Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody

Nepřišli jste na chuť dotykovému ovládání v moderních autech? Nejste sami, japonská automobilka se tímto směrem nevydá, jako jedna z mála.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody

13.6.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nepřišli jste na chuť dotykovému ovládání v moderních autech? Nejste sami, japonská automobilka se tímto směrem nevydá, jako jedna z mála.

Asi nemusíme nijak zvlášť zdůrazňovat, že dotykové displeje jsou nyní dle většiny automobilek ideálním způsobem ovládání palubních, zejména pak informačně-zábavních systémů. Výrobci tím jen reflektují posun u mobilních telefonů a elektronických zařízení vůbec, u nichž klasická tlačítka zmizela či mizí v propadlišti dějin. A jelikož moderní vozy jsou stále častěji považovány za „mobily na kolech”, nepřekvapí, že také v jejich případě je klasické ovládání na ústupu.

Nemusíme se přitom pohybovat jen v prémiovém segmentu, který inovace tímto směrem táhne. Dnes třeba ani s vrcholnými verzemi palubních systémů faceliftované Škody Octavia či nové Škody Karoq tlačítka nedostanete. Existuje však značka, která se rozhodla jít proti proudu a do vlaku s cílovou stanicí „Dotykové všechno” nenaskočit.

Rozhodně v tuto chvíli nepřemýšlejte třeba o Tesle, ostatně její chystaný Model 3 nepočítá ve svých útrobách kromě sedadel a volantu s ničím jiným než právě s obřím dotykovým displejem. Je přitom otázkou, jaká bude jeho obsluha - mnohé sice může vyřešit hlasové ovládání či tlačítka na volantu, i přesto může být přesunutí celého rozhraní mimo bezprostřední blízkost i přímé zorné pole řidiče chybou. To ale zjistíme až za pár týdnů.

Nyní se tedy již věnujme značce, která ostatně již nějaký ten čas dokazuje, že co ostatní adoptují horečnatým tempem, ji nechává chladnou. Už jistě tušíte - je to Mazda. Tedy výrobce atmosférických motorů, které se z pohledu Evropana mohou jevit přežitkem. Japonská automobilka nicméně nehraje hru na papírová data, ale spíše na realitu, což se jí již osvědčilo - nedávno byla znovu zvolena výrobcem nejúspornějších aut dle realistických testů spotřeby.

Aktuálně pak Japonci naznačili, že používání otočného ovladače, skrze který máte přístup k palubnímu menu, je bezpečnější než dotyková obrazovka. Dle interní studie bylo totiž zjištěno, že řidiči používající otočný ovladač měli menší počet chybných příkazů a zároveň nesledovali vozovku po daleko kratší čas než jejich kolegové, kteří měli k dispozici dotykovou obrazovku.

Ono zjištění je vlastně logické, neboť pokud musíte zkoordinovat zrak i hmatové funkce na jeden objekt, který je vyosen napravo od vás, vyžaduje to vyšší míru soustředění. Tedy jinými slovy, více se věnujete právě dotykové obrazovce, nikoliv dopravní situaci. Pokud ale máte k dispozici otočný ovladač, můžete se k toužené funkci dostat po paměti a vozovku tak stále sledovat.

Výsledky studie Mazdy nejsou zrovna překvapivé, vlastní zkušenosti nás vedou ke stejným závěrům a nedokážeme si představit, že by třeba koncern Volkswagen došel k jiným. Konkurenčním automobilkám se dotykové řešení musí zdát stylovější, nikoli praktičtější, jak už jsme ale zmínili, Mazda není z těch, pro které by povrchní přínos něco podstatného znamenal.

Rozhodnutí Japonců lze tedy s povděkem kvitovat, třebaže počítáme s tím, že se najde dost lidí, kteří tento postup budou považovat za zpátečnický. Nás mezi nimi ale opravdu nenajdete - dotykový displej jako další možnost ovládání palubního systému je fajn, jako jediná ale ani trochu...


Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 1 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 02Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 2 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 03Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 3 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 04Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 4 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 05Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 5 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 06Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 6 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 07Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 7 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 08Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 8 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 09Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 9 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 10Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 10 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 11Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 11 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 12Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 12 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 13Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 13 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 14Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 14 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 15Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 15 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 16Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 16 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 17Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 17 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 18Mazda odmítá dotykové displeje v autech, má pro to rozumné důvody - 18 - Mazda CX-5 2017 EU verze zive foto 19
Nová Mazda CX-5 byla představena vcelku nedávno, přesto si o dotykovém displeji může nechat pouze zdát. Značka pak otočný ovladač použije i u dalších novinek

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše