Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů

Na vrcholu měl Renault prodávat 20 tisíc Twizy ročně. Vrchol je zhruba tu a prodeje jsou na 12 % očekávání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů

20.1.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na vrcholu měl Renault prodávat 20 tisíc Twizy ročně. Vrchol je zhruba tu a prodeje jsou na 12 % očekávání.

Malinké elektrické vozítko Renault Twizy mělo být městským přibližovadlem pro ty, kteří nepotřebují velké auto, chtějí jezdit na elektřinu a nemají to do práce daleko. Jenže základní cena „plnotučné” verze v Německu činí v přepočtu téměř 211 tisíc korun, musí vám stačit dvě sedadla a 100 km teoretického dojezdu a musíte ho mít kde nabíjet. A také musí být pořád hezky, protože ani s příplatkovými pseudodveřmi nejste od deště venku zcela chráněni.

Není se tak moc co divit, že nejenže se Twizy neprodává, ale že to je dokonce tragédie i měřítky Renaultu, nejen ve srovnání s konvenčními městskými minivozy. Když byla továrna na výrobu Twizy hotová, Renault říkal něco o tom, že na vrcholu životního cyklu Twizy chce prodávat 20 tisíc těchto městských miniaut ročně. V roce 2014, tedy třetí celý rok života Twizy, se na celém světě prodalo 2 400 kusů Twizy, tedy jen asi osmina oněch 20 tisíc.

A nejspíš to nebude jen náhodný výkyv, ani v roce 2013 nebyly prodeje nijak valné, zákazníka si našlo 2 999 Renaultů Twizy. První celý rok tohoto stroje, rok 2012, byl výrazně lepší - Renaultu se podařilo prodat lehce přes 9 tisíc kousků. Pokud tedy současná tendence bude pokračovat, prodeje roku 2015 se budou pohybovat někde u dvou tisícovek.

Renault by také podle zvyklostí v automobilovém průmyslu pomalu mohl začít pracovat na nové generaci. Že se tato značka tvrdošíjně drží své pravdy o elektromobilitě, je sice pravda, nicméně bychom se vůbec nedivili, kdyby Twizy po skončení svého životního cyklu žádného nástupce nedostal. Jeho prodeje jsou totiž tristní i ve srovnání s modelem Zoe, jehož se v roce 2014 jen v Evropě prodalo 11 227 kusů. I to je méně, než Renault plánoval, ale ne tak drastickým rozdílem.

Renault Twizy očividně za svou cenu zákazníkům nenabízí dostatek užitku. Existují levnější a ve všech ohledech schopnější a praktičtější konvenční vozy - zmiňme třeba Dacii Sandero, jejíž německé ceny startují v přepočtu na 189 tisících korunách. A kdybyste chtěli zůstat u Renaultu, Twingo v Německu startuje v přepočtu na 263 tisících. Stejně jako Twizy to je zadokolka, za oněch padesát tisíc navíc však nabídne kompletní ochranu proti dešti, sněhu a zimě obecně, dojedete s ním bez problému z Mnichova do Hamburku během jediného dne a můžete s sebou vzít tři další lidi a jejich zavazadla.


Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 1 - Renault Twizy seriovy 01Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 2 - Renault Twizy seriovy 02Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 3 - Renault Twizy seriovy 03Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 4 - Renault Twizy seriovy 04Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 5 - Renault Twizy seriovy 05Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 6 - Renault Twizy seriovy 06Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 7 - Renault Twizy seriovy 07Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 8 - Renault Twizy seriovy 08Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 9 - Renault Twizy seriovy 09Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 10 - Renault Twizy seriovy 10Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 11 - Renault Twizy seriovy 11Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 12 - Renault Twizy seriovy 12Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 13 - Renault Twizy seriovy 13Renault Twizy je totální propadák, loni se na celém světě prodalo jen 2 400 kusů - 14 - Renault Twizy seriovy 14
Renault Twizy ve standardu nenabídne ani pořádné dveře, natož zavazadelník či použitelný dojezd

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.