Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu

Byl to jeden z bombastických momentů odhalení nového pick-upu Tesly, v klání se ale hrálo podle jejích pravidel, a tak se Cybertrucku postavil velmi nerovný soupeř. Ford proto křičí faul a chce nové klání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu

26.11.2019 | Petr Prokopec

Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu

/

Byl to jeden z bombastických momentů odhalení nového pick-upu Tesly, v klání se ale hrálo podle jejích pravidel, a tak se Cybertrucku postavil velmi nerovný soupeř. Ford proto křičí faul a chce nové klání.

Jednu věc Tesle rozhodně upřít nelze. Prakticky jakýkoliv její významnější počin je probírán po dlouhou dobu na internetu i přímo mezi lidmi. Nejinak je tomu u nového modelu Cybertruck, i když tentokráte trochu odlišným způsobem. Třeba pro Evropany je to novinka z naprosto nezajímavého segmentu, elektrický pick-up ale překvapil tak podivným designem, že se nelíbí ani mnoha zarytým fandům značky. A tak se o něm mluví a mluví.

Není to ale jediný důvod. Další, pro Teslu bohužel opět negativním momentem se stala menší pohroma během samotné prezentace, když skla vozu, jež měla vydržet pomalu vše, neodolala ocelové kouli. Zbytek se zdál být jasně pozitivní, ostuda se nakonec ale stává i ze souboje v přetahované s Fordem F-150, který Tesla naprosto jasně vyhrála.

Toto klání nechal Elon Musk pustit publiku během slavnostního představení za svými zády, již krátce po něm se ale však začaly ozývat hlasy, dle kterých byl vzájemný souboj jen nakašírovaný a Ford neměl jedinou šanci vyhrát. Tyto zvěsti chtěl Musk rozptýlit prezentací videa ve vyšší kvalitě, nicméně danými záběry jen potvrdil, že je opravdu cosi shnilého ve Fremontu.

Za Teslu k souboji nastoupil Cybertruck osazený dvěma pohonnými jednotkami a tedy pohonem všech kol, který startuje na 49 900 USD (cca 1,49 milionu Kč). Jeho výkon sice nebyl zveřejněn, nicméně v případě Modelu S lze u takové konfigurace počítat s více než šesti stovkami koní. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby tomu v tomto případě bylo naprosto stejně. Ostatně automobilka z Fremontu zmiňuje, že její monstrum by mělo zvládat stovku za 4,5 sekundy a dosahovat maximální rychlosti 195 km/h.

Soupeř z druhého rohu ringu však nemůže být odlišnější. Bližší zkoumání odhalilo specifickou čelní masku, design litých kol a tvar klik dveří, jež připadají dříve nabízené základní verzi STX. Tesla tedy proti své mocné příšeře z budoucnosti za 1,5 milionu postavila nebožáčka za 30 tisíc dolarů (asi 896 tisíc Kč), který má pouze pohon zadních kol. Takový F-150 by snad prohrál přetahovanou i s lecjakým osobákem s pohonem 4x4, nakonec pod kapotou má „jen” 2,7litrovy šestiválec s 325 koňmi.

Tesla tedy nastoupila do klání se zhruba dvakrát dražším a dvakrát výkonnějším vozem, který by navíc měl být o zhruba 500 až 700 kilo těžší. Za jiných okolností bývá vyšší hmotnost handicapem, ovšem v rámci přetahované jde o výhodu. Tu Cybertruck vytěžil na maximum, neboť jeho řidič zašlápl plynový pedál dříve než kolega za volantem modrého oválu. Slabší a lehčí zadokolka od Fordu tak neměla jedinou šanci vůbec odolat již rozjetému konkurentovi.

Z toho důvodu se již po Twitteru ozval Sundeep Madra, viceprezident divize Ford X, který Tesle navrhl, aby souboj byl zopakován. Tentokrát by ale již došlo na vyrovnání sil, jakkoliv se dá předpokládat, že i v takovém případě by asi Tesla vyhrála. Modrý ovál totiž zatím ještě elektrickou verzi F-150 k dispozici nemá, a tak by do klání opět musel nastoupit se spalovacím ústrojím, jež by v podobném souboji zřejmě neobstálo. O to sympatičtější přístup Fordu je a o to méně sympatická je levá Tesly - ukazovat sílu takového auta na něčem tak nesrovnatelném působí nedostatkem sebevědomí, jako kdyby česká hokejová reprezentace před mistrovstvím nastoupila proti okresním přeborníkům z Horní Dolní.

Za Teslu budiž plusem reakce Muska, který se souboje nezalekl, třebaže mluvčí Fordu k věci řekl, že Madrova slova chtěla poukázat hlavně na absurditu daného videa. Zda tedy na nový souboj skutečně dojde, je nyní ve hvězdách. Nicméně Tesla má opětovně máslo na hlavě - a toto si na ni navíc napatlala vlastní rukou. Stačilo dát do obou rohů soupeře z alespoň relativně stejné kategorie a nikdo by nic nenamítal. Místo toho se Cybertruck dočkal dalšího stigmatu, dle kterého si k dokázání převahy nad konkurencí musí napomáhat menším podfukem.


Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu - 1 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 2019 videoscreen 01Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu - 2 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 2019 videoscreen 02
Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu - 3 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 2019 videoscreen 03Pokoření nejprodávanějšího Fordu Teslou byla tak trochu levá, Ford chce odvetu - 4 - Tesla Cybertruck vs Ford F-150 2019 videoscreen 04
Tesla se chlubí tím, že její Cybertruck zvládl přetlačit základní Ford F-150 s polovičním výkonem, cenou a pohonem jen zadních kol, to je opravdu laciné

Zdroje: Elon Musk@Twitter, Motor1, Sundeep Madra@Twitter

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše