Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky

K policejním sborům všeho druhu tak nějak přirozeně patří auta domácí značky, pokud v té či oné zemi nějaká působí. V Německu je jich záplava, přesto strážci zákona z Osnabrücku dali přednost Hyundai.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky

22.4.2020 | Petr Prokopec

Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky

/

K policejním sborům všeho druhu tak nějak přirozeně patří auta domácí značky, pokud v té či oné zemi nějaká působí. V Německu je jich záplava, přesto strážci zákona z Osnabrücku dali přednost Hyundai.

Do koupě aut s alternativním pohonem jsou nuceni všichni, nepřekvapí tak, že s ním přicházejí do kontaktu také mnohé státní složky. Výjimkou není ani policie, a na řadě míst tak již muži a ženy zákona využívají plug-in hybridů či elektromobilů. Oddělení v německém Osnabrücku se však rozhodlo zajít ještě dále a svou flotilu rozšířilo o Hyundai Nexo. Korejské SUV ke svému pohonu užívá rovněž elektromotor, nicméně zdrojem energie nejsou baterie. Místo toho tu máme vodíkovou technologii a tedy palivové články.

Tato volba je na první pohled zvláštní. Německá policie obvykle kupuje německá auta, navíc vodíková infrastruktura je na ještě horší úrovni než v případě dobíjecích stanic pro bateriové elektromobily. V celém Německu je aktuálně pouze 116 stanic, a jakkoliv je dalších 17 ve výstavbě a u 44 bylo již vydáno stavební povolení, situace se ani poté až tak výrazně nezlepší. Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že Nexo má mnohem lepší a navíc snadněji dosažitelný dojezd než elektromobily - třeba zámořská EPA jej vyčíslila na 611 km, v rámci WLTP zde pak máme ještě o trochu lepších 666 km.

Policejní oddělení v Osnabrücku navíc nekupuje zajíce v pytli, s vozem má již roční zkušenost. A právě na základě výsledků testování bylo rozhodnuto, že vodíkové SUV rozšíří stávající nadmíru ekologickou flotilu. Němečtí strážci zákona totiž již mají k dispozici přes dvacet klasických elektromobilů, tři elektrické motorky, jednu elektrickou čtyřkolku a dvanáct elektrokol. Tím samozřejmě redukuje svou uhlíkovou stopu, ale rovněž pořádně zatěžuje městský rozpočet - ono Nexo totiž vychází na 79 tisíc Eur (cca 2,17 mil. Kč).

Musíme však zároveň souhlasit s šéfem oddělením Michaelem Massmannem, dle kterého se vozové parky policie v nejbližší budoucnost razantně promění, a to právě směrem k elektrifikaci. Finance ho přitom do jisté míry trápit nemusí, neboť vše zaplatí daňoví poplatníci.

V rámci policejní konverze dostalo Nexo tradiční modro-žlutý polep s nápisy „Polizei“ doplněný střešní světelnou rampou, majáky, houkačkou a radiostanicí. Reakce veřejnosti jsou podle Massmanna jen pozitivní. Bude tedy zajímavé sledovat, jaký vůz rozšíří vozový park policejního oddělení z Osnabrücku příště.


Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 1 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 01Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 2 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 02Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 3 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 03Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 4 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 04Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 5 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 05Německá policie si pořídila nová auta, překvapivě nejsou od německé značky - 6 - Hyundai Nexo 2020 Polizei prvni sada 06
Policejní oddělení v Osnabrücku si pořídilo vodíkové Hyundai Nexo, dost neobvyklá volba na německou policii

Zdroj: Hyundai

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše