Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu

Chvíli se zdálo, že auto je ještě větším zázrakem, než se jeví být na papíře, autoři měření si ale nyní sypou popel na hlavu. Reálný výkon přesto bude o něco vyšší, než ten továrnou udávaný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu

13.11.2019 | Petr Prokopec

Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chvíli se zdálo, že auto je ještě větším zázrakem, než se jeví být na papíře, autoři měření si ale nyní sypou popel na hlavu. Reálný výkon přesto bude o něco vyšší, než ten továrnou udávaný.

Před třemi týdny americký magazín Motor Trend doslova šokoval celý svět. Při měření nového Chevroletu Corvette totiž zjistil, že osmiválcová pohonná jednotka produkuje daleko vyšší výkon, než automobilka tvrdí. Oficálně by totiž supersport osazený paketem Z51 Performance měl disponovat 502 koňmi a 640 Nm, nicméně na motorové stolici vůz nakonec vykázal až 651 koní a 805 Nm. To je diametrální rozdíl, který by americké automobilce mohl přinést na jedné straně nemalý aplaus, na druhé však také nemalé potíže.

Je totiž třeba dodat, že oficiální parametry Corvette C8 jsou posvěceny nezávislou společností Society of Automotive Engineers (SAE). To znamená, že výrobce může do světa vytroubit číslo maximálně o 1 procento vyšší či nižší. Samotné produkční pohonné jednotky se pak od oficiálních dat mohou odchýlit maximálně o 2 procenta. I větší rozdíly jsou přecházeny mlčky, pohybovat se ale odchylka v řádu desítek procent, zástupci SAE budou bušit na vrata koncernu General Motors.

K tomu ale evidentně nedojde, neboť Motor Trend si nyní sype popel na hlavu a dodává, že při měření udělal hned dvě chyby, z toho jednu kardinální. „Jak jsme zjistili, náš operátor zvolil dvoje nastavení, která nebyla správná,“ začíná s osvětlením technický ředitel Frank Markus. „Jedním je klíčový údaj, který pro generaci C8 teprve musí být publikován a byl tak odvozen z parametrů generace C7, a tím je výkon na kolech potřebný k zajištění pohybu vozu rychlostí 80 km/h.“

„Tento faktor zahrnuje tření a větrný odpor, přičemž může být změřen během testů, ale protože měření C8 na motorové stolici proběhlo na poslední chvíli... neměli jsme příležitost jej zjistit. Operátor proto použil údaj 12,6, ovšem jak nás informoval Chevrolet, správný údaj pro Z51 činí 15,4. Mnohem větším selháním ale bylo nastavení stolice na pohon všech kol. Díky tomu si zařízení myslelo, že pohonné ústrojí Corvette musí překonávat větší setrvačnost, než tomu ve skutečnosti je.“

Výkon přes 600 koní je tedy mimo hru, alespoň v případě základních variant. Jakými čísly se ovšem Corvette C8 skutečně může pochlubit, to magazín Motor Trend zatím neví. „Naneštěstí neexistuje způsob, jak virtuálně provést test znovu se správnými parametry. Jednoduše je proto nutné přivézt jinou C8 a test zopakovat,“ konstatuje dále Motor Trend s tím, že reálná data budou beztak nejspíše o něco vyšší, než ta tovární. Jaká jsou přesně, ukáže až další měření. A jelikož jde o velmi ostře sledovanou záležitost, je jisté, že nová Corvette na motorovou brzdu znovu zamíří velmi brzy a my vám to nepochybně obratem zprostředkujeme.


Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 1 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 01Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 2 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 02Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 3 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 03Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 4 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 04Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 5 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 05Nová Corvette nakonec není tak výkonná, jak se zdálo, obsluha měření udělala chybu - 6 - Chevrolet Corvette C8 2019 dyno 06
Při neoficiálním měření Corvette došlo k pochybením, nová generace tak není až tak výkonná, jak Motor Trend naznačoval

Zdroj: Motor Trend

Petr Prokopec