TDI a dalších 7 oblíbených aut? - 24 - Srovnani manual vs automat Auto Bild 10

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše