Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná

Jediná, ve své podstatě primitivní sabotáž na blízkém východě způsobila šok na světovém trhu s ropou, jaký jsme nezažili 28 let. Američané jsou připraveni jít do války a uvolňují strategické zásoby černého zlata.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná

17.9.2019 | Mirek Mazal

Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jediná, ve své podstatě primitivní sabotáž na blízkém východě způsobila šok na světovém trhu s ropou, jaký jsme nezažili 28 let. Američané jsou připraveni jít do války a uvolňují strategické zásoby černého zlata.

Diplomatické roztržky mezi USA a Íránem nejsou nic nového, nicméně od nástupu Donalda Trumpa k moci se konflikty vyostřují. Víkendové útoky zatím neznámých pachatelů na saúdská ropná pole společnosti Saudi Aramco byly dalším důvodem zatím jen slovní přestřelky americké a íránské administrativy. Všechny stopy napadení vedou k Teheránu, ale oficiální verze objasňující mimo jiné důvod sabotáže zatím neexistuje.

Donald Trump nečekal na konečné výsledky vyšetřování a rovnou obvinil Írán z poškození saúdské těžby. Američané jsou připraveni zasáhnout do problému veškerou dostupnou silou a podle vyjádření hlavy státu mají „nabito a odjištěno“. Zahraniční odborníci se shodují na původu agresora v Iráku nebo Íránu, v této chvíli je nejméně pravděpodobné, že zaútočili jemenští rebelové, kteří se k útoku přihlásili. Český bezpečnostní analytik Tomáš Pojar podpořil Trumpovy domněnky, jeho kolega Břetislav Tureček to tak jasně nevidí.

Američtí představitelé zveřejnili satelitní snímky poškození dvou klíčových ropných polí Abkajk a Churajs. Požárům předcházely zásahy raketami z bezpilotních dronů. Zapálená úložiště černého zlata destabilizují arabský region, incident má negativní dopad na globální trh s pohonnými hmotami. Sobotní úder omezil distribuci ropy o 5,7 milionů barelů denně, což je asi polovina denní těžby Saúdské Arábie a pětina celosvětové produkce.

Trh s ropou zareagoval dramatickým zvýšením cen do nezvyklých hodnot. Podobně skokový narůst nebyl zaznamenán od války v Perském zálivu v roce 1991. Další vyhrocení obchodu zbrzdilo prohlášení Donalda Trumpa o schválení uvolnění zásob ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude nutné. „Nikdy jsme neviděli na ropném trhu takové narušení dodávek a cenovou reakci, jako nyní,“ uvedl Saul Kavonic analyzující stav pro Credit Suisse Group. Saúdská Arábie pravděpodobně obnoví částečnou produkci do několika dnů, ale vyřazení provozu bezpilotními letouny ukazuje zranitelnost celého systému.

Saúdové jsou největším vývozcem ropy, předem promyšlené útoky zcela vyřadily nejdůležitější zařízení, ovšem následný otřes cen jim může hrát do karet. Kromě výpadku standardního dodavatele ropy došlo také k omezení těžby plynu - produkce klesla zhruba o 57 milionů krychlových metrů denně. Návrat do starých kolejí bude otázkou týdnů, ale pokud jich bude více než šest po sobě, může cena překročit 75 dolarů za barel, což je přibližně o šest dolarů dražší suma než včerejší hodnota na konci celodenního obchodování. Už ta bude nevyhnutelně znamenat zdražení benzinu a nafty na čerpacích stanicích.


Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 1 - Utok na saudska ropna pole foto 01Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 2 - Utok na saudska ropna pole foto 02Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 3 - Utok na saudska ropna pole foto 03Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 4 - Utok na saudska ropna pole foto 04Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 5 - Utok na saudska ropna pole foto 05Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 6 - Utok na saudska ropna pole foto 06Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 7 - Utok na saudska ropna pole foto 07Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 8 - Utok na saudska ropna pole foto 08Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 9 - Utok na saudska ropna pole foto 09Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 10 - Utok na saudska ropna pole foto 10Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 11 - Utok na saudska ropna pole foto 11Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 12 - Utok na saudska ropna pole foto 12Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 13 - Utok na saudska ropna pole foto 13Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 14 - Utok na saudska ropna pole foto 14Sabotáž arabských ropných polí odstavila polovinu produkce, reakce je nevídaná - 15 - Utok na saudska ropna pole foto 15
Hořící ropná pole společnosti Saudi Aramco po náletu dronů způsobila na trhu bezprecedentní paniku, nevyhnutelně přinesou zdražení benzinu i nafty

Zdroj: AP

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše