Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil

Nelegální byznys s auty si obvykle spojíme s krádežemi v některé z vyspělých západních zemích a následným převozem vozů na východ. V tomto případě ale došlo na opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil

8.11.2019 | Petr Prokopec

Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil

/

Nelegální byznys s auty si obvykle spojíme s krádežemi v některé z vyspělých západních zemích a následným převozem vozů na východ. V tomto případě ale došlo na opak.

Německá policie o sobě v poslední době dávala v automobilovém světě vědět hlavně bojem s tzv. automobilovými pozéry, tedy často kontroverzními zákroky proti majitelům upravených aut. Momentálně se ale němečtí policisté mohou pochlubit úspěchem, za který jim asi bude spílat málokdo.

Povedlo se jim totiž odhalit gang zlodějů a pašeráků luxusních aut. Překvapivé ovšem je, že v tomto případě podvodníci nekradli vozy v Německu, jenž by pak následně převezli na východ, kde by je prodali. Místo toho pašovali auta z Ruska. Přitom se ovšem vyhnuli placení jakýchkoliv cel a daní, což je v dnešním světě těžký zločin.

Dle prozatímních závěrů vyšetřovatelů byla auta získávána zatím neztotožněnou osobou v Rusku. Poté je měl jednapadesátiletý Rus, který patří mezi hlavní podezřelé, převézt za pomoci najatých řidičů do Německa. K proclení přitom byly použity falešné litevské dokumenty. Následně došlo k umytí a vyčistění aut, jenž byly posléze nabídnuty na internetu k prodeji. Kupujícím přitom bylo sděleno, že první registrace proběhla v Německu, což transakce usnadnilo.

Podle policie bylo takto prodáno zhruba sto aut, načež měl stát přijít o více než 650 tisíc Eur (cca 16,6 milionu korun) na 19procentní dani z přidané hodnoty a 10procentním clu. Vyšetřovatelé proto během razie prohledali na 17 rezidentů, ve kterých zabavili 17 luxusních aut, 5 000 Eur (skoro 128 tisíc Kč) v hotovosti, dvoje luxusní pánské hodinky, sejf a další majetek.

Kromě toho ruka zákona odhalila padělatelskou dílnu vedenou dalším Rusem a zároveň zajistila i veškerou dokumentaci mapující kriminální činnost. Zadrženi pak byli čtyři lidé - kromě již zmiňovaných dvou Rusů také dva Němci - kterým již bylo sděleno obvinění. Jaký ovšem bude další postup, zatím není jisté, neboť vyšetřování stále probíhá a není jisté, že pašování či krádeže aut nakonec nebudou většího rázu.

Aktuálně tak už jen dodáme, že razie se zúčastnilo více než 160 policistů a úředníků. Ti pak jednali na pokyn státního zástupce z Düsseldorfu, který má celý případ na starosti. Jsme přitom zvědavi, zda jeho nitky nakonec nepovedou i k nám, neboť z oficiálních fotografií je zjevné, že gang prodával luxusní ojetá vozidla, o která je nemalý zájem také u nás. Je tedy možné, že propašovaná auta skončila i v ČR.


Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil - 1 - Nemecko policie gang paseraku aut 01Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil - 2 - Nemecko policie gang paseraku aut 02Německá policie vyhmátla gang pašeráků luxusních aut, do země je překvapivě vozil - 3 - Nemecko policie gang paseraku aut 03
Německá policie odhalila gang pašéráků luxusních aut, který vozy tahal z Ruska a přitom se vyhýbal placení cla a daně

Zdroj: Zollfahndungsamt Essen

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše