Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon

Na podivný nákup slovenského ministerstva vnitra si posvítil tamní Úrad pre verejnie obstaravanie. Závěry jeho kontroly si politici za rámeček nedají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon

12.7.2012 | Walter Kraft | 18 příspěvků

Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na podivný nákup slovenského ministerstva vnitra si posvítil tamní Úrad pre verejnie obstaravanie. Závěry jeho kontroly si politici za rámeček nedají.

Ne každý případ zjevného rozkrádání veřejných rozpočtů musí vyznít do ztracena. Dobré zprávy z českých luhů a hájů bohužel nemáme, na Slovensku se ale v jednom takovém případě dějí až neuvěřitelné věci.

Snad si ještě vzpomenete na lednovou kauzu, kdy jsme upozornili na velmi podezřelou veřejnou zakázku slovenského ministerstva vnitra. To vypsalo výběrové řízení na nové policejní vozy, ve kterém zvítězila Škoda Auto se svými Fabiemi, jenž měly být ministerstvu dodány za víceméně rozumné ceny. Podle zveřejněných smluv mezi ministerstvem a dodavatelem ale vozy nakonec měly být nakoupeny za naprosto nehorázné cifry - pancéřované Fabie RS za více než 82 tisíc Eur (přes 2,1 milionu Kč), obyčejné Fabie 1,2 TSI pak po 59 tisících Eur (přes 1,5 milionu Kč).

Důvod? Do vozů byly namontovány přístroje pro měření rychlosti značky Multaradar s jednotkovou cenou 47 544 Eur, tedy po cca 1,2 milionu Kč. Není třeba nic dále řešit, aby každému rozumnému člověku bylo jasné, že radar za 1,2 milionu pro auto za 300 tisíc Kč je prostě nesmysl. Snadno jsme navíc dokázali, že funkčně stejně disponovaný přístroj je možné „z ulice” (rozumějte v malém počtu pro jakéhokoli zákazníka) koupit přibližně za třetinovou cenu. Stačilo by tedy vyhlásit skutečné výběrové řízení, ve kterém půjde o získaní nejvýhodnější dodávky na zařízení s určitými vlastnostmi a nikoli divadélko mající za cíl přihrát peníze občanů konkrétní spřátelené firmě a ušetřeny by byly desítky milionů. Nestalo se.


Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 1 - Skoda Fabia RS  policia 01Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 2 - Skoda Fabia RS  policia 03Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 3 - Skoda Fabia RS  policia 04
Tohle auto si na Slovensku chtěli koupit za 2,1 milionu Kč...

Když jsme na tento případ upozornili, Ministerstvo se začalo dost hloupě bránit. Obvinilo nás ze lží, prý radary nebyly součástí výběrového řízení, úřad si tedy vysoutěžil levná auta a dále se o věc nestaral - radary prý vybíral dodavatel vozů. To možná zabere na voliče s inteligencí někde na hranici zbavení svéprávnosti, každý rozumný člověk ale mohl vidět smlouvy, ve kterých bylo jediným kupujícím výsledného „balíčku” Ministerstvo, které chtělo tyto peníze nesmyslně utratit. A je úplně jedno, jakým formálním způsobem se k tomuto výsledku dobralo - na konci byl špatný nákup za peníze ze státní kasy a k tomu dobře vedený úřad nemůže svolit.

Tendr byl - i přes zmíněnou obhajobu Ministerstva a nepřipuštění jakéhokoli selhání - po medializaci celé záležitosti pozastaven a úřad rozjel své interní šetření. V červnu letošního roku pak Ľubomíra Miklovičová z komunikačního odboru kanceláře ministra vnitra informovala média o tom, že: „Inšpekcia ministra vnútra zistila pri verejnom obstarávaní niekoľko nedostatkov, nie však porušenie zákona.” Přesto byl konkrétně nejmenovaný „odpovědný zaměstnanec” Ministerstva propuštěn. Asi si tehdy na MVSR mysleli, že tím celá věc skončí. A upřímně řečeno, mysleli jsme si to též.

Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 4 - Smlouva nakup radaru 01
Výmluvy na to, že za drahý nákup může někdo jiný, byly ze strany Ministerstva docela dětinské - kupující byl ve výsledku jen a pouze jeden

Naštěstí pro všechny slušné lidi se to ale nestalo. Zcela mimo pozornost médií provedl kontrolu tendru slovenský Úrad pre verejne obstaravanie (UVO), který má mj. na starosti dohled nad veřejnými zakázkami. Oficiálně zatím nevydal k věci žádné stanovisko, nám se ale s předstihem podařilo získat kopii závěrů celého šetření, které snad měl v plánu zveřejnit v nejbližší době.

Přehled zjištěných porušení zákona najdete v přiloženém souboru. Patrné je z něj hlavně to, že závěry UVO se dramaticky odlišují od závěrů interního šetření slovenského ministerstva vnitra. Podle toho nedošlo k žádnému porušení zákona, UVO konstatuje porušení celkem devíti paragrafů slovenského zákona o veřejných zakázkách a jednoho paragrafu zákona o rozpočtových pravidlech veřejné správy. Navíc, a to je obzvláště pikantní, zmiňuje i porušení vlastního nařízení MVSR.

Pokud si jednotlivé závěry detailně projdete, zjistíte, že z hlediska zákona došlo k prakticky ke stejným pochybením, které jsou zjevné už s použitím selského rozumu. Za všechny jmenujme nesprávné určení předpokládané hodnoty zakázky, neuplatnění principu rovného zacházení s uchazeči, nepřesné popsání předmětu zakázky, nastavení podmínek tak, aby vyhovovaly pouze některým uchazečům nebo nevyhodnocení nabídek na základě maximální ekonomické výhodnosti. K tomu je tu i špatně uzavřená smlouva.

Jinými slovy, MVSR podle UVO porušilo snad všechny elementární principy správně vedeného výběrového řízení dle platných zákonů. De facto nic nového, de iure ale další velký průšvih - MVSR si od začátku zakládalo na tom, že formálně je všechno v pořádku. Evidentně není.

Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 5 - UVO zaver kontroly Fabie-Multaradar 01Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 6 - UVO zaver kontroly Fabie-Multaradar 02Předraženým nákupem policejních Fabií na Slovensku byl desetkrát porušen zákon - 7 - UVO zaver kontroly Fabie-Multaradar 03
Toto je scan závěrů šetření UVO, který z úřadu unikl ještě před zveřejněním. Pochybení MVSR jsou z něj naprosto zřejmá

Zatím nevíme, jaké sankce či jiné další kroky budou následovat, UVO zatím odmítá závěry komentovat. Je ale zřejmé, že po zveřejnění výsledků kontroly už bude moci MVSR jen těžko moci mlžit a kopat kolem sebe.

Věříme, že tato kauza skončí řádným potrestáním odpovědných osob, neboť buď tragicky selhaly, nebo se vědomě dopustily nestoudného tunelování veřejných rozpočtů. Konec konců, byl by to dobrý odstrašující případ i pro české politiky a úředníky, kteří se podobných záležitostí dopouštějí dnes a denně.

Další průběh celého případu budeme pochopitelně sledovat, úplně do ztracena teď už snad nevyšumí.

Walter Kraft

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše