Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy

Prvenství v „ladění“ stahovacími popruhy Škoda mateřskému VW už nevezme, učí se ale docela rychle.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy

6.3.2013 | Miro Mihálik | 129 příspěvků

Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Prvenství v „ladění“ stahovacími popruhy Škoda mateřskému VW už nevezme, učí se ale docela rychle.

Volkswagen nám na loňském pařížském autosalonu představil kromě svých naleštěných novinek také poněkud neortodoxní způsob ladění podvozku. U předsériového Golfu GTI sedmé generace tehdy někoho napadalo vylepšit jeho postoj snížením světlé výšky a zmenšením spár mezi blatníky a koly. Na tom by nakonec asi nebylo nic neobvyklého, kdyby daná operace neproběhla ve stylu „last minute“, a tak se místo kratších pružin dostaly ke slovu stahovací popruhy. Náhoda?

Nebylo to dost možná poprvé, a jak máte možnost sami opět vidět, evidentně ani naposledy. Náhodou jsme navíc včera zjistili, že upínacími pásy „vytuněný“ podvozek není pouze specialitou wolfsburgské automobilky, ale používá se rovněž u další, nám poněkud bližší koncernové značky.

Během prvotního představení nové Octavie III Combi jsme nechali ve vzduchu viset otázku, zdali Škoda, respektive spíše VW změní (vzhledem k poněkud vyšší hmotnosti vozu a trochu jinému naladění) své rozhodnutí montovat víceprvkovou zadní nápravu výlučně ve spojení s nejvýkonnějšími modely, nebo ji začne dodávat i v kombinaci se slabšími motorizacemi. Včerejší podrobné představení nového kombíku sice dalo jasnou odpověď, přesto jsme se kombíku s pohonem 4x4 pro jistotu podívali pod sukně.

Co jsme našli, vidíte sami - showtuning zjevně žije dál. Možná bychom nad tímto „objevem“ nakonec mávli rukou a neřešili jej, opakovaný vtip obvykle moc zábavný není, nejsme však s to pochopit jeden drobný detail. A nejde přitom ani tak o fakt, že se v tomto případě už nejedná o koncept, ale o auto prezentované jako produkční model, nýbrž o úplně jinou věc. Když někdo sníží ostrý hatchback, třebaže jen popruhy, má to alespoň vnitřní logiku. Proč ale někdo dělá stejnou věc u vozu jako je Octavia 4x4, u které se decentně zvýšený podvozek stal téměř součástí její osobnosti a poznávacím znamením?

Je tak trochu mimo obvyklé chápání, proč by zrovna vůz, který si dělá ambice být nenápadným allroadem, měl na stánku značky vypadat jako kombík RS. A to nemluvíme o tom, že je zde světovému tisku a posléze i zákazníkům prezentováno něco, co není realitou - ostatně i na dalších fotkách můžete vidět, že tato modifikace činí auto opticky poměrně výrazně nižším než skutečný vůz, který si už od včera můžete také koupit.

VW si loňským „tuningem” tohoto druhu utrhl docela velkou ostudu po celém světě, Škoda dnes nepoučena riskuje totéž. Navíc s autem, které vůbec nemusí vypadat nízké, aby bylo atraktivní...

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2013, máme pro vás i galerii živých fotografiích přímo ze Ženevy.


Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 1 - Skoda Octavia III Combi zive pasy 01Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 2 - Skoda Octavia III Combi zive pasy 02Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 3 - Skoda Octavia III Combi zive pasy 03Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 4 - Skoda Octavia III Combi zive pasy 04Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 5 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 30
Zadní náprava Octavie Combi 4x4 v Ženevě dokazuje, že se historie může opakovat

Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 6 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 08Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 7 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 09Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 8 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 10Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 9 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 15Škoda riskuje ostudu, také Octavia III 4x4 je v Ženevě „snížena” upínacími pásy - 10 - Skoda Octavia III Combi zive dalsi 19
Vůz pochopitelně vypadá nižší, je to ale u verze 4x4 nějaká přednost?

Miro Mihálik

Diskuze 129 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše