Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna

Znělo to jako velmi smutný příběh, zachránce se ale nakonec objevil. Majitelem 343 metrů dlouhého kolosu se stane firma Disney s cílem dotáhnout původní projekt do zdárného konce, třebaže se změnami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna

21.11.2022 | Petr Prokopec

Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna

/

Foto: MV Werften, tiskové materiály

Znělo to jako velmi smutný příběh, zachránce se ale nakonec objevil. Majitelem 343 metrů dlouhého kolosu se stane firma Disney s cílem dotáhnout původní projekt do zdárného konce, třebaže se změnami.

Na počátku léta jsme psali o poněkud nelichotivém osud dvou lodí, které se měly stát vůbec největšími svého druhu. Jak Global Dream, tak i sesterský „globální sen číslo 2“ měly pojmout 9 500 pasažérů a 2 200 členů posádky. S výstavbou prvního kolosu se přitom začalo již v roce 2018, práce na druhém se pak rozeběhly o dvanáct měsíců později. Nicméně krátce na to přišel koronavirus, který zapíchl vidle do plánů společnost Dream Cruises, za níž stála hongkongská skupina Genting.

Jak jste patrné nezapomněli, příchod globální pandemie po nějakou dobu zmrazil veškeré světové dění. Zavřeny byly továrny, obchody i hranice, z oblak pak zmizela letadla a zámořské lodě musely do přístavů. Jakkoliv ovšem pozvolna byly restrikce utlumovány, zejména cestování bylo zasaženo opravdu silně. Obrovská plovoucí města byla totiž považována za velmi riskantní, a proto se s návratem vodního turismu až tak moc nespěchalo. To ale mělo neblahý vliv na stav lodí.

Ještě více se však pandemie podepsala na samotných společnosti, jenž za plavidly stály. To se týká i zmiňované Dream Cruises, která v době objednávky předpokládala, že náklady ve výši 1,8 miliardy dolarů (cca 42,82 mld. Kč) velmi brzy splatí. Mimo jiné i proto, že její obrat se v roce 2018 navýšil o 34,4 procenta na 1,6 mld. USD (38,06 mld. Kč). Nicméně v důsledku koronaviru během dvou let sletěl prakticky na nulu. Mateřský Genting Hong Kong tak nemohl splácet své závazky a zkrachoval.

Firma, jenž dlužila 3,4 miliardy dolarů (80,88 mld. Kč) přitom sebou ke dnu stáhla i loděnice MV Werften, které byly výstavbou obou „snů“ pověřeny. Jak jsme pak mohli poinformovat již v červnu, Global Dream II se letos vydal na svou první cestu, ač ještě nebyl dokončen. Místo do exotické lokace ovšem mířil do šrotu. V prvé fázi byl přitom zbaven veškerého dosud instalovaného vybavení, v druhém pak došlo na rozkouskování jeho trupu na železný šrot.

Global Dream s pořadovým číslem jedna nicméně měla být dle dostupných informací hotova ze 70 až 80 procent. Správce konkurzní podstaty se tak pokoušel několik měsíců najít kupce 343 metrů dlouhého kolosu. Něco takového ovšem nebylo zrovna lehké - pořizovací cena byla totiž stanovena na 1,65 miliardy dolarů (39,25 mld. Kč), přičemž nový majitel by následně musel investovat dalších minimálně 230 mil. USD (5,47 mld. Kč) do dokončení.

Koronavirus nás pak sice již neohrožuje tak jako dříve, ovšem i přesto jsou tu značná rizika. Svět navíc mezitím zasáhla energetická krize, stejně jako rekordní inflace. Investovat zhruba 2 miliardy dolarů (47,58 mld. Kč) se tak nezdá jako dobrý nápad. U společnosti Disney si nicméně myslí pravý opak. Aktuálně totiž bylo oznámeno, že firma spojená se světoznámým myšákem, Star Wars a komiksovým vesmírem Marvelu je novým majitelem „snu“.

Pro globální impérium jde již o osmou zámořskou loď. Tu čeká přejmenování, o novém názvu však zatím nebylo rozhodnuto. Stejně tak dojde nejen na dokončení, ale i jisté přepracování již hotového. Dle aktuálních specifikací by totiž loď nakonec měla pojmout „pouze“ 6 000 hostů, o něž se pak bude starat dokonce 2 300 členů posádky. Redukce v kapacitě návštěvníků by pak měla jít na konto většího množství zábavních aktivit.

Co přesně se na lodi objeví, zatím nelze upřesnit. Global Dream se nicméně měl pyšnit vůbec největším filmovým plátnem na vodě. S ohledem na nového majitele takový rekord lze očekávat i nadále, stejně jako si můžeme vsadit na různé tematické atrakce. Pohon pak budou mít na starosti agregáty uzpůsobené ke spalování zeleného metanolu. Nová Disneyho akvizice tak má patřit mezi nejčistší lodě vůbec.

Kolik přesně firma s myšákem ve znaku za Global Dream zaplatila a kolik do něj investuje, nebylo oznámeno. Dle společnosti Disney nicméně cena byla „přátelská“. Dá se tedy předpokládat, že došlo na výrazné snížení výše zmíněné sumy. V takovém případě lze ale skutečně hovořit o splněném snu, neboť jen výstavba Global Dream II stála 1,4 miliardy dolarů (33,3 mld. Kč).


Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 1 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 01Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 2 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 02Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 3 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 03Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 4 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 04Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 5 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 05Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 6 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 06Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 7 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 07Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 8 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 08Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 9 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 09Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 10 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 10Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 11 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 11Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 12 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 12Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 13 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 13Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 14 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 14Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 15 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 15Nová největší výletní loď světa měla po první plavbě zamířit do šrotu, nakonec byla zachráněna - 16 - MV Werften Global Dream ilustracni foto 16
Takto měla Global Dream vypadat po dokončení, nyní se ale stala majetkem společnosti Disney. Ta u výletní lodi sníží kapacitu hostí, vše ale hodlá vynahradit na atrakcích. Pod jakým názvem pak plavidlo v roce 2025 vypluje na první cestu, zatím nebylo oznámeno. Foto: MV Werften, tiskové materiály

Zdroj: Disney Cruise Line

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše