Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet

Nejsme si jisti, jak moc vážně můžeme Nissan brát, on to tak ale prezentuje. O o velbloudech pod kapotou se jinak jen žertuje, 1. dubna dnes ale zdaleka není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet

10.3.2017 | Marek Bednář | 10 příspěvků

Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejsme si jisti, jak moc vážně můžeme Nissan brát, on to tak ale prezentuje. O o velbloudech pod kapotou se jinak jen žertuje, 1. dubna dnes ale zdaleka není.

Kdyby dnes bylo prvního dubna, takovouhle zprávu bychom brali jako samozřejmost, ve vší vážnosti o ní napsali a bavili se nad tím, kdo ji vezme jako skutečnost. Vzhledem k tomu, že do prvního dubna zbývají asi tři týdny, je její zveřejnění na oficiálním kanálu automobilky Nissan na YouTube dosti zajímavé. Uvádí totiž novou jednotku výkonu aut - velbloudy neboli velbloudí sílu, camel power.

Od začátku existence automobilů měříme jejich výkon v koních. Také v kilowattech, ale srovnání s koňmi bylo důležité v době, kdy automobil znal málokdo lepší obrázek o jeho možnostech mu dalo srovnání s jeho šlechetnými zvířaty. Tehdy člověka ještě ani nenapadlo, že by mohl s automobilem jezdit i po poušti, jezdil tam na velbloudech.

Chcete-li jezdit v písku, potřebujete samozřejmě silné auto. Jenže ne každé auto je vhodné k jízdě po písku, i když má 400, 500 koní. To si uvědomilo zastoupení Nissanu ve Spojených arabských emirátech a začalo pracovat na nové metrice. Jmenuje se, jak stojí i výše, velbloudí síla.

Jednotka se zkratkou CP, vznikla právě proto, že spousta aut s vysokými hodnotami koňských sil by v poušti neujela ani tři metry. Velbloudí síly mají ukazovat, jak dobře jsou terénní vozy schopné jezdit v dunách. Velbloud je pro překonání pouště mnohem lepším zvířetem než kůň, proto byl pravděpodobně zvolen tento název, ale nejen to - skutečný živý velbloud byl použit k měření.

Nissan UAE vymyslel vzorec pro výpočet výkonu ve velbloudích silách u daného auta. Součástí je hmotnost vozidla, dráha, u které je podstatné, že vede do kopce, a průměrná rychlost na oné dráze, vypočtená z průměrného času několika průjezdů. Výsledek je ve wattech, které se přepočítají na CP, velbloudí síly. A ty údajně říkají, jak dobré je auto v terénu.

Jedna velbloudí síla odpovídá 765 wattům, tedy 0,765 kW měřeným... bůhví kde. Nissan Patrol V8, dvojče Armady a Infiniti QX80, totiž nabídne 213 CP. Přímý přepočet běžné uváděných koní resp kilowatt tady nesedí, protože motor VK56VD pod kapotou Patrolu V8 by takto měl nějakých 390 velbloudích sil.

To napovídá, že Nissan skutečně do vývoje nové jednotky výkonu vložil velké úsilí. A nebo si z nás dělá legraci i v březnu. O velbloudí síle natočil desetiminutové video emirátský National Geographic a na jeho konci se doslechneme o tom, že autoři CP ji chtějí registrovat u národních a pak i nadnárodních certifikačních autorit včetně ISO. Na videu se všichni tváří dost vážně, i když si v některých místech všimnete, že to vypadá, jako by to hráli.

V každém případě na nás z velbloudí síly obecně dýchá značná absurdita. Na druhou stranu, proč ne - hledáte-li terénní auto a nechcete jeho schopnosti jen odhadovat, takováto jednotka by se mohla hodit. Zejména, je-li k jejímu stanovení u každého auta nutné měření v reálných podmínkách.

Tedy, rozhodně nechceme tvrdit, že do tří let budou české reklamy na Qashqai a Navaru obsahovat kromě výkonu a točivého momentu ještě údaj o velbloudí síle, ale vyloučit to nemůžeme. I za cenu toho, že jsme se možná nachytali na předčasný aprílový žertík. A nebo trochu důmyslnější reklama...


Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 1 - nissan camelpower video 01Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 2 - nissan camelpower video 02Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 3 - nissan camelpower video 03Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 4 - nissan camelpower video 04Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 5 - nissan camelpower video 05Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 6 - nissan camelpower video 06Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 7 - nissan camelpower video 07Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 8 - nissan camelpower video 08Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 9 - nissan camelpower video 09Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 10 - nissan camelpower video 10Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 11 - nissan camelpower video 11Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 12 - nissan camelpower video 12Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 13 - nissan camelpower video 13Nissan teď bude uvádět výkon aut ve velbloudech. Není to vtip, je tu i výpočet - 14 - nissan camelpower video 14
Velbloudí síla? Naši skepsi snad pochopíte

Zdroj: Nissan@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 10 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.