Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů

Koupě ojetého auta, aniž byste jej byť jen viděli, natož pak zkusili, zní jako zbytečný risk. Pokud toho ale prodávající zneužije, může to být on, kdo spláče nad výdělkem, jako v tomto případě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů

13.2.2019 | Petr Prokopec

Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koupě ojetého auta, aniž byste jej byť jen viděli, natož pak zkusili, zní jako zbytečný risk. Pokud toho ale prodávající zneužije, může to být on, kdo spláče nad výdělkem, jako v tomto případě.

Nedávno jsme vás seznámili s případem rekordního odškodného, které bylo přiznáno kupujícímu v souvislosti s pořízením ojetého Ferrari F430. Oním kupujícím byl Američan Hamid Adeli, který v roce 2016 koupil u dealera Mercedesu italského plnokrevníka za v přepočtu 1,8 milionu korun. Na tom by na první pohled nebylo nic podezřelého, kdyby ovšem Adeli nekoupil vůz naslepo. Nejen že s ním tedy neabsolvoval zkušební jízdu, ale dokonce jej na vlastní oči ani neviděl.

Tato praxe ve Spojených státech není až tak výjimečná, nicméně většinou se vztahuje na mainstreamový segment. Ostatně asi jen málokdo si kupuje Ferrari bez toho, aniž by jej alespoň osobně viděl. Adeli to ale udělal a nedá se říci, že by trefil desítku. Auto trpělo několika zásadními neduhy, které prodávající zamlčel, přestože o nich věděl. Uhradit dodatečnou opravu odmítl, a tak firma skončila před soudem, který se s ní vskutku nemazlil. Adelimu byla přiřknuta krom náhrady škody ve výši 6 835 a 13 366 dolarů za pozdější opravy také 5,8 milionu USD, tedy asi 130 milionů korun jako tzv. represivní náhrada škody.

Jak jsme naznačili, Adeli sice vůz koupil naslepo, ovšem po prodávajícím požadoval kontrolu v nedalekém servisu Ferrari. Tam byla objevena řada menších nedostatků, jež byly napraveny, a také několik dalších, u kterých byla autorizovaným zastoupením italské automobilky oprava doporučena. To už prodávající, dealer Mercedesu ignoroval a Adelimu tvrdil, že Ferrari je v excelentním stavu. Že je vše zcela jinak, zjistil kupující již po první jízdě. A zbytek příběhu už znáte.

Sám Adeli byl extrémním odškodněním překvapen a po rozsudku první instance konstatoval, že nepožaduje více než 676 325 dolarů. Jak k této sumě došel, nevíme, odvolací soud ale souhlasil. Na jednu stranu soudce rázně odmítl považovat jednání firmy za akceptovatelné, když konstatoval že: „Klamná prohlášení o stavu vozu, zejména v případě, že stav vyvolává obavy o bezpečnost, jsou jedním z nejvíce odsouzeníhodných obchodních podvodů,” současně ale uznal, že represivní náhrada škody v původní výši je nepřiměřená.

Nově tedy kupujícímu přiřkl „jen” 500 tisíc dolarů (11,4 milionu korun) jako represivní náhradu a zachoval původní odškodné, vše celkem bezmála 12 milionů Kč. Na žalované straně pak navíc ještě zůstávají soudní poplatky.

Není to pochopitelně taková výhra v loterii, dostat za koupi ojetého Ferrari přes 10 milionů korun je jistě pořád příjemné. A pro všechny nečestné obchodníky je to jasné varování, že ušetřit pár desítek tisíc a lhát může ve výsledku vést k nutnosti zaplatit mnohem více.


Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 1 - ferrari f430 manual prodej 00Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 2 - ferrari f430 manual prodej 01Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 3 - ferrari f430 manual prodej 02Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 4 - ferrari f430 manual prodej 03Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 5 - ferrari f430 manual prodej 04Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 6 - ferrari f430 manual prodej 05Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 7 - ferrari f430 manual prodej 06Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 8 - ferrari f430 manual prodej 07Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 9 - ferrari f430 manual prodej 08Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 10 - ferrari f430 manual prodej 09Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 11 - ferrari f430 manual prodej 10Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 12 - ferrari f430 manual prodej 11Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 13 - ferrari f430 manual prodej 12Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 14 - ferrari f430 manual prodej 13Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 15 - ferrari f430 manual prodej 14Muž si koupil ojeté Ferrari, aniž by ho viděl. Prodávající mu teď musí dát 12 milionů - 16 - ferrari f430 manual prodej 15
Koupě ojetého Ferrari F430 (zde ilustrační obrázky jednoho z exemplářů dříve prodávaných v Evropě) naslepo se jeho současnému majiteli vyplatila, k autu vysoudil i 12 milionů Kč odškodného

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše