Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video

(přidáno další video) Nejvíc smrtící okruh rozšířil svou smutnou bilanci o další oběť. Tentokrát nikoli pilota.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video

29.3.2015 | Petr Miler | 3 příspěvky

Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(přidáno další video) Nejvíc smrtící okruh rozšířil svou smutnou bilanci o další oběť. Tentokrát nikoli pilota.

Doplněno 30.3.: Přidali jsme další video, které lépe zachycuje moment, kdy se Nissan GT-R britského pilota na Flugplatzu „odlepil” od země. Na Nürburgringu bylo v reakci na tuto událost dočasně zakázáno pořádání závodů kategorie GT3 a GT4, zřejmě do vyšetření celé záležitosti a úplného objasnění příčin této tragédie. V ohrožení je tak i klíčová čtyřiadvacetihodinovka, která se letos má konat v polovině května. Další vývoj událostí budeme sledovat.


Pokud na našich stránkách mluvíme o Severní smyčce věhlasného Nürburgringu, obvykle tak činíme ve velmi pozitivním tónu. Pro nadšené automobilisty je to krásné místo, dost možná vůbec nejkrásnější na světě, které má všechno, co má řidičský ráj mít - báječnou trať s aurou zářící na kilometry daleko, skvělá auta ze všech koutů Evropy a spoustu dalších nadšenců, kteří s vámi v drtivé většině neváhají sdílet zkušenosti s autem či tratí. Stravte na Severní smyčce jeden víkend a máte v hlavě zážitky na celý „automobilový rok” dopředu. Jak už to ale bývá, ani toto není mince s jednou stranou.

Pravidelně připomínáme také to, že nejde jen o místo krásné, ale též záludné. Obvykle tak činíme v souvislosti s nějakou tou nehodou, před níž někdo trať zbytečně podcenil. Bohužel, nikdo není více než Zelené peklo - stačí jedena drobná chybička a velké neštěstí je na světě. Obvykle jde o plechy nezapomínejme ale ani na to, že Nürburgring se svou Nordschleife je nejvíce smrtící uzavřenou tratí světa, a to počítáme jen závodníky. Oběti si ale občas vybere i z řad diváků, v dnešním případě nevinných.

Často slýcháme o hlupácích, kteří se postaví k trati třeba rallyového závodu tak, že si koledují o malér. Dnešní případ ale není z těch, diváci stáli na bezpečném místě za několika hrazeními, včetně vysokého plotu. Bohužel, i v takovém případě platí, že motorsport je prostě nebezpečný a vždy se může stát něco neočekávaného.

Tentokrát se to přihodilo Jannu Mardenboroughovi, britskému pilotovi, který se k závodění dostal přes Nissan GT Academy. Na notoricky známém Flugplatzu se mu stalo to, co se na letištích stává - jeho auto, závodní Nissan GT-R Nismo GT3, nejenže ztratilo kontakt se zemí, vzalo pod sebe tolik vzduchu, že doslova vzlétlo a přetočilo se kolem své příčné osy. Už to je dost výjimečné, v tomto šíleném kotrmelci ale narazilo do bariéry z pneumatik, která se pro něj stala čímsi jako trampolínou - od pneumatik se vůz odrazil přes vysoký plot a dopadl mezi diváky.

Všechno to můžete vidět na přiloženém videu, které krom toho nezachycuje žádný „krvák”. Přesto si jej prosím pusťte jen smířeni s tím, že v této hrozivé scéně zemřel člověk - jeden z diváků bohužel podlehl svým zraněním, které po kolizi se závodním GT-R utrpěl. Několik dalších přihlížejících bylo zraněno, po převozu do nemocnice se ale zdají být mimo ohrožení života. To samé platí o Mardenboroughovi, který z vraku vozu odešel po svých a v nemocnici skončil jen kvůli rutinní prohlídce.

Samotný závod, první klání vytrvalostního VLN Endurance Championship letošní sezóny byl po včerejší tragédii nejprve zastaven a poté zcela zrušen. Pořadatelé i tým Nissanu pochopitelně vydali prohlášení litující celé události a kondolující rodině a přátelům oběti i zraněných. K tomu se můžeme o den později jen připojit.

Je to pochopitelně velmi smutná věc, ze které musí každého rozumného člověka mrazit, ale bohužel i tohle patří k závodění a k Nordschleife obzvlášť. Pokud se na ní tedy někdy vypravíte, ať už jako řidiči, nebo jako diváci, buďte prosím opatrní dvojnásob, než jste původně měli v úmyslu být. Jak vidno, i na dnešním, relativně bezpečném „starém Nürburgingu” se něco takového může stát...


Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video - 1 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 01Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video - 2 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 01aNürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video - 3 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 02Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video - 4 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 03Nürburgring znovu zabíjel, ošklivá nehoda stála život diváka: video - 5 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 04
Nehoda i její následky vpadají děsivě už na pohled. Skutečné dopady jsou bohužel stejně hrozné...

Zdroje: Autosport, Twitter

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.