Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc

Slavná švédská automobilová značka není už několik let mezi živými, své příznivce ale pořád má. Ti nyní mohou naplnit svou garáž úplně posledním autem, které kdy vyrobila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc

25.2.2019 | Mirek Mazal

Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Slavná švédská automobilová značka není už několik let mezi živými, své příznivce ale pořád má. Ti nyní mohou naplnit svou garáž úplně posledním autem, které kdy vyrobila.

Saab ani v době, kdy nenávratně mizel z automobilové mapy světa, nevyráběl špatná auta. Krachující firmy měla i těsně před zavřením jedinečný přístup ke skladbě interiérů, zaujal i neokoukaný exteriér a sportovně-komfortní jízdní projev, a tak i poslední generace modelu 9-5 byla docela povedeným vozem. Dnes už víme, že na záchranu firmy to nestačilo, některé z existujících 9-5 si ale pořád koupit lze.

Tento vůz vznikal v centru švédské provincie Västra Götaland, a protože se za ním jednoho dne zavřela voda, na světě musí být i exemplář, který byl vyrobený jako úplně poslední. Takové obvykle míří do muzea, jenže samo muzeum zkrachovalé firmy bylo kdysi rozprodáno, a tak zamířil do běžného prodej jako kterýkoli jiný exemplář. Nyní se do něj vrací jako ojetina.

Člověk by čekal, že něco takového bude jako potenciální sběratelský artikl velmi drahé, ale není. Úplně poslední sestavená 9-5 je na prodej za cenu 225 tisíc švédských korun, tedy asi 545 tisíc Kč. Prodejce ze Stockholmu inzeruje šedý model s popiskem: „Jedinečná příležitost koupit absolutně poslední Saab z Trollhättanu. Byl vyroben za konkurzního správce, který do něj nechal nainstalovat všechny dostupné díly a doplňky, takže auto je opravdu plně vybaveno. Toto auto bylo většinou používáno v létě, je hezké a jedinečné, zaujme designem uvnitř zvenčí.“

Inzerát neobsahuje identifikační kód VIN, podle kterého lze tvrzení ověřit. Nabídka závěrečného modelu by byla možnost koupit kus historie. Výrobna se zapsala do dějin jako producent nezaměnitelných automobilů odkazující na stíhací letouny a její specifický přístup k technologiím s originálním designem dodnes nikdo nenapodobil.

Šedý sedan se prodává napěchovaný doplňkovým vybavením, za tónovanými skly se skrývají vymoženosti jako kožené odvětrávané sedačky, satelitní navigace nebo vestavěné DVD přehrávače s ozvučením Harman Kardon. Vůz z roku 2011 je poháněn motorem 2,0 TTID, to značí 140 kW (190 koní) a 400 Nm. Turbodiesel má najeto cca 7 tisíc kilometrů a je spojen s manuální převodovkou a pohonem všech čtyř devatenáctipalcových kol. Zajímavá nabídka, tušíme, že tento kousek se v prodeji příliš dlouho neohřeje.


Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 1 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 01Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 2 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 02Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 3 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 03Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 4 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 04Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 5 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 05Na prodej je úplně poslední vyrobený Saab na světě, vznikl až po krachu a nestojí moc - 6 - Saab 9 5 uplne posledni kus na prodej 06
Design Saabu vystupuje z řady uhlazených až nudných modelů současného světa. Výstřední styl zaujal, výrobce ale nezachránil. Úplně poslední 9-5 teď nabízí prodejce ve Stockholmu

Zdroj: Blocket

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše