Městská policie Praha vs. Bugatti Veyron: botička to jistí

(+ video) Padni komu padni, nebo zbytečná horlivost? Městští strážníci si dovolili dát botičku Veyronu a získali si tím pozornost celého světa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Městská policie Praha vs. Bugatti Veyron: botička to jistí

15.12.2011 | Petr Miler | 47 příspěvků

Městská policie Praha vs. Bugatti Veyron: botička to jistí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Padni komu padni, nebo zbytečná horlivost? Městští strážníci si dovolili dát botičku Veyronu a získali si tím pozornost celého světa.

Nejde o úplně čerstvou událost a věděli jsme o ní už v létě, nechtěli jsme ji ale zbytečně „rozmazávat”. Však botičky končí na lecjakých autech a i když existuje jen málo tak exkluzivních vozů jako je Bugatti Veyron, medializace něčeho podobného nám přijde být za hranicí akceptovatelné bulvárnosti. Nyní ale tato událost sklízí pozornost celého světa a je většinou interpretována jako hrdinský čin. Nám ale realita přijde být trochu odlišná.

Na jednu stranu chápeme, že zahraniční média vnímají už samotnou ochotu policistů „nazout” botičku na kolo, které s pneumatikou stojí více než kolik činí jejich roční plat, jako odvážné. Stejně tak rozumíme tomu, že je pozitivně vnímána jejich schopnost neignorovat ze strany majitele Veyronu určité chování, které není tolerováno jiným. Se znalostí okolností celé události nám ale jednání pražské městské policie až tak jednoznačně chytré nepřijde.

Majitel tohoto vozu je nám znám, a tak víme, že se vše odehrálo 4. září v pařížské ulici před restaurací Baroko, kde se majitel krátce zastavil. Zaparkoval v modré zóně vyhrazené pro parkování tamních obyvatel či podnikatelů, potřebnou kartu ale měl k dispozici a umístěnou na patřičném místě. Pouze byla vystavena na vůz, se kterým jinak denně jezdí (Audi A8), Veyron pochopitelně k podobnému účelu neslouží. Ačkoli takové použití parkovací karty není de iure možné, se zapojením rozumu lze usoudit, že majitel je v daném místě oprávněn parkovat, za vyhrazené místo si platí a s ohledem na charakter vozu k tomu pouze pravidelně používá jiné auto. To navíc na vyhrazeném místě bez dané karty současně parkovat nemohlo. Byl tedy jen jiným vozem využit prostor, za který si majitel platí. To je celé.

Máme za to, že rozumný policista by se za takových okolností pokusil řidiči spíše domluvit, ne mu rovnou zabraňoval v další jízdě. Ačkoli je nesporné, že to co policisté udělali udělat mohli, v kontextu dalších okolností se nám zdá, že ze strany MP Praha šlo spíše o naschvál než rozumnou snahu dělat pořádek ve vyhrazených parkovacích zónách. Tímto krokem totiž nikomu pomoženo nebylo, prostor byl zabrán člověkem, který si za něj platí.

Názor si ale udělejte sami, video z celého „zásahu” i jeden snímek přikládáme. A mimochodem, botička je určena pro nákladní vůz, ta pro osobní auta se na Veyron nevešla...

Petr Miler

Diskuze 47 příspěvků