Nová pravidla EU zdraží auta v průměru o 128 tisíc, říká šéf Audi. Je to víc, než čekal

Bram Schot je u kormidla Audi jen chvíli, už tak ale stihl zredukovat jeho nabídku o 27 procent. Má to jediný důvod - automobilka musí být efektivnější kvůli tomu, co v EU čeká úplně všechny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová pravidla EU zdraží auta v průměru o 128 tisíc, říká šéf Audi. Je to víc, než čekal

21.6.2019 | Petr Prokopec

Nová pravidla EU zdraží auta v průměru o 128 tisíc, říká šéf Audi. Je to víc, než čekal

/

Bram Schot je u kormidla Audi jen chvíli, už tak ale stihl zredukovat jeho nabídku o 27 procent. Má to jediný důvod - automobilka musí být efektivnější kvůli tomu, co v EU čeká úplně všechny.

Pokud porovnáte loňskou a současnou nabídku Audi, je to stejné, jako kdybyste se koukali na sedláky, jak nejprve pochodují na Chlumec a jak se z něj odtud zdecimovaní vracejí. Je to především dílo nového šéfa značky Abrahama Schota (zvaného Bram), který do úřadu nastoupil oficiálně letos v lednu. Vlády nad čtyřmi kruhy se ale fakticky chopil dlouhé měsíce dopředu, navíc předtím zastával pozici prodejního a marketingového ředitele. Měl tak jasný přehled o tom, která auta jsou žádaná a která nikoliv.

Následovaly tedy zásadní škrty, z nabídky Audi tak zmizela téměř třetina variant. „Viděl jsem verze, které si kupují pouhá dvě procenta zákazníků a říkal jsem si, jestli má vůbec smysl je udržovat. To už se dít nebude. Musíme totiž investovat. Audi musí být v budoucnu výrazné, přičemž financovat je třeba elektrifikaci nebo autonomní řízení. Nemůžeme si tedy již dovolit oslovit každého zákazníka v každé zemi,“ řekl Schot v rozhovoru pro nizozemskou (Schot je Nizozemec) rozhlasovou stanici BNR.

„Elektrifikace je ovšem spojena s mnohem dražšími automobily. My navíc v příštích letech musíme investovat také do dalšího vývoje benzinových a dieselových motorů. Mobilita jako taková se kvůli tomu zdraží.“ S něčím takovým se víceméně již počítá, dosud však nepadla žádná konkrétní zmínka. Podle Schota by do roku 2025 měla cena průměrného vozu vzrůst o 3 000 až 5 000 Eur (cca 77 000 až 128 000 Kč), což je na průměrnou cifru mnohem vyšší číslo, než čekal i sám Schot. To všechno padne především na oltář pravidel EU požadujících stále nižší papírovou spotřebu resp. emise CO2.

Není to nízká částka ani na poměry čtyř kruhů. Třeba model A3 by kvůli tomu mohl být v základu k mání až od 800 tisíc korun, načež by se v Česku stal pomalu neprodejným. A start takového Audi A5 na 1,2 milionech korun by rovněž mnoho lidí nepotěšil. Nicméně ve výsledku nejspíše nebude zbytí, o poznání výše budou muset zamířit i ostatní výrobci aut.

Důvodem samozřejmě je tlak na zavedení technologií snižujících spotřebu a zejména v případě těch elektrických jsou náklady enormní. Jen v případě Audi se jedná o více než třetinu ze 40 miliard Eur (1,02 bilionu korun), a to přitom firma těží z vývoje koncernu VW jako takového. Jinde se tedy ve výsledku bude zdražovat ještě více, i když jen za předpokladu, že se povede umírnit požadavky zákazníků na dojezd.

„Lidé na toto téma mají neuvěřitelnou fobii - chtějí dojezd 500 nebo 600 kilometrů, přestože průměrný člověk najede denně jen 40 kilometrů,“ analyzuje současné nálady Schot. A dodává, že skutečnou výzvou nyní je donutit lidi, aby z velkých aut z velkými motory přesedli do malých s malým dojezdem. „Pokud jezdíte denně jen 50 km, pak váš elektromobil může být lehčí a tudíž levnější.“

Nakolik Schot uspěje zrovna v tomto ohledu, není jisté, lidé si kupují auta nikoli podle svého typického dojezdu, ale podle toho, které potřebují v extrémním případě. A to ony vysoké stovky kilometrů jsou většinou. Ovšem již nějakou tu dobu říkáme, že automobilismus momentálně prochází zejména v Evropě razantními změnami, po kterých již nezůstane kámen na kameni. A když už zákazníci - ač neradi - skousli zmenšení objemu pohonných jednotek, nejspíše nakonec budou akceptovat i ono zmenšování aut a jejich dojezdu, více si zkrátka nebudou moci dovolit.


Nová pravidla EU zdraží auta v průměru o 128 tisíc, říká šéf Audi. Je to víc, než čekal - 1 - Bram Schot 2019 nove foto 01Nová pravidla EU zdraží auta v průměru o 128 tisíc, říká šéf Audi. Je to víc, než čekal - 2 - Bram Schot 2019 nove foto 02
Bram Schot jako první šéf velké automobilky uvedl, jak se investice do elektrifikace podepíšou na ceně běžných aut

Zdroj: BNR Nieuwsradio

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše