McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut

McLaren je v posledních letech na koni a komplikuje život značkám jako je Ferrari či Porsche. Ve srovnání s nimi ale McLareny vydrží mnohem méně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut

28.11.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

McLaren je v posledních letech na koni a komplikuje život značkám jako je Ferrari či Porsche. Ve srovnání s nimi ale McLareny vydrží mnohem méně.

Hlavní aktivitou firmy Xtreme Xperience je půjčování aut při okruhových dnech, kde si lidé mohou alespoň na chvíli užít jízdu v těch nejexotičtějších supersportech. Působí ve Spojených státech a ve svém oboru patří ke špičce, neboť zážitky dokáže zprostředkovat téměř na libovolném okruhu a prakticky s vozem jakékoli sportovní značky, jaká vás napadne. Tedy až na jednu, a tou je McLaren. Nikoliv však proto, že by britské vozy byly pomalé, málo lákavé či kupříkladu v Americe nelegální. Důvodem je, že takové použití prostě nevydrží.

„MP4-12C je úžasný vůz. Je rychlý, jeho V8 turbo báječně kvílí, je to jedno z nejpropracovanějších aut, jaké se kdy objevilo. Když dorazilo, vypadalo jak z budoucnosti, je to zkrátka famózní vůz,“ říká Joe Moore, jeden ze spoluzakladatelů a spolumajitelů Xtreme Xperience. Zároveň ale dodává, že stejně jako ostatní auta musí i tento zvládnout i stovky kol na okruhu za jediný den. A to je u McLarenu problém.

„Vozy se snadno začínají přehřívat, jejich senzory se začínají přehřívat. V případě McLarenů je celá záležitost o poznání komplikovanější, neboť fungují tak, že v podstatě jeden senzor vyřadí z provozu celé auto. Může jít o senzor výfuku, o senzor převodovky, o cokoliv. Stačí zkrátka málo a vůz se přepne do nouzového režimu. Měli jsme šest kusů MP4-12C a všechny odešly během jediného roku.“

Pro společnost to samozřejmě znamená problém. Komplikuje to samotné akce, Moore dokonce hovoří o „noční můře”. A znamená to i náklady navíc, neboť závady se odehrály na závodním okruhu a nelze na ně uplatnit záruku. Veškeré opravy tak šly na účet Xtreme Xperience včetně třeba jedné výměny celého motoru za více jak 2 miliony Kč, což firmu nakonec přinutilo vyřadit McLareny z firemní flotily. Když se poté objevil nový model 570S, Moore doufal, že se automobilce již povedlo vychytat veškeré mouchy. Proto došlo k nákupu několika vozů, následovalo však stejné zklamání jako v případě MP4-12C.

V tomto ohledu je ale třeba trochu zpřehlednit situaci. „Během jednoho čtyřdenního víkendu se uskuteční něco okolo tisíce až 1 200 jízd po okruhu, přičemž zhruba 200 zákazníků si zamluví McLaren,“ popisuje kdysi běžný stav Moore. 570S je tak během několika málo hodin konfrontováno z různými lidmi, jejichž zkušeností se řízením supersportů jsou víceméně nulové. To by mohlo vše vysvětlovat, jenže je tu potíž - firma nabízí také Ferrari, Lamborghini, McLareny, Corvette, Audi R8 a další stroje a žádné z nich takové problémy nemají. I tohle nasazení vydrží, McLareny nikoli a potíže se táhnou od banálních elektronických až po závažné mechanické.

Ukazuje se tedy, že jakkoliv jsou vozy McLarenu extrémně rychlé a v rámci časů na kolo nechávají konkurenci za sebou, nejsou zatím tak odolné jako konkurenční stroje. Pokud jde o ježdění po silnici, problém to nebude, náročnému okruhovému nasazení ale odolávají o poznání hůře. I modely jako Lamborghini Huracán či Porsche 911 GT3, se kterým byly potíže, trpí podle Moora defekty mnohem méně než McLareny.

Co z toho vyplývá? Pokud máte zálusk na McLaren jako okruhový stroj, asi to nebude to pravé ořechové, rozhodně ne, pokud jej chcete trápit opravdu náročným nasazením. V tomto kontextu má Moore blíže k Porsche 911 GT3, se kterým také byly problémy, ale „jen” ty dobře známé, které vyústily v automobilkou placenou výměnu motoru za nové. Právě při zajíždění nového motoru v GT3 tento muž požádal o ruku svou dnešní manželku o ruku, což na videu níže též rozebírá. To už je ale trochu jiný příběh...


McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 1 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 01McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 2 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 02McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 3 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 03McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 4 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 04McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 5 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 05McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 6 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 06McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 7 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 07McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 8 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 08McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 9 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 09McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 10 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 10McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 11 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 11McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 12 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 12McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 13 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 13McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 14 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 14McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 15 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 15McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 16 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 16McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 17 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 17McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 18 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 18McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 19 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 19McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 20 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 20McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 21 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 21McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 22 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 22McLareny jsou noční můra, na okruhu se rozpadají, říká majitel půjčovny superaut - 23 - McLareny nezvladaji jezdeni na okruzich 23
McLareny jsou prý na okruhu noční můra, vedle dalších aut společnosti Xtreme Xperience nevydrží delší ostré nasazení. Firma je tak vyřadila z nabídky, s ostatními auty takové potíže nemá. Na prvním snímku vidíte Moora, na posledním jeho ženu poté, co ji i díky záruční opravě GT3 požádal o ruku...

Petr Prokopec

Diskuze 14 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.