Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů

Nebudeme tentokrát plísnit Teslu za její nešťastně pojmenovaný i prezentovaný systém, chyba je takřka výlučně na straně řidiče. I tak jeho video ukazuje úskalí autonomních systémů obecně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů

12.1.2020 | Petr Miler

Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nebudeme tentokrát plísnit Teslu za její nešťastně pojmenovaný i prezentovaný systém, chyba je takřka výlučně na straně řidiče. I tak jeho video ukazuje úskalí autonomních systémů obecně.

Mezi hlavními novinkami, které mají definovat podobu aut budoucnosti, je v posledních letech pravidelně zmiňováno autonomní řízení. Podle různých automobilek mají být vozy s pokročilými úrovněmi autopilotů k dispozici už za jednotky let a byť o tomto termínu máme po dosavadních zkušenostech své pochybnosti, americká Tesla stále hýří optimismem.

Její Autopilot sice zatím není o moc více než chytrý adaptivní tempomat, už se stávajícím hardware chce ale během pár let nabídnout softwarové rozšíření na tzv. plně autonomní řízení. Mnoho úskalí je známých, dnešní autopiloty mají problém s orientací prostoru i vnímáním okolního provozu a nedisponují žádnou intuicí, pročež se nejprve musí něco stát, aby na to uměly reagovat. Lidský řidič obvykle vytuší, že když do silnice skáče míč, nepozorné dítě může běžet kousek za ním - autopilot to můžete naučit, ve 150 jiných podobných situacích ale znovu nebude dělat nic.

Toto jsou známé věci, níže zachycená situace ale ukazuje ještě jiný problém - měnící se povahu silnice. Majitel Tesly Model 3 si chtěl natočit, jak jeho vůz sám zvládá jízdu po silnici rychlostí okolo 75 mph (120 km/h) za deště, jenže udělal školáckou chybu, když systém vůbec aktivoval. Jakékoli tempomaty - Autopilot zjevně nevyjímaje - není radno za těchto podmínek pouštět, neboť nemusí být schopny reagovat například na hlubší vodu a auto snadno dostanou do smyku.

Přesně to se tu stalo a výsledkem je dost možná totálně zdemolovaná Tesla, primárně vinou majitele. Celá situace ale ukazuje jiné úskalí - jak vůbec mají být autonomní systémy schopny reagovat na proměnlivé podmínky? Leccos lze autu napovědět skrze informace o počasí apod., ale je to znovu jen člověk, který snadno rozpozná hlubokou vodu, místo s neodklizeným sněhem nebo námrazu v dostatečném předstihu. Počítač bude reagovat primárně na to, že auto začne ztrácet trakci a to už může být pozdě, jak ukazuje i přiložený snímek.

Bude podle nás trvat opravdu ještě hodně dlouho - pokud to vůbec někdy bude dosažitelné - abychom se mohli posadit do auta na sedadlo jako do vlaku a o nic se nestarat. Nedokážeme si v tuto chvíli představit systém, který zváží intenzitu deště, povahu vozovky, stav pneumatik, odhadne výšku vody a tomu správně přizpůsobí rychlost. Pro řidiče v autě je to samozřejmost, nad kterou ani nepřemýšlí, pro automatický systém možná neřešitelná výzva.


Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 1 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 01Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 2 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 02Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 3 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 03Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 4 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 04Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 5 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 05Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 6 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 06Muž natočil, jak Tesla s Autopilotem bourá na rovné silnici, ukázal další úskalí těchto systémů - 7 - Tesla Model 3 nehoda Autopilot aquaplaning 07
Řidič Tesly chyboval, že Autopilot za takových podmínek vůbec pouštěl. Pokud ale někdy má auto jezdit jen a pouze samo, bude si muset i s takovými podmínkami poradit. Jak?

Zdroj: Dougal Vlogs@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.