Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté

Leckoho udivilo, když jsme vám přiblížili způsoby, kterými se lidé v Moskvě pokouší vyhnout poplatkům za parkování. Když ale vidíte, kam až může sahat jejich výše, chápe se to snáz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté

23.9.2019 | Petr Prokopec

Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Leckoho udivilo, když jsme vám přiblížili způsoby, kterými se lidé v Moskvě pokouší vyhnout poplatkům za parkování. Když ale vidíte, kam až může sahat jejich výše, chápe se to snáz.

V našich velkých městech se parkuje obtížně a draho, ale ve srovnání s problémy spojenými s parkováním v Moskvě se máme ještě dobře. Ruská metropole se rozhodla bojovat s nelichotivou vizitkou jednoho z nejucpanějších měst na světě. Prý měla pomoci redukce parkovacích ploch, stejně jako zvýšení poplatků. Vedení Moskvy doufalo, že na základě těchto kroků začnou lidé častěji využívat městskou hromadnou dopravu a auta nechají doma. To se ovšem nestalo, tedy nikoliv do takové míry, jak bylo očekáváno. Místo toho motoristé vymýšlejí všemožné triky.

Ve chvíli, kdy jsme vás o nich informovali, měli jsme přístup jen k oficiálním datům. A dle nich nevypadaly sumy požadované za parking až tak drasticky. Jedna hodina v centru Moskvy v přepočtu vycházela na 22 korun, což není zase tak moc, i pokud se vezme do úvahy fakt, že průměrná mzda je v Rusku třikrát nižší než v Česku. Nicméně z nových informací vyplývá, že poplatky za parkování by dokázaly ruinovat i řadu lidí „za vodou“. Běžný člověk si pak takové parkování vůbec nemůže dovolit.

Více jasna do případu vnesl ruský herec Jurij Goša Kucenko, kterého si možná pamatujete z filmů Noční hlídka a Denní hlídka, jež byly svého času hrány také v českých kinech. Ten nedostatkem jistě netrpí, a tak své auto zaparkoval v centru Moskvy na třiadvacet hodin. Když poté dorazil k parkovacímu automatu, nevěřil vlastním očím - na obrazovce na něj totiž vykoukla suma 17 400 RUB (cca 6 420 Kč). Dle jeho komentáře na Instagramu je to přitom „shodou okolností průměrná mzda v Rusku“.

Ruským motoristům se tedy nikdo nemůže divit, že zkouší úřady oklamat za pomoci maskovacích sítí či zámků na kola, kterými připoutají dvě auta k sobě. I kdyby průměrná mzda byla spíše blíže oficiálním datům (42 413 RUB/15 640 Kč) než ke Kucenkovu tvrzení, stále je příliš nízká na to, aby si lidé mohli dovolit takové parkování platit. A to i ve chvíli, když by podzemní garáže (900 RUB/330 Kč za hodinu) vyměnili za stání na ulici. I to je totiž ve stejných místech zpoplatněné více, než úřady tvrdí (380 RUB/140 Kč/hod).

Ve výsledku tedy moskevská radnice dokázala hlavně navýšit počet přestupků, kterými je nyní policie zavalena. A vlastně nikoliv pouze ta, neboť jednou z metod, jak se vyhnout poplatkům i případným pokutám, je odstranění registračních značek. Tento krok však může být v Rusku vyhodnocen jako teroristická hrozba, proto si dané případy přebírá antiteroristické oddělení. To se však zatím chová shovívavě, zacpané silnice jsou tak i nadále každodenní samozřejmostí.


Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté - 1 - Rusko nelegalni zpusoby parkovani 05
Herec Jurij Goša Kucenko na sociálních sítích ukázal...

Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté - 2 - Rusko nelegalni zpusoby parkovani 01Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté - 3 - Rusko nelegalni zpusoby parkovani 02Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté - 4 - Rusko nelegalni zpusoby parkovani 03
...proč se Rusové zkouší vyhnout poplatkům za parkování pomocí maskovacích sítí...

Herec ukázal, proč Rusové tak podvádí s parkováním, poplatky ruinují i bohaté - 5 - Rusko nelegalni zpusoby parkovani 04
...či odstraňováním značek a připoutáním dvou aut k sobě

Zdroj: Jurij Goša Kucenko@Instagram

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše