Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď”

Pokud se chystáte na návštěvu Kyjeva, můžete od nynějška na silnicích narazit na opravdu extravagantní autobus. Patří „Čokoládovému králi“ Petru Porošenkovi a vozí děti, které za ním míří.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď”

19.1.2019 | Petr Prokopec

Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud se chystáte na návštěvu Kyjeva, můžete od nynějška na silnicích narazit na opravdu extravagantní autobus. Patří „Čokoládovému králi“ Petru Porošenkovi a vozí děti, které za ním míří.

Není tomu dlouho, co ukrajinský prezident Petro Porošenko zamířil na nákupy k Mercedesu, u kterého pořídil flotilu nových aut pro sebe i celou svou družinu. Autobusem tedy vrcholný politik cestovat muset nebude, ačkoliv k dispozici má speciál, za který by se nejspíše nestyděla žádná hlava státu. Je sice trochu extravagantní a mnozí by jej mohli považovat za vesmírnou loď, přesto jde o exkluzivní záležitost. Svou životní pouť odstartoval v roce 2016 ve zcela klasickém hávu pod názvem Ataman A096.

V uplynulých dvou letech však došlo na opravdu rozsáhlou konverzi, která postihla hlavně exteriér. Ten byl osazen novými sklolaminátovými panely a dekorativním LEDkovým osvětlením. Zatímco čelní partie se drží relativně při zemi, záď skutečně již působí kosmicky. A s ohledem na některé detaily možná i nebezpečně pro chodce, takže by se dalo ptát, jak takto stylizovaný autobus vůbec získal homologaci a požehnání úřadů.

Stačí si však povšimnout, že bok autobusu zdobí nápis Roshen, a rázem je vše jasné, že cesta z rýsovacích prken na silnice tady strastiplná být nemusela. Pod tímto názvem se skrývají největší ukrajinské cukrářské závody, které s obratem jedné miliardy dolarů (cca 22,4 mld. Kč) ročně patří k největším na světě. V roce 1996 je založil tehdy neznámý podnikatel, který záhy získal přezdívku „Čokoládový král“. Jinak se ale jmenuje Porošenko.

Patrně víte, že nejde o shodu jmen, majitel cukrářských závodů je ukrajinským prezidentem. Ten nechal autobus vyrobit speciálně pro děti, nikoliv však kvůli odvozu do školy. Místo toho vesmírná loď slouží pro turné v kyjevské centrále společnosti. Uvnitř se vůči výchozímu autobusu v podstatě vůbec nezměnila, i nadále zde tedy najdete 34 sedadel pro cestující a jedno pro řidiče, přičemž všechna mají bezpečnostní pásy.

Nezměněný zůstává i motorový prostor, stejně jako zbývající technika od Isuzu. Pracuje zde turbodiesel o výkonu 190 koní, jenž má na starosti šestistupňový manuál. Běžně si autobus řekne o 18,5 litrů paliva na sto kilometrů, nová karoserie ale se spotřebou mohla trochu hýbnout. Stejně jako s hmotností, která u standardního provedení činí 7 300 kg a může vystoupat na 10,2 tuny při plném zatížení.

Nic bližšího již nemůžeme dodat, snad kromě skutečnosti, že základní Ataman A096 disponuje klasickými středovými dveřmi otevíranými do boku. Vesmírná loď místo toho dostala elektricky ovládaný systém, jenž zvedá menší horní část a spodní větší spouští jako nástupní můstek. Ovládán může být dálkově, jak je to ostatně patrné na přiložených záběrech.


Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 1 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 01Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 2 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 02Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 3 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 03Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 4 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 04Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 5 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 05Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 6 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 06Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 7 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 07Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 8 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 08Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 9 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 09Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 10 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 10Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 11 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 11Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 12 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 12Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 13 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 13Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 14 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 14
Ukrajinský prezident Petro Porošenko nechal kvůli prohlídkám svých cukrářských závodů Roshen postavit tento extravagantní autobus

Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 15 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 15Prezidentovi Ukrajiny asi nestačil vládní Mercedes, pořídil si „vesmírnou loď” - 16 - Ataman A096 2019 ukrajinsky autobus 16
Základem je přitom běžně vypadající Isuzu Ataman A096

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše