Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche

Ještě před devíti měsíci jej označil za nesmysl, stejně jako elektrifikaci aut samotnou. Nyní Walter Röhrl osedlal Taycan znovu a svým tvrzeními vás nejspíše překvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche

18.1.2019 | Petr Prokopec

Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche

/

Ještě před devíti měsíci jej označil za nesmysl, stejně jako elektrifikaci aut samotnou. Nyní Walter Röhrl osedlal Taycan znovu a svým tvrzeními vás nejspíše překvapí.

„Nikdy mě neuslyšíte říci, že elektromobily jsou skvělé. A také jsou pohromou v environmentálním smyslu slova.“ Za tímto tvrzením nestojí ani autor tohoto článku, ani nikdo ze zbytku naší redakce. Takto se loni v dubnu vyjádřil Walter Röhrl krátce poté, co se poprvé svezl s prototypem chystaného Porsche Taycan. U svého zaměstnavatele si tehdy pěkně zavařil, hovořilo se o jeho konci u Porsche, ve světě ale jeho slova rezonovala a rázem se stal nejhlasitějším odpůrcem elektromobilů vůbec.

Je to pochopitelné, Röhrl není jen tak někdo. Je to mistr světa v rallye z dob, kdy parte v kapse u kalhot bylo povinnou výbavou při startu do každé erzety. Už několik generací nadšených šoférů fascinuje svým precizním řidičským stylem, navíc má neobyčejný cit pro techniku. Proto byl také po dekády šéfem testovacích řidičů Porsche a není přehnané říci, že pokud nějaké auto této značky od 80. let minulého století do první dekády tohoto bylo jízdně vypiplané k dokonalosti, byla to hlavně jeho zásluha. Když někdo takový řekne, že nějaké auto není dobré, nelze to brát na lehkou váhu.

Vzhledem k výše zmíněnému musel s Röhrlem zacházet v rukavičkách i koncern VW, který momentálně lije do elektromobility jednu miliardu euro za druhou a doufá, že v roce 2025 bude ročně prodávat milion aut nepotřebujících spalovací ústrojí. Pokud za takové situace jeden z nejslavnějších závodních jezdců v žoldu jedné z koncernových značek řekne, že jde v podstatě o ekologickou katastrofu, do krámu se to nehodí a šéf koncernu Diess chtěl jeho hlavu. Jenže VW Group ovládají rodiny Piëchů a Porsche, jichž je Röhrl pomalu členem. Automobilku tedy nakonec neopustil a dál má přístup k jejím chystaným modelům, třebaže testovacím pilotům už léta nevelí.

Jaký tedy má na auto názor nyní, když se mohl svézt s pokročilejší fází prototypu? „Pokud bych musel řídit se zavázanými očima, stále bych věděl, že sedím v Porsche. Cit v řízení je naprosto skvělý, a totéž lze říci o brzdách, čehož bylo náročnější dosáhnout kvůli rekuperaci. Je to přesně takový vůz, jakým by Porsche mělo být,“ vyznává se aktuálně Röhrl ze svého obdivu k modelu Taycan. A dodává, že inženýři odvedli v rámci kalibrace podvozku a nízkého těžiště opravdu excelentní práci.

Ještě více než vyváženost řízení a brzd však rallyovou legendu mělo ohromit, jak málo jí chybí zvuk pohonné jednotky. „Nikdy bych nečekal, že absence jakéhokoliv zvuku hnacího ústrojí nepovede ke ztrátám na jízdních zážitcích. Vlastně abych pravdu řekl, ticho v kabině Porsche Taycan se mi opravdu líbí, je to působivý zážitek sám o sobě,“ říká dále Röhrl s tím, že rychlost a zejména okamžitá reakce elektrického pohonu mu neustále vyvolávala na tváři úsměv od ucha k uchu.

Šéf testovacích pilotů značky tedy naprosto obrátil a nyní tvrdí, že Porsche nabídne „fantastický produkt“. Na samotném voze aktuálně nenašel jedinou věc, kterou by mohl zkritizovat. Problémem je prý pouze nedostačující infrastruktura, což je oblast, na které má být co nejrychleji zapracováno. Samozřejmě nejen ze strany značky. „Myslím totiž, že bych byl opravdu naštvaný, kdyby byl někdo přede mnou u stojanu a já musel čekat.“

Chystaný Taycan je tedy buď naprostou bombou, který „ve víru” obrací i zatvrzelé odpůrce elektromobilů. A nebo mu někdo ze zmíněných rodin připomněl, kdo jej v posledních dekádách platil. Pravdu je zatím těžké odhadovat, přinejmenším dokud se nám Taycan nedostane do rukou.


Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 1 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 01Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 2 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 02Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 3 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 03Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 4 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 04Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 5 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 05Nejslavnější odpůrce elektromobilů po testu řekl, co si myslí o prvním elektrickém Porsche - 6 - Porsche Taycan a Walter Rohrl 2019 nove foto 06
Walter Röhrl si novou testovací jízdu v Porsche Taycan užil - buď je to tedy opravdu výjimečné auto, nebo byly Röhrlovy myšlenkové pochody usměrněny jinak

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše