Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému

Vadí vám, že státy provozují technické prostředky dovolující sledovat zcela bezúhonné občany? Může být i hůř, monitorování pohybu zajišťují také soukromé firmy s pochybným zabezpečením citlivých dat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému

18.9.2019 | Mirek Mazal

Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému

/

Vadí vám, že státy provozují technické prostředky dovolující sledovat zcela bezúhonné občany? Může být i hůř, monitorování pohybu zajišťují také soukromé firmy s pochybným zabezpečením citlivých dat.

Pouhých 20 dolarů (470 Kč) stačí v USA k tomu, abyste se dostali k datům o pohybu jakéhokoli auta a potažmo i člověka, který jej obvykle řídí. Stačí ve webové aplikaci zadat registrační značku, zaplatit zmíněný poplatek a informace jsou vaše.

Služba sítě Digital Recognition Network (DRN) takto skutečně dovoluje komukoli z celého světa dodat informace o pohybu vozu s vybraným označením. Placený program dokáže zobrazit pořízené fotografie odpovídající navoleným atributům a ke snímkům přidá čas a místo zachycení. Můžete sedět na jednom místě a sledovat tak pohyb člověka nacházejícího se klidně o tisíce kilometrů jinde.

Ekvivalent policejního dohledu je primárně určen firmám, jako jsou pojišťovny nebo leasingové firmy pro hledání kradených aut či zajišťování nesplácených předmětů leasingových smluv, využít jej ale může skutečně kdokoli - soukromí detektivové nebo jacíkoli jiní slídilové. Databáze je pochopitelně přístupná také státním orgánům hledajícím informace k čemukoli relevantnímu.

Systém zatím nashromáždil více než devět milionů registračních značek a další přibývají každou minutou. Zásoba citlivých údajů se zvyšuje prostřednictvím soustav kamer, které společnost sama provozuje nebo prodává zákazníkům za jinými účely. Sada čtyř přístrojů ReaperHD stojí 15 tisíc dolarů (352 tisíc Kč) a je předurčena k podrobnému monitorování aut na silnicích a dokáže třeba předem upozornit na zachycení navoleného auta v okolí.

Po USA dnes jezdí více než 600 vozidel DRN se zabudovanými kamerami, aktivní účty na službě má přes tisíc uživatelů. Přestože firma se snaží brát zabezpečení vážně, množí se obavy ze zneužití nasbíraných dat. Stát to ovšem nechává chladným - aby také ne, když podobných prostředků s pochybnou motivací sám využívá. Jestli něco podobného funguje v Evropě, nemáme zprávy, to ale nemusí nic znamenat - o DRN jsme donedávna též nevěděli.


Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 1 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 01Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 2 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 02Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 3 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 03Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 4 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 04Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 5 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 05Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 6 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 06Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 7 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 07Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 8 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 08Řidiče nesleduje jen stát, aplikace dovoluje za pár stovek šmírovat jiné každému - 9 - Digital Recognition Network sledovani aut USA 09
Američané se nyní sledují navzájem, díky webové službě mohou za relativně mírný poplatek sledovat, kde se pohybuje jakékoli auto s registrační značkou

Zdroj: Auto Blog

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše