Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč

Říkáte si, k čemu obyčejnému člověku bude prezidentský letecký speciál a jak ho bude financovat? Prezident v Andrés Manuel López Obrador k němu přidá i peníze na dva roky jeho provozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč

20.1.2020 | Mirek Mazal

Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Říkáte si, k čemu obyčejnému člověku bude prezidentský letecký speciál a jak ho bude financovat? Prezident v Andrés Manuel López Obrador k němu přidá i peníze na dva roky jeho provozu.

Andrés Manuel López Obrador řečený AMLO je 58. mexickým prezidentem. Vyhlášený populista od od července 2018 dělá vše, co by mu získalo přízeň lidu a nyní tak činí skrze svůj luxusní prezidentský letoun. Ten zdělil po svém předchůdci, a protože se občanům snaží zalíbit i svou skromností, nemůže prý takového luxusu užívat s vědomím hladomoru v některých chudinských částech Mexika.

Letadlo tak strávilo celý loňský rok pod střechou kalifornského hangáru, kde nutná údržba stála mexickou kasu asi 1,5 milionu dolarů (34 milionů Kč). Zbytečné výdaje mají co nejdříve skončit, což by jiný politik v jeho případě řešil prodejem. AMLO má ale jiný nápad, který mu - jak jinak - má vynést další politické body.

Politika tak napadlo prodat šest milionů losů po 25 dolarech (566 Kč) a náhodným výběrem najít nového majitele přebytečného majetku. Protože chudému člověku by osobní Dreamliner byl platný asi jako mrtvému zimník, přidá AMLO peníze na dva roky provozních nákladů. Jestli ovšem někdo z normálních lidí něco takového ocení, si nejsme jisti - možná by bylo lépe ony dva roky letadlo používat k tomu, čemu bylo určeno.

AMLO říká, že překážkou obyčejného prodeje jsou vnitřní úpravy 787. Interiér je připraven pro prezidenta s doprovodem, tudíž pojme jen 80 osob, zbytek paluby zabírá prezidentské apartmá, sociální zařízení, salonky apod. Přeměna na komerční uspořádání s kapacitou 300 pasažérů by byla příliš drahá, skoro bychom se ale vsadili, že by se našel jiný bohatý člověk, který by letadlo koupil tak, jak je.

Ať už tento nápad dopadne jakkoli, mexický prezident nyní skutečně využívá komerční linky v souladu se svým přístupem k politickému životu a slibům během kampaně. Náklady předchůdce na provoz úřadu byly extrémní a plné absurdit - Enrique Peña Nieto kromě jiného utrácel 13 tisíc dolarů ročně (294 tisíc Kč) za mužský parfém značky Carolina Herrera, 12 tisíc dolarů (271 tisíc Kč) ho stával toaletní papír a na tři tisíce dolarů ročně (68 tisíc Kč) vycházelo pořízení gelů na vlasy. Za takové situace se politické body skromností - ať už upřímnou, nebo strojenou - získávají snadno.


Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 1 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 01Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 2 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 02Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 3 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 03Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 4 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 04Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 5 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 05Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 6 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 06Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 7 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 07Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 8 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 08Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 9 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 09Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 10 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 10Populistický mexický prezident chce někomu z lidu dát svůj luxusní tryskáč za 566 Kč - 11 - Boeing 787 Dreamliner mexicky special 11
Mexický prezident se chce zbavit upraveného Boeingu tak, aby si získal co největší přízeň lidu. Nově tak chce někomu letadlo dát za 566 Kč, tolik má stát lístek do loterie, v němž bude jeho Dreamliner výhrou i s náklady na dvouletý provoz

Zdroje: The Guardian, Daily Mail, Mark Brandon@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.