Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz

Vzniklo jej 2,5 milionu kusů, dnes nepředstavitelné číslo na takový model mainstreamové značky. Naprostou většinu z nich dávno sežrala rez, tato Vectra A ale dneška dožila v rukou prvního majitele ve stavu zánovního auta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz

20.11.2021 | Mirek Mazal

Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz

/

Foto: Autohaus GT Düsseldorf, publikováno se souhlasem

Vzniklo jej 2,5 milionu kusů, dnes nepředstavitelné číslo na takový model mainstreamové značky. Naprostou většinu z nich dávno sežrala rez, tato Vectra A ale dneška dožila v rukou prvního majitele ve stavu zánovního auta.

Opel Vectra první generace je dnes už pomalu zapomenutý matador střední třídy z přelomu 80. a 90. let minulého století. Sedan a liftback debutovaly na podzim 1988 a vydržely v prodeji sedm let, během nichž se do historie zapsaly jako velmi nenápadné, relativně spolehlivé, především ale zoufale korodující automobily. První iterace označovaná jednoduše písmenem A zaujala neskutečných 2,5 milionu zákazníků (tolik sedanů a liftbacků - ani kombi nebylo k dispozici - střední třídy dnes už za 7 let neprodá nikdo, nikde a nijak) hledajících odolnou techniku a uspokojivý poměr ceny a užitné hodnoty.

Ve Vectře ale našli tu pravou jen částečně. Jak už jsme zmínili, renomé německého stroje kazila rez rozšiřující se po každé zimě na další a další místa. Majitelé museli věnovat zvýšenou pozornost jízdám v solených oblastech, nejlepším řešením bylo vůbec nevyjíždět. Poněkud kontraproduktivním návodem se zřejmě řídil první a dodnes jediný majitel tmavě modrého sedanu ze samotného konce výroby - prodán byl až v srpnu roku 1995. Mohl si s ním užít své, ale dělal všechno, jen ne to - po 26 letech vlastnictví jej jako stále první majitel prodává.

Možná si ze slov „sotvakdy vyjel” myslíte, že zvládl třeba 3 nebo 5 tisíc tisíce kilometrů za rok, i to by ale za 26 let dalo docela vysoký nájezd. On ale jezdil něco okolo stovky kilometrů měsíčně a dnes šestadvacetiletá Vectra má najeto jen 29 898 km. V garáži tak stála asi 99,98 % času a není divu, že na sobě nemá jedinou známku koroze. Krásný stav stvrzují nejen pravidelné servisní prohlídky po celou tu dobu, ale i vždy řádně absolvované STK. Všechny viditelně části vozu vypadají pořád velmi dobře, taková Vectra A už se v bazarech nevídá a je tou bezpečně nejzachovalejší v současné nabídce.

Pod stále naleštěnou kapotou je umístěn 1,8litrový benzínový čtyřválec o výkonu 66 kW (90 koní). Převodovka je manuální a výbava CDX je jednou z nejvyšších. V 90. letech to ale znamenalo leda věci jako posilovač řízení, elektrická přední okna, centrální zamykání, ABS nebo lepší rádio, ani klimatizace nebyla standard. A kdo by si ji kupoval v kombinaci se střešním oknem, že? Tak tomu tehdy skutečně bylo.

Výjimečný stav se až tak nepromítá do dnes požadované částky, která se s cifrou 4 999 Eur (asi 127 tisíc Kč) není nijak zvlášť bláznivá. Není to málo na Vectru A, to ani náhodou, prodávající ale správně tvrdí, že dnes už je to sběratelský vůz ve stavu zánovního auta s plnou servisní historií a pořád po prvním majiteli. Za nejzachovalejší Opel Vectra první generace na dnešním trhu to zkrátka není přehnané, však se na ni podívejte sami.


Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 1 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 01Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 2 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 02Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 3 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 03Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 4 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 04Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 5 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 05Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 6 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 06Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 7 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 07Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 8 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 08Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 9 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 09Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 10 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 10Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 11 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 11Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 12 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 12Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 13 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 13Někdejší hit Opelu, jehož produkci téměř zcela sežrala rez, se stále dá koupit jako zánovní vůz - 14 - Opel Vectra A CDX 1995 zachovaly prodej 14
Opel Vectra A 1,8i CDX žádá za svůj prvotřídní stav s jen 29 tisíci najetými km přijatelných 127 tisíc Kč, pro fandy to může být velmi zajímavá nabídka. Foto: Autohaus GT Düsseldorf, publikováno se souhlasem

Zdroj: Mobile.de

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.