Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely

Britská značka pro následující roky avizovala hned několik novinek. Prioritou je pro ni překvapivě nový sedan menší než XF, SUV musí počkat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely

3.12.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská značka pro následující roky avizovala hned několik novinek. Prioritou je pro ni překvapivě nový sedan menší než XF, SUV musí počkat.

Nedá se říci, že by Britové v poslední době lelkovali. Jen letos stihli představit kombi XF Sportbrake, nové modely s pohonem všech kol, ostrý sedan XFR-S a především úplně nové kupé F-Type. Přesto je to jen závan toho, co má ještě přijít.

Už před pár týdny jsme zmiňovali, že značka přijde s novodobým X-Typem a řadou dalších novinek. Mezi nimi padla zmínka i o SUV, což může znít trochu zvláštně, když tatáž firma vyrábí i auta jako Range Rover. Hlad po autech tohoto typu ale nejlépe pociťuje sama, a tak ani svou druhou, řekněme prestižnější značku nechce nechat bez vlastního „esúvéčka”. To v dnešní době asi ani moc nepřekvapí, překvapením ale je, že tento typ není pro bratrstvo skákající kočky vývojovou prioritou. Jako první se totiž z úplných novinek dočkáme sedanu ve stylu dřívějšího X-Typu, tedy přímého konkurenta zejména BMW řady 3.

Pro britský Autocar to uvedl šéf Jaguaru Adrian Hallmark a svá tvrzení doprovodil velmi racionální argumentací. Konstatoval v podstatě to, co často říkáme i my - ačkoli segment SUV roste, oproti klasickým koncepcím stále paběrkuje. Hallmark konkrétně zmínil, že oproti trhu dnes ne až tak populárních sedanů je přibližně poloviční, na některých, pro Jaguar klíčových trzích (USA a Čína), je pak rozdíl ještě citelně větší.

„Nový crossover by sice způsobil větší haló než sedan, ale my už v rámci naší firmy SUV nabízíme a nebudeme spěchat, abychom k nim přidali další”, připomněl Hallmark již zmíněný fakt, že sesterská značka vyrábí Land Rovery a Range Rovery. Pro šéfa Jaguaru je navíc očividně větší výzvou pustit se do křížku s etablovanými konkurenty jako jsou nejen už zmíněná bavorská řada 3, ale i Mercedes třídy C a Audi A4, všechno velmi úspěšná auta.

„V tomto segmentu musíte být flexibilní”, řekl Hallmark s odkazem na dlouhodobě úspěšné německé matadory, kteří dokáží být pro své výrobce výrazně ziskoví mimo jiné i proto, že se nabízí v dlouhé řadě karosářských verzí a motorizací. Šéf „Jagu” chce očividně zamířit stejným směrem a věří, že nový sedan dokáže firmě vydělat peníze, i když by to dnes od auta této třídy a koncepce málokdo očekával. Je zatím otázkou, kdy bychom se „britské řady 3” mohli dočkat, nějaké dva až tři roky ale budeme muset ještě Jaguaru dát.

Firma ale určitě nehodlá veškerý svůj potenciál věnovat vývoji jednoho či dvou nových modelů, dále zatraktivňovat chce celou svoji nabídku. Už jsme zmínili letošní příchod nových čtyřkolek, do budoucna má být pohon všech kol u Jaguaru zcela samozřejmou alternativou. Hallmark říká, že všechny nově vyvíjené typy budou konstruovány tak, aby mohly být vybaveny pohonem 4x4, a to bez ohledu na zvolený typ motoru. Aktuálně je čtyřkolka k mání jen s novým šestiválcem v modelech XF a XJ, do budoucna se ale nepočítá s tím, že by k nějakému modelu nebo typu pohonu nebyla k dispozici. V tomto případě ale určitě půjde o proces trvající déle než dva nebo tři roky, Hallmark i přes svůj závazek a zmínky o důležitosti rozšíření nabídky čtyřkolek upozorňuje, že firma jistě nezvládne všechno naráz.

Zdá se tedy, že Jaguar jde po krku BMW i Audi naráz a na kobylku bude chtít přijít i Mercedesu. Jako zákazníci se asi nemáme důvod zlobit, německá trojka je občas příliš sebevědomá a trocha svěží konkurence ze severu může i německým firmám pomoci stát se lepšími...


Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 1 - Test BMW 328i F30 01Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 2 - Test BMW 328i F30 03Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 3 - Test BMW 328i F30 02Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 4 - Test BMW 328i F30 04Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 5 - Test BMW 328i F30 05Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 6 - Test BMW 328i F30 06Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 7 - Test BMW 328i F30 44Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 8 - Test BMW 328i F30 40Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 9 - Test BMW 328i F30 46Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 10 - Test BMW 328i F30 51Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 11 - Test BMW 328i F30 52Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 12 - Test BMW 328i F30 53Priority Jaguaru? Konkurent BMW 3 a pohon 4x4 pro všechny modely - 13 - Test BMW 328i F30 67
V následujících letech se od Jaguaru nejdříve dočkáme přímého konkurenta pro toto auto - BMW řady 3.

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše